1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak, Clark III, Breslow 1mm
Autor Wiadomość
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-08-09, 08:58  Czerniak, Clark III, Breslow 1mm


Witam Wszystkich.

Około 4 miesięcy temu na plecach mojego taty zauważyłam duże znamię. Zapisałam go do CO w Bydgoszczy. Onkolog powiedział, że znamię mu się nie podoba i wyznaczył termin usunięcia na 12 sierpnia, dodatkowo zlecił badanie Usg węzłów chłonnych (powiększonych nie znaleziono). Namówiłam tatę na usunięcie znamienia prywatnie miesiąc wcześniej. Niedawno przyszły wyniki badania:

Czerniak wrzecionowatokomórkowy, Clark III, Breslow 1mm, ognisk satelitarnych oraz inwazji naczyń nie widać.
Indeks mitotyczny 1 figury na 1mm do 6 figur. Zmiana usunięta doszczętnie.

Proszę o wytłumaczenie wyników, tak bardzo się boimy. Wizyta w CO w Bydgoszczy dopiero na 4 września.
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #2  Wysłany: 2013-08-09, 09:37  


Hejka. Witaj w tych okolicznosciach niestety.

Wyniki dobrze rokuja jest to cienki czerniak ktory nie zdarzyl dostac sie zbyt gleboko do skory (breslow 1mm). Jesli nie stwierdzi sie przerzutow do wezlow chlonnych to szanse na przerzycie kolejnych 5-10 lat to 90% (taka surowa statystyka ;) .

Index mitotyczny troche podwyzszony co zaklasyfikuje twojego tate do IB zamiast do 1A.

Ale mimo wszystko nie jest zle i glowa do gory. To nie jest koniec swiata.
 
Stan 



Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 106
Skąd: Beskidy
Pomógł: 13 razy

 #3  Wysłany: 2013-08-09, 12:15  


Czerniak został usunięty prywatnie - to znaczy gdzie?
Musisz jak najwcześniej być pod opieką Centrum Onkologicznego, tam powiększą marginesy i zbadają węzła watrowniczego, jest na to czas bodajże do 2 miesięcy od usunięcia zmiany pierwotnej, dopilnuj, żeby przed tym pobraniem tkzw. węzła wartowniczego nie zrobili docięcia marginesów. Postaraj przyśpieszyć wizytę w CO

Mojej Mamie właśnie minęły 3 lata od usunięcia czerniaka w podobnym stopniu zaawansowania, głowa do góry
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
 
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2013-08-09, 19:59  


Witajcie ponownie,

znamię było usuwane tu: http://www.centrumsanitas.pl/

Dziś dostałam pełny wynik badania, przytaczam więc dokładnie:

Rozpoznanie makroskopowe: płasko-wyniosła, brunatna zmiana o średnicy 1.5 cm
Rozpoznanie mikroskopowe: wrzecionowatokomórkowy czerniak bliżej nieokreślony, clark III, grubość 1mm
Na powierzchni drobne owrzodzenie, w skórze nasilony naciek limfocytarny //brisk melanoma//. Inwazji naczyniowej, nerwowej i ognisk satelitarnych nie widać.
Indeks mitotyczny mniejszy od 1 figury na mm2 (do 6 figur). zmiana wycięta doszczętnie- marginesy boczne wynoszą 2 i 6 mm, podstawy 7mm

Tata wizytę u lekarza ma już na 12.08. Czy pełniejszy obraz badania zmienia coś Waszym zdaniem w rokowaniach? co powinniśmy wiedzieć, o co się dopytywać jakie badania w pierwszej kolejności?
Czy to prawda, że czerniak wrzecionowatokmórkowy jest mniej agresywny?

P.S. dziękuję za miłe słowa, dodały mi otuchy a ja mogę teraz podnosić na duchu tatę
 
Taysha 


Dołączyła: 15 Lip 2013
Posty: 29
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2013-08-09, 20:31  


Witaj :)
Też jestem tu nowa na forum :)
Wiedzy medycznej nie posiadam, ale po tym na ile poznałam czerniaka przez ostatni miesiąc, to wydaje mi się, że nie jest tak źle :)
Nie wiem jaka będzie profilaktyka, ale są bardzo duże szanse, że nic juz się nie wydarzy.
Zróbcie tylko wszystkie badania, żeby mieć większą pewność, to wam da spokój psychiczny.
Przez ten okres dowiedziałam się jak wiele ludzi żyje w pełnym zdrowiu po usunięciu czerniaka, tylko rzadko się o tum mówi, a w internecie najczęściej opisywane sa trudne i szczególne przypadki.
Powodzenia i głowa do góry :) )
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #6  Wysłany: 2013-08-09, 20:40  


Martwi mnie tylko to drobne owrzodzenie i powiekszony indeks mitotyczny. Troche to pogarsza rokowania ale i tak ciagle sa bardzo dobre. na pewno bedzie dobrze!
Pozdr
 
Taysha 


Dołączyła: 15 Lip 2013
Posty: 29
Pomogła: 3 razy

 #7  Wysłany: 2013-08-09, 20:52  


Dla pocieszenia napisze tylko, że od patomorfologa dowiedziałam się dziś, że to tylko dwa z dziesięciu czynników rokowniczych. Czyli ciągle może być bardzo dobrze.
Chociaż wiem doskonale jaki silny jest strach i jak ciężko z nim walczyć.
Trzymam kciuki
 
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2013-08-10, 15:39  


hej :)

A czy ktoś z Was zna może dobrego onkologa w Bydgoszczy, takiego który "zna się na rzeczy" i dobrze nas poprowadzi?
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #9  Wysłany: 2013-08-10, 19:37  


Znam bardzo dobrego chirurga onkologa nazywa się Każmierczak,bardzo dobry lekarz i z czystym sumieniem mogę ci go polecić.
_________________
Eweluta.
 
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2013-08-10, 21:20  


Na wyniku było też napisane: verruca seborrhoica. Czy ktoś z Was orientuje się co to oznacza?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2013-08-10, 21:48  


madzia_415 napisał/a:
verruca seborrhoica

Brodawka łojotokowa, będąca zmianą łagodną: http://portal.abczdrowie.pl/brodawki-lojotokowe
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2013-08-10, 22:13  


Dziękuję za szybką odp.

Nie rozumiem tylko jednego: przed chwilą znalazłam tabelę odnośnie DIAGNOSTYKI RÓŻNICOWEJ CZERNIAKA SKÓRY i tam do czerniaka rozwiniętego (zaawansowanego miejscowo) zaliczono właśnie brodawkę łojotokową (verruca seborrhoica, keratosis seborhoica)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2013-08-10, 23:40  


madzia_415 napisał/a:
znalazłam tabelę odnośnie DIAGNOSTYKI RÓŻNICOWEJ CZERNIAKA SKÓRY

Tę: http://www.akademiaczerni...-i-diagnostyka/ ?

madzia_415 napisał/a:
tam do czerniaka rozwiniętego (zaawansowanego miejscowo) zaliczono właśnie brodawkę łojotokową (verruca seborrhoica, keratosis seborhoica)

Pozwolę sobie zauważyć, że w takim razie do czerniaka rozwiniętego "zaliczono" również np. grzybicę paznokci ...

Na początek proponuję przestudiowanie znaczenia kluczowego słowa 'różnicowanie' [chorób].
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
madzia_415 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 42
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2013-08-11, 06:51  


Dziękuję za odp.
\tabelkę znalazłam tu: http://onkologia.zalecenia.med.pl/ (czerniaki skóry, pod. red. P.Rutkowskiego i P.J. Wysockiego)

[ Dodano: 2013-08-11, 22:08 ]
Richelieu napisał/a:

Brodawka łojotokowa, będąca zmianą łagodną: http://portal.abczdrowie.pl/brodawki-lojotokowe


Wiem, że truję ale z nerwów nie mogę spać. Co to znaczy zmiana łagodna przy takich wynikach badania?
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #15  Wysłany: 2013-08-11, 23:09  


lagodna zmiana to znaczy ze nie jest zlosliwa... nie ma zdolnosci przerzutowych
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group