1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Będzie refundacja profilaktycznej mastektomii
Autor Wiadomość
Gawlicki73 


Dołączył: 22 Maj 2018
Posty: 7
Skąd: Puck
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2018-05-22, 21:46  Będzie refundacja profilaktycznej mastektomii


Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że NFZ zapłaci za operację profilaktycznego usunięcia jajnika i piersi u kobiet wysoce zagrożonych nowotworem. Resort zamierza wpisać te zabiegi do koszyka świadczeń gwarantowanych.

O profilaktycznym usunięciu piersi oraz jajowodów i jajników zaczęto otwarcie rozmawiać, gdy tym operacjom poddała się znana amerykańska aktorka Angelina Jolie. O obustronnej mastektomii Jolie poinformowała w 2013 r.

Osobom zainteresowanym tematem polecam historię pacjentki poddanej profilaktycznej mastektomii na: https://www.zwrotnikraka....uniecie-piersi/

Generalnie nie zazdroszczę kobietom ,które stają przed takim dylematem - to musi być bardzo obciążające psychicznie. Ryzyko wystąpienia raka piersi u nosicielek nieprawidłowej kopii genu sięga 50-80%, a w przypadku raka jajnika – około 40%. Dobrze, że będzie taka możliwość
 
Aldona Ka. 


Dołączyła: 22 Maj 2018
Posty: 8

 #2  Wysłany: 2018-05-23, 11:38  


Wśród wskazań wymienia się zasadniczo dwie grupy kobiet, które najczęściej rozważają wykonanie profilaktycznej mastektomii:

- kobiety z tzw. rodzinnym występowaniem raka piersi lub te, u których stwierdza się mutację genową BRCA1 lub BRCA2,
- kobiety, u których rozpoznano raka w jednej piersi, będące najczęściej już po jej amputacji, chcące profilaktycznie usunąć pierś drugą;


Zdrowie to nie matematyka - u kogoś z BRCA rozwinie się guz, a u innej osoby nie.. i teraz jak tu podjąć decyzję o takim okaleczaniu się.. :(
_________________
Primum Noscere...
 
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #3  Wysłany: 2018-05-24, 20:45  


Aldona Ka. napisał/a:
Wśród wskazań wymienia się zasadniczo dwie grupy kobiet, które najczęściej rozważają wykonanie profilaktycznej mastektomii:

- kobiety z tzw. rodzinnym występowaniem raka piersi lub te, u których stwierdza się mutację genową BRCA1 lub BRCA2,
- kobiety, u których rozpoznano raka w jednej piersi, będące najczęściej już po jej amputacji, chcące profilaktycznie usunąć pierś drugą;


Zdrowie to nie matematyka - u kogoś z BRCA rozwinie się guz, a u innej osoby nie.. i teraz jak tu podjąć decyzję o takim okaleczaniu się.. :(


Myślę, że dla zdrowia można zrobić wiele, chociaż mogę sobie tylko wyobrażać, jak trudna może być taka decyzja, życie po operacji itd. Ciekawa jestem, czy refundacja sprowadza się także do rekonstrukcji?
Tak czy siak ciekawa jestem, jak w praktyce będą wyglądać takie refundowane operacje - jakoś nie wyobrażam sobie ich realizowania w mało doświadczonych ośrodkach (nie chodzi mi tu o samą operację, ale podjęcie decyzji do kwalifikacji na taką operację). Wydaje mi się, że dyskusja z doświadczonym lekarzem może dużo dać, ale z drugiej strony nie mam pojęcia, jak dotychczas było to realizowane.
Najbardziej przerażające chyba jest to, że wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą być obciążeni genetycznie tą czy inną mutacją.
_________________
Practise random kindness and senseless acts of beauty.
Dobro jest w każdym z nas.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group