DSS pieknie dziękuję za odzew
Richelieu, niestety spam to spam, zatem przepraszam i mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe
DSS, zgoda, do oceny skuteczności II linii leczenia per se należałoby przeprowadzić podwójnie ślepą, międzynarodową próbę: II linia vs placebo. Niestety, tu jest mały kłopot (przynajmniej moim zdaniem), ale o tym na koniec.
Co do próby TITAN, to raczej o niej na ASCO nie usłyszymy (ale nie jestem oczywiście tego pewien), a to z prostego powodu, że cel badania nie został osiągnięty - a celem było wykazanie większej skuteczności Tarcevy od chemioterapii w II linii leczenia (u chorych bez odpowiedzi w pierwszej linii).
Pytanie zadałem, i przytoczyłem wyniki tej próby, właśnie z tego powodu, że nie mogłem odszukać sensownych badań docetaxelu czy pemetrexedu vs placebo w II linii u chorych z brakiem odpowiedzi w I linii. Rozumiem, że takie badania, o wysokim stopniu wiarogodności (czyli I), muszą istnieć skoro standardy diagnostyczne są ustalone w ten a nie inny sposób (inaczej mówiąc musiało zostać wykazane, że II linia leczenia u chorych z platynoodpornym NSCLC ma skuteczność równoważną z placebo).
I właśnie tego ostatniego nie jestem do końca pewien (stąd było moje pytanie), gdyż:
1. Jak rozumiem pemetrexed został zatwierdzony w leczeniu NSCLC w II linii na podstawie porównania z docetaxelem:
--
http://jco.ascopubs.org/c...9.full.pdf+html tutaj w fazie III z równoważną efektywnością i mniejszą toksycznością (nie ma tu mowy o tym, że musiała być odpowiedź na I linię)
--
http://theoncologist.alph...3.full.pdf+html tutaj zestawienie zbiorcze po zatwierdzeniu przez FDA
2. Co do docetaxelu, to odszukałem dwa cytowane źródła:
--
http://jco.ascopubs.org/c...5.full.pdf+html (chyba najczęściej cytowane) i tu również nie ma mowy o tym, że randomizowani byli pacjenci z dostatecznie długą odpowiedzią na platynę
--
http://jco.ascopubs.org/content/13/3/645.full.pdf (to jest dość stare) tu jest próba wyłącznie w platynoodpornym NSCLC
(niezłym źródłem (starszych) referencji jest ten artykuł
http://jco.ascopubs.org/content/18/21/3722.long )
3. Ostatnio pojawiło się też trochę doniesień na temat tego, że pacjenci w podeszłym wieku również mogą odnieść korzyść z leczenia chemicznego II linii
--
http://jco.ascopubs.org/c...5.full.pdf+html Elderly patient participation was similar to rates observed in the first-line setting. There was no significant difference in outcome or toxicity between elderly and younger patients. For elderly patients with advanced NSCLC and good performance status, second-line cytotoxic therapy is appropriate. In this subset, pemetrexed produced a more favorable toxicity profile.
--
http://www.biomedcentral.com/1471-2407/12/14 In this large prospective, non-interventional study of second-line pemetrexed treatment in patients with advanced NSCLC, including 36% elderly patients ( ≥ 70 years), physician-rated PS performance status - przyp. Michał) and self-rated HR-QoL (health-related quality of life - przyp. Michał) were maintained or improved in the majority of patients.
Szczerze powiem, że sam nie wiem co myśleć, bo z jednej strony jestem pewien, że standardy leczenia zostały ustalone na podstawie dowodów o najwyższym stopniu wiarogodności, a z drugiej strony jak przeglądam wytyczne NCCN czy Brithish Thoracic Society, to mam wątpiwości. Ma to miejsce, gdyż np na stronie NSCLC-18, NSCLC-19, MS-37 i MS-38 (wytycznych NCCN) jest jasno napisane, że (pomimo, iż RR to około 10%) u chorych w dobrym stanie ogólnym należy proponować II linię leczenia, tak samo na stronie 14 wytycznych British Thoracic Society (
http://www.brit-thoracic....ncer_Report.pdf ), czy też np w NICE
http://pathways.nice.org....l&content=close . Nie potrafię w tych wytycznych odnaleźć klauzuli dotyczącej platynoodporności (ale pewnie to przez moje roztargnienie).
Wracając jednak do próby TITAN i do prób chemioterapia II linii vs BSP. Musi być jakiś powód ku temu, że w próbie TITAN nie zrobiono trzech ramion (TKI, chemia, placebo). Wydaje mi się, że może mieć to związek z tym, że w wielu przypadkach II linia leczenia jest proponowana i chorzy po prostu nie zdecydowaliby się na takie badanie (ale to są moje spekulacje).
Bardzo przepraszam jeśli moje pytanie wydaje się Wam strasznie głupie, ale niestety, im "głębiej w las, tym więcej drzew" i coraz mniej z tego rozumiem, więc będę wdzięczny za rozjaśnienie sytuacji.
Pozdrawiam bardzo serdecznie
[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-06-02, 11:14 ]
Wydzieliłem dla Ciebie odrębny wątek, gdzie możesz się do woli naukowo wyżywać.
I nie przesadzaj z tą skromnością, odwalasz tu kawał dobrej roboty !