1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2011-12-07, 16:58
badanie PET - wykrywanie raka
Autor Wiadomość
aluett 


Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2011-12-07, 16:51  badanie PET - wykrywanie raka


Witam czy ktoś wie czy po podaniu jodu radioaktywnego w celu scentografii i Pet ( diagnostyka po raku tarczycy), badanie na PET wykrywa tylko ewentualne wznowy raka tarczycy , czy tez inne zmiany nowotworowe?
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2011-12-07, 19:33  


http://www.mp.pl/artykuly...A1A76DFA66DD12B

cyt= Wskazania do scyntygrafii PET

Badanie FDG-PET jest przydatne w lokalizacji wznowy i przerzutów raka tarczycy, przede wszystkim u chorych, u których wzrostowi stężenia tyreoglobuliny nie towarzyszy wykrycie zmian ogniskowych w klasycznych badaniach obrazujących ani w scyntygrafii jodowej całego ciała. Wykonywane jest głównie jako PET-TK. Należy dodać, że u części chorych wzmożony metabolizm glukozy ujawnia się dopiero po stymulacji TSH, a także, że nasilenie metabolizmu glukozy w ogniskach raka ma znaczenie prognostyczne.
 
aluett 


Dołączyła: 25 Paź 2011
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2011-12-07, 19:51  


Ale czy podając komuś jod promieniotwórczy i badając go PET można w tym badaniu wykryć nieprawidłowości nie związane z tarczycą , ale z innym nowotworem?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #4  Wysłany: 2011-12-07, 23:13  


aluett napisał/a:
Ale czy podając komuś jod promieniotwórczy i badając go PET można w tym badaniu wykryć nieprawidłowości nie związane z tarczycą , ale z innym nowotworem?

Tak, PET wykrywa wiele nowotworów, ale nie wszystkie rodzaje i nie w bardzo niskim stanie zaawansowania.
_________________
 
 
pelasia 


Dołączyła: 08 Mar 2013
Posty: 121

 #5  Wysłany: 2013-04-03, 18:17  


U mojej mamy podczas operacji zwiadowczej wykryto zaawansowanego raka od jajnika, z zajeciem otrzewnej, natomiast dwa tyodnie po tej operacji, a tdzien przed obszerna cytoredukcja wykonano peta i ten nie wykazal zadnego nowotworu....profesor powiedzial, ze jest bardzo zadowolony z tego, ze zrobil operacje zwiadowcza, bo jesli mialby oierac sie na pet to odeslalby ja do domu.....
 
shegreta 



Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 24

 #6  Wysłany: 2013-09-14, 13:29  


Czy to znaczy, że PET nie jest dokładny? Myślałam, że już co jak co, ale PET to ósmy cud świata i prognozuje w sposób bardzo dokładny.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #7  Wysłany: 2013-09-14, 14:14  


shegreta napisał/a:
Myślałam, że już co jak co, ale PET to ósmy cud świata i prognozuje w sposób bardzo dokładny.

Bo takie farmazony wypisuje każdy redaktor po pseudodziennikarstwie czy innych stosunkach międzynarodowych / kulturoznawstwie / europeistyce (wybierz właściwe).

Badanie PET-CT rzeczywiście jest przełomem w diagnostyce obrazowej. Nie oznacza to jednak, że jest cudownym narzędziem do wykrywania wszystkiego, w każdym miejscu ustroju. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze badanie PET-CT ma swój zakres wskazań przy którym zarówno czułość jak i specyficzność otrzymywanych wyników pozwala uznać je za wiarygodną metodę diagnostyczną. Nie każdy nowotwór może być obrazowany przy pomocy PET-CT o czym w dobie dzisiejszego chaosu informacyjnego zdają się zapominać nawet co mniej zorientowani lekarze (więc co ma powiedzieć sam pacjent?!). Po drugie znaczenie ma rozdzielczość badania (nie wykrywa bardzo małych zmian), okoliczności wykonania badania (współpraca pacjenta) oraz oczywiście interpretacja jego wyników w oparciu o całość wywiadu i historii choroby. Niedopuszczalną dla mnie rzeczą jest by pacjenta z podejrzeniem nowotworu złośliwego zawsze w pierwszej kolejności kierować na badanie PET-CT, które będzie "cudownym i jedynym", pozwalającym wykazać wszystko i wszędzie. To bzdura.

Badanie PET-CT zdecydowanie otwarło nowe ścieżki w obrazowaniu nowotworów złośliwych, ocenie ich rozległości oraz przede wszystkim zróżnicowaniu podejrzanych zmian w zakresie złośliwy/niezłośliwy lub aktywny/nieaktywny (martwica). Pozostaje jednak optymalne /w zakresie wskazań/ zlecanie tego typu badania tak, by chory jak i jego lekarz prowadzący otrzymali istotne diagnostycznie informacje.

Szokująca jest dla mnie sytuacja, gdy "naszych" (z forum RJForum.pl) chorych kieruje się na badanie PET-CT tylko dlatego, że taki jest "trynd" a koronnym argumentem jest "bo tak". Toż to argumentacja dwuletniego dziecka! Trzeba koniecznie odwrócić tę falę "zachwytów" nad PET-CT w Polsce bo sytuacja nie tylko nie będzie się poprawiać ale wręcz pogorszy się. A tego chyba nie chcemy?
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2013-09-14, 14:23  


Każde badanie ma swoje ograniczenia, od których także PET nie jest wolna.
Badanie to wykrywa zmiany o wielkości od kilku milimetrów.

Więcej na ten temat znajdziesz np. w tych opracowaniach:
http://www.io.gliwice.pl/strona.php?typ=3&m=43
http://www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=540
http://www.termedia.pl/Cz...reszczenie-8373
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
martoszka 


Dołączyła: 17 Wrz 2013
Posty: 19

 #9  Wysłany: 2013-11-14, 11:31  


prosze mi powiedziec, jakie badanie jest najskuteczniejsze w przypadku wykrycia raka pluc i innych? czy jest to TK?
 
Wiktoria2004 


Dołączyła: 26 Gru 2014
Posty: 91
Pomogła: 6 razy

 #10  Wysłany: 2015-01-03, 21:41  


Chyba żadne badanie diagnozujące nie jest stu procentowe-trzeba o tym zawsze pamiętać.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #11  Wysłany: 2015-01-05, 10:15  


martoszka napisał/a:
prosze mi powiedziec, jakie badanie jest najskuteczniejsze w przypadku wykrycia raka pluc i innych? czy jest to TK?

W każdym typie nowotworu złośliwego i na każdym etapie: diagnostyki wstępnej, podczas leczenia i po jego zakończeniu może być wskazane INNE badanie obrazowe. Nie należy również zapominać, że ich uzupełnieniem (lub czasem podstawą w diagnostyce) są badania endoskopowe. Jak i operacje zwiadowcze.
Na koniec: biopsje, wycinki - badania cytologiczne i histopatologiczne.

W każdym przypadku proces prawidłowej diagnostyki jest indywidualny.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
butterfly12 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 91
Pomogła: 9 razy

 #12  Wysłany: 2015-03-04, 19:47  


Jak to na prawdę jest z tym badaniem PET. Miałam wykonywane je już 5 razy. I lekarze są podzieleni..jedni mówią, że to badanie wcale nie jest takie dokłądne...drudzy, że to jest bardzo dokładne badanie.
Wiem, że jeśli chodzi o głowę to PET nie jest skuteczny w wykrywaniu-najlepszy jest rezonans. A reszta?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-04, 20:02  


http://www.forum-onkologi...4673.htm#200093

Zalecenia w zakresie zastosowania badań pozytonowej emisyjnej tomografii w onkologii

Zastosowanie FDG-PET w onkologii
_________________
 
butterfly12 


Dołączyła: 13 Sty 2015
Posty: 91
Pomogła: 9 razy

 #14  Wysłany: 2015-03-04, 20:14  


ja sama naczytałam się na temat badania PET bardzo dużo. Ale w życiu tak jak pisałam lekarze mówią różnie. I nie bardzo wiadomo którego słuchać by być spokojniejszym. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group