mam pytanie dotyczace leczenia z pominieciem chirurgicznej interwencji z uwagi na choroby skojarzone: jakie rokowania, podatnosc na radioterapie ma ten typ nowotworu? jak ocenic ryzyko pozostawienia guza i ograniczenia do naswietlan?
Opis przypadku:
pacjentka lat 72 zdiagnozowana w Lubelskim osrodku otolaryngologicznym na Krasnickiej rozpoznanie tumor linguae et fundi oris carcinoma planoepitheliable akeratodes GII, w ocenie lekarza t3 lub t2 bez klicznicznego rozpoznania wezlow chlonnych. ze wzgledu na choroby skojarzone, przede wszystkim nawracajace krwawienia z przewodu pokarmowego (zespol rendu osler webera, czyli naczyniakowatosc krwotoczna) ryzyko srod i pooperacyjne oceniono jako duze.
z gory bardzo dziekuje za wszelkie merytoryczne opinie
mam pytanie dotyczace leczenia z pominieciem chirurgicznej interwencji z uwagi na choroby skojarzone: jakie rokowania, podatnosc na radioterapie ma ten typ nowotworu?
Rokowanie w chorobie nowotworowej (przy znanym typie nowotworu) zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby, a w dalszej kolejności od innych jej cech, jak np. stopień złośliwości czy inne cechy nowotworu.
Na podstawie podanych przez Ciebie informacji nie można określić stadium zaawansowania,
dla cechy T2/T3 przy braku przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych (N0)
zaawansowanie choroby mieści się odpowiednio w grupie II / III,
zaś przy przerzutowym zajęciu węzłów chłonnych może być jeszcze wyższe (Zalecenia (2011 r.), str. 9, tab. 2).
Brak możliwości zastosowania leczenia operacyjnego ma znaczenie szczególnie w przypadku wcześniejszych stadiów zaawansowania (I-II), w takim razie istotnie pogarszając rokowanie,
dla stadiów bardziej zaawansowanych jest to mniej istotne, ponieważ ich leczenie polega głównie na metodach nieoperacyjnych (j.w., str. 10):
Cytat:
Rutynowymi metodami postępowania u chorych na raka narządów głowy i szyi we wczesnych stopniach zaawansowania klinicznego (I–II — cT1–2N0) są leczenie chirurgiczne i radioterapia (RTH).
Często stosuje się kojarzenie obu metod (zawsze w sekwencji zabieg operacyjny–RTH).
U chorych w stopniu zaawansowania I–II odsetek trwałych wyleczeń — zależnie od lokalizacji — wynosi 60–90%.
W nowotworach bardziej zaawansowanych (stopnie III–IV — cT3–4 i/lub N1–3) — z wyjątkiem części przypadków raka głośni — wyniki leczenia z zastosowaniem RTH i/lub chirurgii są znacznie gorsze (odsetek niepowodzeń miejscowych powyżej 60% i wyższe ryzyko przerzutów w narządach odległych), co uzasadnia wprowadzenie do klinicznej praktyki — na podstawie dowodów o najwyższym stopniu wiarygodności — jednoczesnej chemioradioterapii (CRTH) z udziałem cisplatyny.
Marekj napisał/a:
jak ocenic ryzyko pozostawienia guza i ograniczenia do naswietlan?
Jak wynika z powyższych zapisów, zależy to przede wszystkim od oceny stadium zaawansowania choroby, w jakim znajduje się rozpoznany guz.
Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum