1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Stomia odżywcza
Autor Wiadomość
Atsumiko 


Dołączyła: 04 Wrz 2013
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2013-09-04, 18:06  Stomia odżywcza


To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.
Nie założyłam swojego wątku w odpowiednim dziale, bo nie mam dostępu do pełnej dokumentacji.

W skrócie, moja mama cierpi na raka płaskonabłonkowego przełyku.
W piątek trafiła do szpitala, gdyż przestała przełykać już całkiem. Założono jej stomię odżywczą. Dziś jest już w domu.
Wiemy gdzie trzeba włożyć strzykawkę, że po podaniu jedzenia należy przepłukać rurkę wodą i, że za 10 dni mamy się zgłosić na zdjęcie szwów. Tyle. Właściwie mam wrażenie, że nie wiem nic. Nikt nie powiedział nam jakie są możliwe powikłania jak ich uniknąć. Jak dbać o skórę wokół stomii.
W Internecie jest niewiele informacji na ten temat, większość dotyczy stomii wydalniczej.
Byłabym szalenie wdzięczna za odzew ze strony osób, które mają jakieś doświadczenie w tym temacie.
Pozdrawiam ciepło
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #2  Wysłany: 2013-09-04, 18:29  


Napisze z doswiadczenia.

Na poczatku mojemu tacie wpuszczano do stomii sol fizjologiczna i kroplowki a i tak skonczylo sie 2 dniowa biegunka.

Ze szpitala wyszedl z zaleceniem podawania czesto pokarmow ale w malej ilosci - dokladnie po 100 ml. Do przeplukania pielegniarki uzywaly 50 ml wody - my stosujemy sok :) klarowny na poczatku tylko gerbery i inne dla dzieci teraz smialo tymbarki :)

Do pielegnacji skory polecono nam ALANTAN - najtansza masc ok 8 zl. Mamy jeszcze masc borowa-ale ponoc za ostra.

Z powiklan
1. zatkanie drenu - jedzenie musi byc na max zmixowane
2. przeciekanie - u nas bylo wylewanie sie kwasu zoladkowego-nalezy podciagnac wtedy dren, ewentualnie zalozyc szewek
3. zakazenie - wiadomo, nalezy dbac o higiene, myc strzykawki, rece
4. wypadanie, wyszarpanie stomii - np.podczas snu

Pokarm nie moze byc ani za cieply ani za zimny. Nie mozna wpuszczac pod cisnieniem! Ani za szybko
Generalnie proste jak budowa cepa :)

Powodzenia.

[ Dodano: 2013-09-04, 18:33 ]
przypomnialo mi sie

Mozna podawac actimele, jogurty ( bez kawalkow owocow), nutridrinki i zupki dla dzieci w sloiczkach - takie gotowce, ktore warto miec pod reka.
Pytalam o odzywiki bialkowe - dostepne w aptece i lekarz odradzil, gdyz czesto po nich wystepuja biegunki. Zazywalam kiedys podobne mieszanki i faktycznie przez tydzien mialam problem wiec lepiej zawsze sie upewnic.
 
 
aitra 


Dołączyła: 22 Wrz 2013
Posty: 5
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2013-09-22, 23:46  


Witam,
Mój Tato "jadł" 4 razy dziennie, na śniadanie mama robiła mu kaszkę z mlekiem, na obiad gotowała zupę (mięso albo rybę z jarzynami i miksowała), na podwieczorek np. duży serek danio z bananem, wszystko zmiksowane, na kolacje miksowała kanapki np. wek z szynką, masłem do tego dawała chyba herbatę. Po "zjedzeniu" wstrzykiwaliśmy nie całą strzykawkę (20 ml) herbaty albo wody żeby przeczyścić rurkę.
Do pielęgnacji skóry stosowaliśmy sudocrem, a także polecone przez chirurgów mydło z nanosrebrem.
Zdarzało się, że koło drenu przeciekało, ale ogólnie nie było z nim problemu. Raz tato niechcący wyrwał go ale przyszyli z powrotem bez problemu :) Z doświadczenia wiem, że najwygodniejszy w użytkowaniu był dren silikonowy, Tato bez problemu "jadł" sam, bo dren był bardzo giętki.
Dren ma na pewno tą zaletę, że chory "je", odpada więc stres związany z tym czy coś da radę w danym dniu przełknąć. Na początku strasznie baliśmy się takiego żywienia, Tato bardzo tego nie chciał, ale później okazało się nie jest to takie straszne jak się wydawało. Tyle, że przez dren nie czuje się smaku.
Dacie bez problemu radę, nie martw się.
|przytula| - wystarczy dodać jedną emotikonkę, wyrazi dokładnie to samo co pięć takich samych... / absenteeism
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #4  Wysłany: 2013-09-22, 23:49  


moj tata z powiklan mial juz wszystkie poza wypadnieciem heh
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group