1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-27, 21:52   Temat: Rak piersi przewodowy
W nawiązaniu do charakterystyki z 2004 przytoczonej przez mnie we wcześniejszym poście:

Cytat:
A tak było w 2004 roku:
„Rocznie w Polsce zabiegi oszczędzające wykonuje się tylko u 5 proc. chorych. W krajach Europy Zachodniej BCT wykonuje się u ok. 50–70 proc. chorych . W USA leczenie oszczędzające przeprowadza się u 42 proc. „


Poniżej cytuję fragment artykułu pochodzący z „Przekroju” - art. pt.” PIERSI POD NIESPECJALNYM NADZOREM „ z dn. 19.10.2009.
Cytat:

O tym na przykład, że polscy chirurdzy onkolodzy lubią kobiety ciąć, czasem za wszelką cenę. Co potwierdzają nie tylko pacjentki, ale też naukowcy. – Wciąż na leczenie oszczędzające pierś może w Polsce liczyć zaledwie kilka procent Polek – irytuje się profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. I dodaje, że dzieje się tak mimo zupełnie innych standardów przyjętych w Europie. W Polsce standardy te są rekomendowane między innymi przez Jassema, ale niestety nieprzestrzegane.


Bardzo się cieszę , że problem jest dostrzegany przez autorytety polskiej onkologii. Może kiedyś dościgniemy Europę ? Może wspólnymi siłami, tj. np. przy wsparciu organizacji typu Fundacja np. tej o której wpominała DSS ?.
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-27, 12:55   Temat: Rak piersi przewodowy
zufed napisał/a:
drogi mral :)

ja też się nie lubię przekomarzać, Ty przedstawiłaś swoje zdanie ja swoje i myślę, że na tym pozostańmy. :) . Odpowiadałam w punktach bo tak było mi łatwiej odnieść się do Twojej wypowiedzi.Jeżeli to właśnie lub cokolwiek innego Cie uraziło to wybacz

pozdrawiam, miłego dnia :)

żółwik

<uscisk>


Droga Zufed :)
Nie uraziłaś mnie , ale starasz się za wszelką cenę to zrobić. To nie jest dobry sposób na cokolwiek, a starając się budować swój autorytet Moderatora powinnaś o tym szczególnie pamiętać.

Pozdrawiam serdecznie
<uscisk>
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-27, 00:35   Temat: Rak piersi przewodowy
zufed napisał/a:
drogi mral :)


ad.1. fakt twoja poprzednia wypowiedź była mało precyzyjna.
co do wskazań/przeciwwskazań do usunięcia piersi nie będziemy polemizować bo o tym decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem mając na uwadze stan zaawansowania, przeżuty do węzłów, odległe przeżw której brałam pod uwagę : zmiany w węźle/węzłach (?) chłonnym oraz nie radykalność zabiegu.
obecność przerzutów do węzłów chłonnych jest jednym z przeciwwskazań względnych do operacji oszczędzającej.
faktem jest, że post Renaty jest nieco ubogi

ad.2. tu akurat się zgadzam, że lekarz przed tak poważnym zabiegiem powinien uczciwie porozmawiać z pacjentką.

ad.3. tego jak narazie nie wiemy, wiemy, że węzeł/węzły są zajęte i guzek nie był usunięty w całości.wiemy też, że czeka Renatę kolejny zabieg i poważna i ciężka decyzja.

ad.4. patrz ad.3. :)

ja również napisałam tylko swoją opinię, i myślę, że nie będziemy się przekomarzać bo każdy ma swoje zdanie na ten temat i po to właśnie jest to forum, żeby można je było wyrazić.
Renata i tak musi podjąć decyzję sama.my będziemy ją wspierać w swojej decyzji i możemy odpowiedzieć na nurtujące ją pytania.

również pozdrawiam ciepło :)


Droga Zufed :)
Ten post miał inne brzmienie, ale po zastanowieniu postanowiłam zmienić go w całości zgodnie z poniższym.

Nie mam zamiaru ani polemizować ani się przekomarzać. W niniejszym wątku przedstawiłam swoje zdanie oraz sprostowałam nieprawidłową interpretację swojej wypowiedzi, którą zamieściłaś w swoim poście. Za błąd interpratycji przyczynę wskazuję po swojej stronie.
I to wszystko.
W żadnym miejscu nie odnoszę się do wypowiedzi kogokolwiek (oprócz jw. w formie doprecyzowania), nie ograniczam niczyich praw do swobodnej wypowiedzi, nie narzucam swego zdania komukolwiek, nie dałam dowodów na brak zrozumienia idei Forum itp.

Twoją odpowiedź jako komletnie dla mnie nezrozumiałą pozostawiam bez komentarza.


Życzę dobrej nocy, a właściwie to już dnia (godz. 7.52) :)
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-26, 22:54   Temat: Rak piersi przewodowy
zufed napisał/a:
z jednej strony jak pisze mral skoro można ją oszczędzić


Zuza,

Nie do końca tak. Wobec niejednoznaczności/ braku precyzji mojej wcześniejszej wypowiedzi , wyjaśniam, że:
1. nie twierdzę, że w przypadku Renaty pierś można oszczędzić - może tak, może nie. Tego nie wiem, nie w każdym przypadku jest to do zrealizowania – przeszkodą może być zaawansowanie, czy choćby brak dobrego efektu kosmetycznego, ew. inne. Posty Renaty są bardzo ubogie w informacje.

2. twierdzę, że skoro lekarz mówi, że pierś należy usunąć , to powinien on wyjaśnić dlaczego, powinien wyjaśnić jakie przeciwwskazania wykluczają przeprowadzenie operacji oszczędzającej w tym przypadku poszerzenie marginesów.

3. twierdzę, że jeśli takich przeciwwskazań nie ma , to operacja oszczędzająca + radioterapia =amputacja. Taki jest stan aktualnej wiedzy medycznej , wiedzy która jest poparta badaniami.

4.twierdzę, że jeśli nie ma przeciwwskazań do operacji oszczędzającej, to wybrałabym operację oszczędzającą, jako tej mniej okaleczającej kobietę zarówno fizycznie jak i psychicznie. Taką opcję sama wybrałam.

A tak było w 2004 roku:
„Rocznie w Polsce zabiegi oszczędzające wykonuje się tylko u 5 proc. chorych. W krajach Europy Zachodniej BCT wykonuje się u ok. 50–70 proc. chorych . W USA leczenie oszczędzające przeprowadza się u 42 proc. „

Pozdrawiam :)
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-21, 19:34   Temat: Rak piersi przewodowy
Skoro zdaniem lekarza pierś musisz usunąć, to chciałabym wiedzieć, jakie przewagi jego ( lekarza) zdaniem, ma amputacja piersi nad poszerzeniem marginesów.
Dopóki nie poznam przewag jw., traktuję, że:

amputacja = operacja oszczędzająca + radioterapia.

Ja wybrałam wariant operacji oszczędzającej i tej decyzji nie żałuję.
  Temat: Rak piersi przewodowy
mral

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 8176

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-12-20, 21:26   Temat: Rak piersi przewodowy
Renata Żerebecka napisał/a:
guz carcinoma partim intraductale et carcinoma ductale invasivum BR2 -taki mam wynik z wycinka , wiem jedynie że muszę usunąć pierś, może mi ktoś pomoże przetłumaczyć jakie są to zmiany i w jakim stopniu jest zaawansowanie,nic nie mogę znaleźć w internecie a na konsultację jadę za kilka dni, proszę o pomoc


Witaj Renata,
Czy amputacja piersi to w Twoim przypadku jedyne możliwe rozwiązanie, czy rozpatrywano leczenie chirurgiczne oszczędzające ?
Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group