1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-12-14, 18:43   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
DSS bardzo dziękuję.
Bardzo bym chciała skonsultować swój przypadek z dobrym onkologiem - neurochirurgiem. Mam tu na myśli konsultacje prywatne obejmujące całokształt spraw neurologiczno-onkologicznych. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałam, że taka specjalność istnieje. Póki co miotam się pomiędzy lokalnymi lekarzami: neurolog, neurochirurg, radiolog.
Od Edi otrzymałam namiary na dwóch neurochirurgów , ale jeszcze nie nawiązałam kontaktu.

Objawy jakie miewam, są straszne (do trudności w oddychaniu włącznie), ale tymi które sprowokowały neurologa do skierowania mnie na MRI kręgosłupa szyjnego był/ jest silny ból kręgosłupa w odcinku szyjnym (występuje okresowo), dysfunkcja kończyny górnej lewej. Jedno i drugie pojawiło się kilka miesięcy temu.
Pytanie , które tutaj tj. na Forum zamieściłam zostało ograniczone do rdzenia kręgowego, ale na pewno w tych konsultacjach nie mogę pominąć mózgu (zmiany) i kręgosłupa (ucisk ).
Dysponuje badaniami: 2x MRI mózgowia , RTG kręgosłupa szyjnego, TK twarzoczaszki, MRI kręgosłupa szyjnego (wcześniej nie było wykonywane).

W mojej ocenie, mój przypadek jest zbyt złożony, żeby go rozpatrywać "zaocznie" na Forum.



To co napisałam kiepsko się czyta, ale tak źle nie jest.

Pozdrawiam
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-12-14, 14:33   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
DumSpiro-Spero napisał/a:
mral,
a czy mogłabyś przytoczyć tu opis radiologa i w kilku słowach nakreślić jak to opiniuje neurochirurg?



Lekarze poszczególnych specjalności widzą to w sposób następujący:
1.Opis MRI sporządzony przez radiologa:
„W rdzeniu kręgowym na poziomie segmentu C3 w tylnej części rdzenia, centralnie i lewobocznie widoczne jest patologiczne ognisko o wysokim sygnale w obrazach T2, Pd- zależnych oraz STIR, o wym. 11x8x7mm – charakter tego obszaru jest wieloznaczny, możliwy naczyniopochodny ?”

2.Neurochirurg w odniesieniu do opisu jw. napisał:
„W rdzeniu na poz. C3 opisywane ognisko niewiadomego pochodzenia (naczyniowe?) – moim zdaniem chodzi o zgrubienie pajęczynówki”

3. Radiolog po zapoznaniu się ze stanowiskiem neurochirurga i po ponownym przejrzeniu obrazów z MRI podtrzymuje to co napisał wcześniej w całości.

Komentarz własny - na obrazie widać dokładnie , to co opisuje radiolog. Biorąc pod uwagę, że pajęczynówka leży na zewnątrz rdzenia nie ma mowy , żeby to co widzę było obrazem jej zgrubienia.
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-12-03, 22:32   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
Zosiu,
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Obawiałam się tego , co się ostatecznie stało: mam dwie różne interpretacje obrazu rezonansu, autorem jednej jest radiolog, drugiej neurochirurg. Gdyby tworzyli zespół może wydyskutowaliby wspólne stanowisko, a tak pozostaje iść do wróżki i zapytać kto ma rację.
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-11-29, 18:34   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
Pozostając w temacie, kolejne pytanie.
W przypadku stwierdzenia u pacjenta onkologicznego (z rakiem dającym przerzuty do rdzenia kręgowego ), w rezonansie rdzenia istnienie ogniska patologicznego (charakter obszaru wieloznaczny), lekarz jakiej specjalności powinien pokierować/popilotować pacjenta dalej ?
Onkolog ? Neurolog ? Neurochirurg ? Inny ?
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-11-27, 19:45   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
Dzięki Jusia.
Problem w tym, że spośród tych pomocnych/ przydatnych/ wykorzystywanych/ itp. nie potrafię wyselekcjonować tych , które pozwolą na postawienie pewnej tj. trafnej diagnozy. Być może ma ich być kilka, ale również nie potrafię ich złożyć w konsekwentny/logiczny ciąg badań diagnostycznych, po zrealizowaniu którego będzie diagnoza.

Moje pytanie pozostaje wciąż aktualne.
  Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
mral

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 11818

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2009-11-27, 17:15   Temat: Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
Bezskutecznie poszukuję odpowiedzi na następujące pytanie:
Na podstawie jakich badań diagnostycznych , można w sposób jednoznaczny określić , że istniejące w rdzeniu kręgowym ognisko patologiczne, stwierdzone w rezonansie, jest przerzutem raka do rdzenia kręgowego , ew. nim nie jest ?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group