1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego
Autor Wiadomość
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #1  Wysłany: 2009-11-27, 17:15  Przerzuty nowotworowe do rdzenia kręgowego


Bezskutecznie poszukuję odpowiedzi na następujące pytanie:
Na podstawie jakich badań diagnostycznych , można w sposób jednoznaczny określić , że istniejące w rdzeniu kręgowym ognisko patologiczne, stwierdzone w rezonansie, jest przerzutem raka do rdzenia kręgowego , ew. nim nie jest ?
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #2  Wysłany: 2009-11-27, 18:32  


Mral ,nie wiem czy to Ci sie przyda ,ale takie znalazłam wiadomosci:
W diagnostyce przerzutów do rdzenia kręgowego wykorzystywane są badania radiologiczne, rezonans magnetyczny,scyntografia.
W przypadku podejrzenia przerzutów do kręgosłupa i ucisku na rdzeń kręgowy przydatnym jest badanie TK lub NMR oraz mielografia.
Poprzeczna tomografia komputerowa używana jest do diagnostyki zmian w kanale kręgowym, jeśli badanie scyntygraficzne da wynik pozytywny, a rentgenowskie - nie.
Podobne zastosowanie znajduje również magnetyczny rezonans jądrowy. Służy do wykrywania kompresji rdzenia kręgowego. Jest to metoda nieinwazyjna
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #3  Wysłany: 2009-11-27, 19:45  


Dzięki Jusia.
Problem w tym, że spośród tych pomocnych/ przydatnych/ wykorzystywanych/ itp. nie potrafię wyselekcjonować tych , które pozwolą na postawienie pewnej tj. trafnej diagnozy. Być może ma ich być kilka, ale również nie potrafię ich złożyć w konsekwentny/logiczny ciąg badań diagnostycznych, po zrealizowaniu którego będzie diagnoza.

Moje pytanie pozostaje wciąż aktualne.
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #4  Wysłany: 2009-11-29, 18:34  


Pozostając w temacie, kolejne pytanie.
W przypadku stwierdzenia u pacjenta onkologicznego (z rakiem dającym przerzuty do rdzenia kręgowego ), w rezonansie rdzenia istnienie ogniska patologicznego (charakter obszaru wieloznaczny), lekarz jakiej specjalności powinien pokierować/popilotować pacjenta dalej ?
Onkolog ? Neurolog ? Neurochirurg ? Inny ?
_________________
Miejsce człowieka jest tam, gdzie jego wolność nabiera pełnego sensu.

Ks. prof. Józef Tischner
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #5  Wysłany: 2009-12-03, 21:49  


Mral,
Nie wiem dlaczego drazysz temat, ale znalazlam ponizsze dwa linki, ktore moga Cie zainteresowac:

Cytat:
Diagnosis

It can take many years for spinal metastases to appear, but every cancer patient is at risk of developing this problem. It is important to evaluate cancer patients that develop chronic back pain.

Most often, spinal metastases present with persistent back pain for a prolonged period of time. Because back pain is a fairly common complaint, especially among older adults, physicians and patients need to be aware of the possibility that a spinal metastasis is present. Magnetic resonance imaging (MRI) with contrast is the most reliable method of diagnosing spinal metastasis. It is capable of identifying tumors involving the spinal bones, spinal cord and nerves, and other organ systems. Other useful tests include spinal x-rays, bone scans, CT Scans, myelograms with spinal fluid testing, and other diagnostic examinations. A biopsy or excision of the tumor may be performed to establish the tissue type of the tumor and allow the formulation of a specific treatment plan for that type of tumor.



http://www.nsg-online.com...isplay=2,2,1,6,'na'

http://neurosurgery.mgh.h...htm#INCIDENCE_2

Ciagle szokuje mnie fakt, ze polski pacjent musi sie bezustannie miotac i zastanawiac do lekarza jakiej specjalnosci ma sie zwrocic w sprawie ewentualnego leczenia.

Leczeniem raka (w normalnych warunkach) na ogol zajmuje sie ZESPOL specjalistow.
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #6  Wysłany: 2009-12-03, 22:32  


Zosiu,
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
Obawiałam się tego , co się ostatecznie stało: mam dwie różne interpretacje obrazu rezonansu, autorem jednej jest radiolog, drugiej neurochirurg. Gdyby tworzyli zespół może wydyskutowaliby wspólne stanowisko, a tak pozostaje iść do wróżki i zapytać kto ma rację.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2009-12-14, 02:15  


mral,
a czy mogłabyś przytoczyć tu opis radiologa i w kilku słowach nakreślić jak to opiniuje neurochirurg?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #8  Wysłany: 2009-12-14, 14:33  


DumSpiro-Spero napisał/a:
mral,
a czy mogłabyś przytoczyć tu opis radiologa i w kilku słowach nakreślić jak to opiniuje neurochirurg?



Lekarze poszczególnych specjalności widzą to w sposób następujący:
1.Opis MRI sporządzony przez radiologa:
„W rdzeniu kręgowym na poziomie segmentu C3 w tylnej części rdzenia, centralnie i lewobocznie widoczne jest patologiczne ognisko o wysokim sygnale w obrazach T2, Pd- zależnych oraz STIR, o wym. 11x8x7mm – charakter tego obszaru jest wieloznaczny, możliwy naczyniopochodny ?”

2.Neurochirurg w odniesieniu do opisu jw. napisał:
„W rdzeniu na poz. C3 opisywane ognisko niewiadomego pochodzenia (naczyniowe?) – moim zdaniem chodzi o zgrubienie pajęczynówki”

3. Radiolog po zapoznaniu się ze stanowiskiem neurochirurga i po ponownym przejrzeniu obrazów z MRI podtrzymuje to co napisał wcześniej w całości.

Komentarz własny - na obrazie widać dokładnie , to co opisuje radiolog. Biorąc pod uwagę, że pajęczynówka leży na zewnątrz rdzenia nie ma mowy , żeby to co widzę było obrazem jej zgrubienia.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #9  Wysłany: 2009-12-14, 15:38  


A z jakiego powodu zostało wykonane MRI? Pojawił się ból którego wcześniej nie było?
I przypuszczam że wcześniej nie były wykonywane tego typu badania obrazowe (by móc porównać obraz)?
mral, czas jakiś temu zgłosił w razie potrzeby chęć pomocy naszemu forum dość znany neurochirurg-onkolog.
Czy dałabyś radę jakoś przesłać obraz MRI? Jeśli zechcesz poproszę o opinię pana Dr.

Być może dałoby się w razie potrzeby umieścić MRI w formie załącznika na forum (zamiast przesyłać).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #10  Wysłany: 2009-12-14, 18:43  


DSS bardzo dziękuję.
Bardzo bym chciała skonsultować swój przypadek z dobrym onkologiem - neurochirurgiem. Mam tu na myśli konsultacje prywatne obejmujące całokształt spraw neurologiczno-onkologicznych. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałam, że taka specjalność istnieje. Póki co miotam się pomiędzy lokalnymi lekarzami: neurolog, neurochirurg, radiolog.
Od Edi otrzymałam namiary na dwóch neurochirurgów , ale jeszcze nie nawiązałam kontaktu.

Objawy jakie miewam, są straszne (do trudności w oddychaniu włącznie), ale tymi które sprowokowały neurologa do skierowania mnie na MRI kręgosłupa szyjnego był/ jest silny ból kręgosłupa w odcinku szyjnym (występuje okresowo), dysfunkcja kończyny górnej lewej. Jedno i drugie pojawiło się kilka miesięcy temu.
Pytanie , które tutaj tj. na Forum zamieściłam zostało ograniczone do rdzenia kręgowego, ale na pewno w tych konsultacjach nie mogę pominąć mózgu (zmiany) i kręgosłupa (ucisk ).
Dysponuje badaniami: 2x MRI mózgowia , RTG kręgosłupa szyjnego, TK twarzoczaszki, MRI kręgosłupa szyjnego (wcześniej nie było wykonywane).

W mojej ocenie, mój przypadek jest zbyt złożony, żeby go rozpatrywać "zaocznie" na Forum.



To co napisałam kiepsko się czyta, ale tak źle nie jest.

Pozdrawiam
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #11  Wysłany: 2010-01-14, 12:27  


Mral,

Moja odpowiedz na Twoj post zamieszczony na ProSalute:

http://www.prosalute.info...p?f=1&t=9113631
pzdr
zosia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group