1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: "Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc" |
mral
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7300
|
Dział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny Wysłany: 2009-07-30, 15:59 Temat: "Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc" |
Cytat: |
2009-07-30 02:40
Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc
Kobiety, które przechodzą przedwczesną menopauzę, np. z powodu terapii przeciwnowotworowej, mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka płuc - informuje pismo "International Journal of Cancer".
Ten zdumiewający związek odkryli epidemiolodzy z Uniwersytetu w Montrealu i z Instytutu Armanda-Frappiera, wchodzącego w skład kanadyjskiego Narodowego Instytutu Badań Naukowych (INRS) w Laval (w prowincji Quebec).
Naukowcy przebadali 422 kobiet z rakiem płuc i dla porównania 577 kobiet, u których nie stwierdzono tego nowotworu. Zebrano dane na temat przebytych przez nie ciąż, przechodzonych miesiączek, dotychczasowych miejsc zamieszkania, historii zatrudnienia, przebytych chorób, palenia papierosów oraz dane demograficzne. Wykonano też histologiczne badania guzów płuc.
Do grupy po menopauzie zaliczono te panie, u których menopauza wystąpiła w naturalny sposób lub została wywołana sztucznie - np. poprzez chirurgiczne usunięcie obu jajników, pod wpływem radio- lub chemioterapii. Kobiety, które miały przynajmniej jeden jajnik i ciągle miesiączkowały w momencie wykrycia raka płuc zaliczono do grupy przed menopauzą. Kobiety przechodziły naturalną menopauzę przeciętnie w wieku 50 lat; natomiast menopauzę wywołaną sztucznie - przeciętnie w wieku 43 lat.
"Zaobserwowaliśmy, że kobiety, które przeszły sztuczną menopauzę niemal dwukrotnie częściej chorowały na raka płuc niż kobiety, u których menopauza wystąpiła naturalnie. Dotyczyło to szczególnie pań, u których menopauzę wywołało usunięcie obu jajników" - komentuje prowadząca badania dr Anita Koushik.
Jej zdaniem, dużą zaletą tego badania było zebranie szczegółowych danych na temat historii palenia papierosów przez wszystkie kobiety. Jest to istotne, gdyż palenie stanowi główną przyczynę zachorowań na raka płuc oraz dlatego, że palaczki z reguły mają niższy poziom estrogenów niż panie niepalące.
Dzięki temu można było dowieść, że czynniki hormonalne wpływają na ryzyko raka płuc u kobiet, niezależnie od palenia papierosów.
Badacze podejrzewają, że większa podatność na raka płuc po sztucznej menopauzie może mieć związek z nagłym spadkiem poziomu hormonów płciowych w młodym wieku.
Jak przypominają, komórki płuc - zarówno normalne, jak i zmienione nowotworowo - posiadają receptory dla estrogenów, a poziom tych receptorów jest różny u kobiet i mężczyzn.
Naukowcy podkreślają zarazem, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować ich odkrycie, a także ocenić, czy na ryzyko raka płuc wpływa hormonalna terapia zastępcze. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
|
Źródło: http://www.naukawpolsce.p...kSum=1080268829 |
|
|