1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc"
Autor Wiadomość
mral 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Sty 2009
Posty: 466
Pomogła: 75 razy

 #1  Wysłany: 2009-07-30, 16:59  "Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc"


Cytat:

2009-07-30 02:40
Przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko raka płuc

Kobiety, które przechodzą przedwczesną menopauzę, np. z powodu terapii przeciwnowotworowej, mają podwyższone ryzyko zachorowania na raka płuc - informuje pismo "International Journal of Cancer".

Ten zdumiewający związek odkryli epidemiolodzy z Uniwersytetu w Montrealu i z Instytutu Armanda-Frappiera, wchodzącego w skład kanadyjskiego Narodowego Instytutu Badań Naukowych (INRS) w Laval (w prowincji Quebec).
Naukowcy przebadali 422 kobiet z rakiem płuc i dla porównania 577 kobiet, u których nie stwierdzono tego nowotworu. Zebrano dane na temat przebytych przez nie ciąż, przechodzonych miesiączek, dotychczasowych miejsc zamieszkania, historii zatrudnienia, przebytych chorób, palenia papierosów oraz dane demograficzne. Wykonano też histologiczne badania guzów płuc.

Do grupy po menopauzie zaliczono te panie, u których menopauza wystąpiła w naturalny sposób lub została wywołana sztucznie - np. poprzez chirurgiczne usunięcie obu jajników, pod wpływem radio- lub chemioterapii. Kobiety, które miały przynajmniej jeden jajnik i ciągle miesiączkowały w momencie wykrycia raka płuc zaliczono do grupy przed menopauzą. Kobiety przechodziły naturalną menopauzę przeciętnie w wieku 50 lat; natomiast menopauzę wywołaną sztucznie - przeciętnie w wieku 43 lat.

"Zaobserwowaliśmy, że kobiety, które przeszły sztuczną menopauzę niemal dwukrotnie częściej chorowały na raka płuc niż kobiety, u których menopauza wystąpiła naturalnie. Dotyczyło to szczególnie pań, u których menopauzę wywołało usunięcie obu jajników" - komentuje prowadząca badania dr Anita Koushik.

Jej zdaniem, dużą zaletą tego badania było zebranie szczegółowych danych na temat historii palenia papierosów przez wszystkie kobiety. Jest to istotne, gdyż palenie stanowi główną przyczynę zachorowań na raka płuc oraz dlatego, że palaczki z reguły mają niższy poziom estrogenów niż panie niepalące.

Dzięki temu można było dowieść, że czynniki hormonalne wpływają na ryzyko raka płuc u kobiet, niezależnie od palenia papierosów.

Badacze podejrzewają, że większa podatność na raka płuc po sztucznej menopauzie może mieć związek z nagłym spadkiem poziomu hormonów płciowych w młodym wieku.

Jak przypominają, komórki płuc - zarówno normalne, jak i zmienione nowotworowo - posiadają receptory dla estrogenów, a poziom tych receptorów jest różny u kobiet i mężczyzn.

Naukowcy podkreślają zarazem, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować ich odkrycie, a także ocenić, czy na ryzyko raka płuc wpływa hormonalna terapia zastępcze. JJJ

PAP - Nauka w Polsce



Źródło: http://www.naukawpolsce.p...kSum=1080268829
_________________
Miejsce człowieka jest tam, gdzie jego wolność nabiera pełnego sensu.

Ks. prof. Józef Tischner
 
Asieńka1971 


Dołączyła: 10 Paź 2009
Posty: 2
Skąd: Dolnośląskie

 #2  Wysłany: 2009-10-10, 16:49  


No to się będę miała czym martwić...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #3  Wysłany: 2009-10-26, 22:44  


Podchodzę z dużym dystansem do tego typu rewelacji naukowych 8-)
W dzisiejszych czasach niemal wszystko wiąże się z ryzykiem powstania jakiegoś raka, nie tylko picie i palenie, niewłaściwa dieta, tłuste żarcie oraz konserwanty, hormony, środki ochrony roślin i inna chemia w jedzeniu, zatrute środowisko naturalne, brak ruchu, nadużywanie leków, a także pozornie niewinnych witamin, stres, zablokowane emocje, podświadomość, złe geny, słońce, powietrze, telefony komórkowe, promieniowanie, niektóre materiały budowlane, itp. itd... Nawet leczenie jednego raka grozi powstaniem innego raka. :uuu:

Mam - jeśli wolno w tym wątku - pytanie osobiste związane z wywołanym tu pośrednio tematem chemioterapia a menopauza. Czytałam, że chemioterapia wywołuje przejściowe zaburzenia hormonalne i objawy menopauzy, co potwierdzał mój onkolog, zapewniając mnie, że po zakończeniu leczenia wszystko powinno wrócić do normy.
Leczenie cytostatykami trwało u mnie od stycznia do końca lipca. Od lutego nie mam miesiączki, w zamian mam niemiłe uderzenia gorąca. Po przeczytaniu powyższego tekstu (mniejsza o ryzyko raka płuc) zaczęłam wątpić czy jest to przejściowy skutek uboczny, a raczej skłaniać się ku przedwczesnej/wcześniejszej :?: (mam 47 lat) menopauzie.
Dziewczyny, macie doświadczenia w tej materii? Jak to jest z tą menopauzą po chemioterapii. Normuje sie wszystko czy już raczej nie? :roll:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group