1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 8653

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-03, 12:40   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Lekarz może zadecydować o ponownym przebadaniu jeśli ma wątpliwości co do wyniku.
U Was nie ma takiej sytuacji. Natomiast jeśli Wy chcielibyście ( z różnych względów) powtórzyć badanie to także macie do tego prawo. Można wypożyczyć bloczki parafinowe z aktualnego laboratorium i przekazać je do innego, przez Was wybranego ( najważniejsze aby był to ośrodek doświadczony).

Co do badania węzłów to wg zaleceń należy kontrolować tzw.regionalne - czyli dla przedramienia będą to węzły pachowe.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 8653

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-03-31, 21:11   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Masz rację, dla czerniaka in situ jest zalecane docięcie blizny ( 0,5cm). Biopsja węzła wart. nie ma tutaj zastosowania.
Co do Twojego pytania czy to druga, niezależna zmiana ( pierwotna) czy zmiana przerzutowa to generalnie każdy dobry, doświadczony patomorfolog takie sprawy odróżnia - oczywiście zawsze można przebadać materiał ponownie.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 8653

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 12:05   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Faktycznie, moja odpowiedż nie była prawidłowa. Oparłam się na aktualnych Zaleceniach, w których nie znalazłam uszczegółowienia sprawy biopsji wartownika przy czerniaku w obrębie głowy. Niemniej w innych żródłach doczytałam ( np. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735384), że nie jest to procedura rutynowa ze względu na specyficzny układ naczyń chłonnych w tej lokalizacji i duże ryzyko uzyskania wyników fałszywie negatywnych.
Bardzo przepraszam za brak ścisłości.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 8653

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-27, 09:58   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Witaj na forum.
Biopsja wartownika jest koniecznym etapem leczenia w przypadku czerniaka o takich parametrach jak te stwierdzone u Twojej żony, wynik usg w takim przypadku ( czyste węzły) jest właśnie wskazaniem do wykonania biopsji. Umiejscowienie czerniaka na twarzy oznacza, że wykonuje się ten zabieg w obrębie węzłów szyjnych.
Cytat:
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopatologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;—z grubością nacieku Breslowa ≥ 0,8 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka niezależnie od grubości nacieku [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b–T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2017; bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Wynik usg węzłów w tej sytuacji ( wykonany po zabiegu chirurgicznym) nie jest miarodajny. Również PET w krótkim czasie po ingerencji chirurgicznej nie będzie wiarygodny bo mogą się "świecić" zmiany pozabiegowe.
Kiedy widzicie się z prof.Rutkowskim? Ile to będzie dni od docięcia blizny?
Nie jestem w stanie Ci napisać czy prof.postanowi coś w sprawie leczenia chirurgicznego bo nie mam niestety wiedzy co do niestandardowego postępowania w takiej sytuacji - niemniej na pewno dostaniecie plan obserwacji poprzez odpowiednio dobrane badania obrazowe.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne wiadomości.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group