1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 19249

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-12-20, 10:56   Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
nutmeg,

Z tego co wiem nie ma takich sztywno określonych wytycznych jak szczegółowo w kwestii badań obrazowych ma wyglądać obserwacja powyżej 5 lat od zakończenia leczenia radykalnego.

Mogę Ci polecić przejrzenie wytycznych National Comprehensive Cancer Network ( NCCN guidelines) bo amerykańskie standardy leczenia i obserwacji są chyba jednak najdokładniej opisane. Nie mogę niczego tutaj stamtąd wkleić/skopiować, trzeba się po prostu zalogować i można poczytać.

W dziale Head and neck cancers można znaleźć rozdział Follow-up recommendations i tam jest szczegółowo opisane jak powinna wyglądać zarówno wczesna jak i ta późniejsza obserwacja po leczeniu:

- powyżej 5 lat raz w roku pełne badanie przedmiotowe, głowa, szyja, jama ustna, jeśli konieczne to z użyciem lusterka lub fiberoskopu
- badania obrazowe: tutaj jasno napisano, że nie ma ujednoliconych wytycznych co do rodzaju i częstotliwości wykonywania badań obrazowych u pacjentów asymptomatycznych. Generalnie problemem jest zawsze bardzo zmodyfikowana anatomia obszaru poddanego leczeniu ( ubytki tkanek, zwłóknienia, martwice). Dotychczasowe wyniki badań klinicznych nie są wystarczające aby jednoznacznie określić co i kiedy ma sens. Czyli trzeba dopasować postępowanie do konkretnego pacjenta.
Wiadomo, że usg jest z pewnością bardzo ok w kwestii kontrolowania węzłów szyjnych.
Natomiast coroczne badanie obrazowe ( takie samo jak to sprzed leczenia) ma uzasadnienie w przypadku sprawdzania okolic niedostępnych w badaniu bezpośrednim.

Pozdrawiam serdecznie, missy.

[ Dodano: 2021-12-20, 16:08 ]
Dodam jeszcze fragment z wytycznych ESMO ( europejski odpowiednik NCCN):

Cytat:
Recommendations

- Clinical follow-up including head and neck examination by flexible endoscopy should be carried out every 2–3 months during the first 2 years, every 6 months for years 3–5 and annually thereafter [III, A].

- Imaging should be carried out if symptoms occur or in cases of abnormalities found at the clinical examination [III, A].

- FDG-PET/CT is recommended 3 months after CRT for patients with node-positive disease to assess the necessity of neck dissection [I, A].

https://www.annalsofoncol...9949-X/fulltext
  Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 19249

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-12-12, 21:46   Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
nutmeg,
O wątpliwościach dotyczących TK pisałaś już w swoim pierwszym poście i wtedy padła sugestia na temat rezonansu magnetycznego jako bezpiecznego dla osób z implantami tytanowymi.
Czy nie rozmawialiście z lek.prowadzącym na ten temat? Nie widzi szanas na przejście na to właśnie badanie, które nie wiąże się z promieniowaniem?

Cała radioterapia to kilkadziesiąt Gy ( pewnie ok.70) a TK to chyba ok.kilkudziesięciu mGy. Więc różnica jest bardziej niż znacząca. Ale rozumiem Wasze wątpliwości i dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem może być zmiana sposobu badania o ile lekarz będzie widział korzyść także diagnostyczną.

Pozdrawiam serdecznie, missy.
  Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 19249

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2017-02-21, 12:11   Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
nutmeg,
Co do pyt.1. to niestety nie umiem Ci odpowiedzieć jednoznacznie - faktycznie, praktyką jest zamieszczanie w opisie wartości referencyjnych ( SULpeak wątroby lub łuku aorty). Znalazłam też to:
https://www2.rsna.org/re/twotopicimagingworkshoppresentations/Index%20Files/Wahl.pdf str.54

Pyt.2,3,4 - generalnie wszystko wygląda ok, infekcja zdecydowanie musiała się ujawnić w badaniu, to zrozumiałe. Nie przyspieszajcie nic. W PET nie wyszło nic takiego co trzeba by sprawdzać innymi metodami.
Pozdrawiam!
  Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 19249

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-10-25, 11:30   Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
👍
  Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 19249

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-07-06, 08:13   Temat: Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący dna jamy ustnej
nutmeg,
Gratuluję dobrego tk :-)
Co do linka to raczej miałam na myśli reklamę prywatnej jednostki medycznej.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group