DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3723
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór płuc mojego taty
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 4579

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: Wczoraj 13:19   Temat: Nowotwór płuc mojego taty
karola784,
Kiedy Tata miał ostatnio robioną morfologię? Może płytki spadły i stąd te plamki wybroczynowe?
  Temat: Terminy biopsji/zabiegu
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 196

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2020-01-24, 12:51   Temat: Terminy biopsji/zabiegu
Madv,
Cytat:
dostała spis badań do wykonania w poradni/szpitalu

Jakie inne badania Mama ma wykonać?
  Temat: Jajnik IV
missy

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 14827

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-24, 12:49   Temat: Jajnik IV
quena,
Zastanawiam się ciągle, jak wyjaśnić Ci postępowanie lekarzy i standardy leczenia.
Generalnie leczenie raka jajnika zaczyna się zawsze od chirurgi - o ile nie ma, rzecz jasna, żadnych przeciwwskazań. Potem chemioterapia. To już wiesz.
Leczenie chirurgiczne przeprowadza się także w sytuacji rozpoznania raka jajnika w najwyższym stopniu zaawansowania - bo założenie jest takie, że tylko w ten sposób można powstrzymać nieunikniony rozwój choroby. Z tym, że jest to tak czy inaczej leczenie paliatywne. Czasem skutki są bardziej pozytywne, czasem mniej. Nikt nie wie jak dokładnie na leczenie zareaguje rak - nie da się ocenić przed czasem skuteczności leczenia, to okazuje się po prostu w trakcie albo po zakończeniu chemioterapii.

U Cioci od operacji ( bez całkowitej cytoredukcji ) do progresji minęły ok.dwa lata - uwierz mi, w przypadku raka jajnika high grade w IV st. to jest naprawdę niezły wynik. Przepraszam jeśli to zbyt ostre określenie. Ale rak jajnika to niezwykle agresywny przeciwnik.
Pytasz, czemu teraz lekarze nie powtarzają wcześniejszego leczenia:
Cytat:
Wtórny zabieg chirurgiczny można rozważać w przypadku wznowy po 12 miesiącach od zakończenia leczenia pierwszej linii, braku płynu w jamie brzusznej oraz potencjalnej możliwości całkowitego wycięcia zmiany. Istotny wpływ na wydłużenie przeżycia mają jedynie zabiegi, w których uzyskano całkowitą makroskopową cytoredukcję.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.303

W leczeniu paliatywnym przede wszystkim chodzi o wyważenie korzyści i strat - wiadomo, że o wyleczeniu nie ma mowy. Ale w pierwszym podejściu ( jeśli stan chorej pozwala) robi się maksimum, żeby chorobę powstrzymać. Tak było u Was. Progresja była niestety kwestią czasu.
Udało się wywalczyć ponad 2 lata względnego spokoju i teraz obciążająca operacja nie byłaby jednoznacznie korzystna dla Cioci - tak mówią standardy leczenia czyli zbiorcze wyniki wielu badań. Wg aktualnej wiedzy medycznej nie przeprowadza się u chorego paliatywnego leczenia, które korzyściami może nie przewyższyć strat ( doleliwości, komplikacje, obniżenie jakości życia).
Guz naciekający jelito - to tylko moje gdybanie - albo jest nieoperacyjny albo np.wymagałby wyłonienia stomii. To z pewnością nie polepszyłoby jakości życia. A jeśli nie można go usunąć to jaki sens miałaby operacja?

Pamiętaj, że obraz choroby w tk i marker to nie jest cała choroba. My często patrzymy na naszych bliskich poprzez pryzmat wyników - niby wszystko w miarę nienajgorzej a chory czuje się źle, pojawiają się różne objawy, których wcześniej nie było.
Ja rozumiem doskonale Twoje zdenerwowanie i rozżalenie - chcesz dla Cioci tego co najlepsze w Twoim rozumieniu. I tutaj jest problem - bo medycyna, ta słynna EBM ( evidence based medicine) widzi to inaczej.
Czasem leczenie to jednorazowa akcja, czasem powtarzalna a czasem to proces. Leczenie paliatywne to proces.

Pozdrawiam Cię najserdeczniej.
  Temat: Jajnik IV
missy

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 14827

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-23, 13:56   Temat: Jajnik IV
quena,

Faktycznie jest naciek na jelicie cienkim.
I do tego
Cytat:
kilka drobnych otrzewnowych zmian węzłowych wszczepów wielkości od 8 do 13 mm.

Nie jest to absolutnie klarowny opis, ale rozumiem, że oprócz zmian węzłowych radiolog zauważył też wszczepy otrzewnowe. One także mają wpływ na funkcjonowanie jelita i bardzo często prowadzą do tzw.wielopoziomowej niedrożności.
Pisałam o tym w innym wątku, nie pamiętam teraz gdzie. Ale operacyjne leczenie niedrożności u chorego z rozsianym procesem nowotworowym nie jest tak samo oczywiste jak u zdrowego człowieka, u którego pojawia się jeden problem w jednym miejscu.
W przypadku wielu zmian ( wszczepy) operacja 1 nacieku może po prostu nie przynieść pozytywnego skutku.
To nie jest łatwe, wiem. Ale nie każda operacja jest zawsze najlepszym rozwiązaniem dla chorego. Niemniej to lekarze widzą konkretną osobę i być może po obserwacji podejmą jednak decyzję o takim zabiegu paliatywnym. Ja nie jestem w stanie nic doradzić.
  Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1738

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-23, 13:39   Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
Cytat:
mamy już zmianę ogniskową w górnym biegunie wnęki płuca prawego


walcze2020, no właśnie wczytuję się teraz dokładnie słowo po słowie w przytoczone przez Ciebie wyniki i widzę wielki bałagan w opisach radiologicznych. Wcześniej skupiłam się na wnioskach pod opisami tk, które mówiły wyłącznie o zajęciu płuca lewego.
Ale w samych opisach pojawia się też czasem zapis o zmianach w płucu prawym.

To diametralnie zmieniałoby sytuację, zmiany w drugim płucu to najwyższy stopień zaawansowania.

Czy możesz sprawdzić jeszcze raz opis tk? Badanie wykonano u Taty tylko raz? Masz jeden opis?

Cytat:
Dane ze skierowania: Guzowate poszerzenie wnęki płuca lewego, zmiana ogniskowa w polu środkowym PL oraz w górnym biegunie wnęki PP.

czy
Cytat:
Wnioski:
guz wnęki płuca lewego z przerzutami wewnątrzpłucnymi w płacie górnym lewym.

czy
Cytat:
Dane ze skierowania: Guzowate poszerzenie wnęki płuca prawego, zmiana ogniskowa w polu środkowym PL oraz w górnym biegunie wnęki PP.


Jeśli to niedokładność lekarzy opisujących tk lub robiących wypis/kartę leczenia to sama musisz to z nimi wyjaśnić. Na forum tego nie rozwikłamy.
  Temat: Międzybłoniak opłucnej
missy

Odpowiedzi: 169
Wyświetleń: 30223

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-22, 23:50   Temat: Międzybłoniak opłucnej
Patrycjo... smutna, tragiczna wiadomość...
Współczuję najszczerzej, m.
  Temat: Naciekający rak podstawnokomórkowy
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 415

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-01-22, 20:58   Temat: Naciekający rak podstawnokomórkowy
Radykalne wycięcie powinno zakończyć sprawę. Potem sensowne kontrole.
  Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1738

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-22, 18:52   Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
To prawda, że nadal wielu lekarzy stosuje określenia LD i ED - natomiast aktualne wytyczne ( tzn. od dobrych kilku lat) zalecają posługiwanie się klasyfikacją TNM, tak jak przy raku niedrobnokomórkowym:
Cytat:
Obecnie w DRP — podobnie jak w NDRP — zaleca się stosowanie klasyfikacji TNM

Tabela 4 ze strony 32
http://onkologia.zaleceni...ej_20190517.pdf

Według opisu tk klatki piersiowej Tata ma III st.zaawansowania, to odpowiadałoby postaci ograniczonej.
Nie wiemy jednak nic na temat jamy brzusznej bo, z niewiadomych powodów, nie wykonano chociażby usg. Dlatego nie możemy określić jednoznacznie stopnia zaawansowania.
Jeżeli lekarze nie widzą żadnych szans na dołączenie radioterapii do chemioterapii to oznacza, że nie będzie prowadzone leczenie radykalne. Zresztą radioterapia powinna być prowadzona jednocześnie z chemią albo najpóźniej od drugiego cyklu chemii - dotyczy to jednak leczenia radykalnego czyli prowadzonego z intencją wyleczenia.

Radykalne leczenie DRP to jednoczasowa radiochemioterapia. Natomiast samodzielna chemia i obserwacja jej efektów w kierunku ewentualnego podania naświetlań to już nie leczenie radykalne tylko paliatywne.
W kwestii HD nie ma znaczenia zapis, że jest prowadzone leczenie systemowe - bo systemowe to inaczej chemioterapia ( bo działa na cały system=organizm). Ważne czy jest to leczenie radykalne czy paliatywne. Taka informacja powinna być w kolejnych kartach leczenia.
Ja tylko mogę napisać, że samodzielna chemioterapia w raku płuca to leczenie paliatywne. I nie wyklucza ono późniejszego, ewentualnego dodania naświetlań klatki piersiowej lub mózgu.
Poczytaj najlepiej sama o leczeniu DRP w Zaleceniach strony 43-44

http://onkologia.zaleceni...ej_20190517.pdf

I jeśli coś trzeba będzie wyjaśnić to pisz, pytaj.
Pozdrawiam serdecznie.

Ps. I jeszcze w ramach uzupełnienia - tak, można się przenosić z leczeniem do wybranego przez siebie ośrodka. Nie obowiązuje rejonizacja czy coś w tym stylu.
Aha, a radioterapii nie przeprowadza się w trybie prywatnym.
  Temat: Naciekający rak podstawnokomórkowy
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 415

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-01-22, 18:12   Temat: Naciekający rak podstawnokomórkowy
MargoK,
Skąd była usuwana ta zmiana? Z jakiej części ciała?
Pytam, ponieważ aktualne wytyczne dotyczące raków skóry bardzo szczegółowo opisują postępowanie w przypadku konkretnego typu raka podstawnokomórkowego.
Ważne jest umiejscowienie anatomiczne, wielkość, typ ( np. naciekający jak u koleżanki) oraz inne cechy określające tzw. ryzyko nawrotu miejscowego. Spójrz na:
Tabelę 5 ze str. 144
http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf

Natomiast co do marginesów chirurgicznych to:

Cytat:
Zaleca się zachowanie marginesu operacyjnego wynoszącego co najmniej 4 mm w przypadku BCC i 6 mm w przypadku SCC (II, A). W odniesieniu do raka należącego do grupy wysokiego ryzyka zaleca się śródoperacyjną kontrolę doszczętności (chirurgia mikrograficzna Mohsa). Jeżeli nie ma takiej możliwości, rekomenduje się szersze marginesy wycięcia — 10 mm. W przypadku gdy tak rozległe marginesy niezmienionej nowotworowo skóry wpływają na efekt kosmetyczny, można rozważyć wycięcie radykalne z mniejszym marginesem (margines R0), gdyż taki margines wymagany jest w przypadku operacji metodą chirurgii mikrograficznej Mohsa.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf str.147

I jeszcze kontrola po leczeniu chirurgicznym ( z tego samego źródła):

Cytat:
Zasady obserwacji po leczeniu: — BCC lub SCC
 - całoroczna fotoprotekcja SPF 30–50+,
 - samokontrola pacjenta raz w miesiącu,
 - badanie dermatologiczne i dermoskopowe skóry całego ciała: co 4–6 miesięcy przez 5 lat, następnie co 6–12 miesięcy do końca życia;


W takiej sytuacji należałoby skonsultować z dermatologiem lub chirurgiem kwestię uzyskania właściwych marginesów o ile jest to możliwe ( względy anatomiczno-estetyczne).
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 265
Wyświetleń: 81730

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-01-20, 19:18   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Co wyszło z konsultacji radiologicznej? W końcu jakieś konkretne, wiarygodne wnioski?
  Temat: Nowotwór płuc mojego taty
missy

Odpowiedzi: 23
Wyświetleń: 4579

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-20, 19:06   Temat: Nowotwór płuc mojego taty
Jeżeli chemia ma obejmować 3 dni to, wg tego co wiem, może to oznaczać PE. Ewentualnie cisplatyna może być zastąpiona karboplatyną. Ale jeśli konsultacja kardiologiczna jest wymagana jako badanie wstępne przed podaniem chemioterapii to być może chodzi o zastosowanie schematu z doksorubicyną ( kardiotoksyczna) - CAV. Ale to jest 1-dniowy schemat .
  Temat: Czerniak Clark IV, Breslow 5mm
missy

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 2374

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-01-20, 17:30   Temat: Czerniak Clark IV, Breslow 5mm
Szczerze radzę wizytę u laryngologa - jeśli sam steryd nie dał rady i doszedł ból głowy itd. to znaczy, ze zatoki nadkaziły się bakteryjnie i potrzebny będzie odpowiedni antybiotyk.
Oczywiście steryd musi zostać, do tego również antyhistamina, żeby obkurczać błonę śluzową nosa i zatok ( np. Zyx, Lirra, Cezera - substancja czynna to lewocetyryzyna albo Hitaxa, Aerius, Teslor czyli desloratadyna). Steryd donosowy w ostrym zapaleniu zatok najlepiej stosować 2 razy dziennie po 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego.
Zatoki trzeba leczyć długo, aż objawy zupełnie ustąpią i cała wydzielina zejdzie - niedoleczone wracają bardzo ochoczo.

Powodzenia i trzymaj się!
  Temat: Nowotwór nerki
missy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 3931

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-01-20, 17:14   Temat: Nowotwór nerki
Szycie jest normalną procedurą chirurgiczną - w przypadku nerki chodzi o to, że leżenie/spokój/bezruch po operacji ma zminimalizować ryzyko krwawienia ponieważ nerki są bogato unaczynione i jeśli nie usuwa się całego narządu, ale pozostawia część to ten właśnie mocno unaczyniony miąższ jest źródłem potencjalnego krwawienia pooperacyjnego.
Niemniej jeśli jest możliwe wykonanie częściowej nefrektomii to warto próbować.
  Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1738

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-20, 16:58   Temat: Rak - Rak anaplastyczny drobnokomórkowy płuca
walcze2020,
W przypadku DRP standardem leczenia nie jest operacja tylko chemioterapia a najlepiej radiochemioterapia ( o ile można takie leczenie zastosować u chorego).
U Taty nie zaproponowano jednoczasowej chemii i naświetlań, zapewne z powodu rozległości nowotworu w obrębie płuca oraz POCHP. Czy może jednak lekarze mówili Wam coś o możliwej radioterapii ale po zakończeniu chemioterapii? Jeżeli chemia przyniesie pozytywny skutek to na pewno należy rozważyć profilaktyczne napromienianie mózgowia:
Cytat:
U większości chorych na drobnokomórkowego raka płuca w stopniach I–III należy stosować jednoczesną radiochemioterapię lub — w przypadku przeciwwskazań do jednoczesnej radiochemioterapii — kolejno chemioterapię i radioterapię (I, A).
— U chorych na drobnokomórkowego raka płuca należy zastosować schemat chemioterapii złożony z cisplatyny i etopozydu (I, A).
Chirurgiczne leczenie chorych na drobnokomórkowego raka płuca można rozważać jedynie w przypadku zaawansowania w stopniach T1–2 N0 (III, A).
— U chorych na drobnokomórkowego raka płuca w stopniach I–III z odpowiedzią na radiochemioterapię lub chemioterapię należy stosować elektywne napromienianie ośrodkowego układu nerwowego (w dawce 25 Gy w 10 frakcjach, rozpoczęcie leczenia w ciągu 2–5 tygodni od zakończenia radiochemioterapii lub chemioterapii) (I, A).
— U chorych na drobnokomórkowego raka płuca w IV stopniu zaawansowania należy zastosować chemioterapię, a w przypadku uzyskania odpowiedzi rozważyć elektywne napromienianie ośrodkowego układu nerwowego (I, A) oraz — u wybranych chorych — napromienianie klatki piersiowej (I, B).
— Przed rozpoczęciem napromieniania ośrodkowego układu nerwowego celowe jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego mózgu (II, B).

http://onkologia.zaleceni...ej_20190517.pdf str.44

Pytałaś o węzły chłonne - poszerzenie wnęki płuca oznacza, że w proces nowotworowy z wielkim prawdopodobieństwem włączone są węzły wnękowe. Zresztą w opisie TK jest mowa o zajętych węzłach:
Cytat:
Poza objętymi zmianami guzowantymi opisanymi powyżj węzłami chłonnymi wnękowymi lewymi


Co do opieki hospicjum domowego to chory ma do niej prawo w trakcie leczenia paliatywnego. Nie ma żadnych zapisów mówiących o konieczności zakończenia najpierw takiego leczenia, czy to systemowego ( chemioterapia) czy miejscowego ( radioterapia).

Pytaj o wszystko co jest nadal niejasne.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Jajnik IV
missy

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 14827

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-20, 14:13   Temat: Jajnik IV
quena,
Trudno coś napisać bez wglądu w opis tk - tzn. fakty, które podajesz jednoznacznie mówią o dużej progresji. Do tego dochodzi jeszcze problem z dusznością i kaszlem - rozumiem, że klatka piersiowa nie była objęta badaniem? Nie wiem czy w otrzewnej jest płyn (tylko przypuszczam), jeśli jest go sporo to może powodować problemy z oddychaniem. Ale możliwe, że płyn jest także w opłucnej i stąd te dolegliwości.
Ale nie chcę gdybać.
Jedno jest pewne. Ciocia ma rozsianą chorobę nowotworową od momentu rozpoznania. Pierwsza operacja miała na celu usunięcie możliwie dużej ilości zmian nowotworowych ( ale nie wszystkich!!!), następnie podano chemioterapię, która miała wydłużyć czas do progresji. Niestety progresja musiała nastąpić bo pozostały widoczne ogniska nowotworowe ( o wielkości umożliwiającej zastosowanie Avastinu).
Pytasz o operację - czym innym jest pierwotne leczenie chirurgiczne raka jajnika i następowa chemia a czym innym leczenie progresji lub nawrotów. W przypadku raka jajnika wykrytego w IVst. zaawansowania leczenie od początku polega na maksymalnym ograniczaniu i eliminowaniu choroby, ale ze świadomością, że nie jest to leczenie radykalne.
I w związku z tym gdy choroba powraca pod postacią dużego rozsiewu leczenie musi być dostosowane do aktualnego stanu chorej osoby. Nie proponuje się agresywnego leczenia, które mogłoby być potencjalnie niebezpieczne dla pacjenta - trzeba pamiętać, że przez ostatnie miesiące nowotwór się rozwijał, rozsiewał. W tk nic nie było przez długi czas widać, ale to nie zmienia faktu, że komórki nowotworowe krążyły po całym organizmie. I część utworzyła ogniska widoczne pod postacią guzów lub wszczepów. Natomiast nie jest to całokształt choroby nowotworowej.
Pojawiające się kolejne dolegliwości są skutkiem rozwijającej się choroby - organizm obecnie jest w zupełnie innym stanie niż podczas pierwszego leczenia i stąd inne decyzje lekarzy.

Nie wiem czy to co napisałam jest dla Ciebie w miarę sensowne, jeśli coś napisałam mało zrozumiale to koniecznie pytaj, postaram się w miarę możliwości doprecyzować.

I jeszcze jedno - jeśli faktycznie Ciocia nie ma opieki HD to koniecznie to załatwcie, tak jak pisze Ola Olka.
 
Strona 1 z 249
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group