1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-12-13, 08:16   Temat: Guz nosogardła
To wspaniałe wieści |uscisk|
Cieszę się bardzo :-D
Słowa uznania dla lekarzy, którzy leczyli Twoją siostrę :uhm!:
Życzę Wam dużo zdrowia i radości!
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-28, 21:38   Temat: Guz nosogardła
Izo, Twoja siostra przeszła bardzo trudne, obciążające leczenie i dlatego cieszę się, że trafiła na dobrą opiekę. Wskazuje na to Twój opis badania, zalecenia i to, że ponowna kontrola będzie za miesiąc.
Radioterapia uszkadza zarówno zdrowe jak i chore tkanki. Komórki raka są jednak bardziej wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniu. Uszkodzona komórka nowotworowa nie potrafi naprawić tych uszkodzeń i musi zginąć. Efekt leczniczy teleradioterapii utrzymuje się jeszcze kilka tygodni po zakończeniu naświetlań.
W ciągu najbliższych kilku tygodni, miesięcy lekarz będzie mógł odpowiedzieć, czy zastosowane leczenie przyniosło spodziewany skutek.
Możliwe są różne scenariusze- po pierwsze wyleczenie całkowite. Może być również tak, że siostra będzie zdrowa przez kilka lat i nastąpi wznowa. Nie można wykluczyć tego, że leczenie nie odniesie zamierzonego skutku i część komórek nowotworu pozostanie.
Myślę, że siostrze mogłaby spodobać się książka O. Carla Simontona "Jak żyć z rakiem i go pokonać" lub udział w warsztatach w programie Simontona (jeśli czuje się fizycznie na siłach).
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-23, 20:49   Temat: Guz nosogardła
Nawet jeśli wszystkim Wam ciężko z tą sytuacją, to jestem przekonana, że siostra ma w rodzinie wielkie oparcie :) Nie każdy ma to to szczęście, by być wspieranym przez kochające osoby, takie jak Ty.
Trzymam kciuki za wizytę u onkologa. Warto spisać sobie najważniejsze sprawy - np. trudności z jedzeniem, niechęć do jedzenia, duży spadek wagi, silne osłabienie i inne dolegliwości, które najbardziej dają się we znaki.

Osobiście zrobiłabym badania krwi (morfologię, TSH) prywatnie albo na skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu i z gotowe wyniki pokazałbym onkologowi.

Ważną kwestią jest sprawa badań kontrolnych. Część pacjentów robi badania prywatnie, lub na skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa w ramach NFZ w najbliższej przychodni, a część bierze skierowania od lekarza onkologa i wykonuje badania w centrum onkologii.

Co do zalecanych badań kontrolnych w przypadku raka nosogardła zacytuję bartłomiejka
bartlomiejka napisał/a:
Moim zdanie bardzo ważna jest ocena endoskopowa nosogardła - wprowadza się cienką rurkę przez nos, w której jest kamera i na ekranie monitora ogląda się w powiększeniu całe nosogardło ujścia trąbek, zachyłki Rosenmullera - takie badanie co 3 - 6 miesięcy zależnie jak można ocenić nosogardło w klasycznym badaniu laryngologicznym. Badanie jest bezbolesne i nie obciąża pacjenta - to ważne a do tego usg szyi, TK nosogardła i rtg klatki piersiowej - te dwa ostatnie raz do roku.


link do cytowanego posta

Warto zapytać lekarza prowadzącego o skierowanie na USG jamy brzusznej, scyntygrafię kości (która wykrywa ewentualne przerzuty do kości).
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-08, 23:40   Temat: Guz nosogardła
Witaj,
Widzę, że jest siostrze bardzo ciężko. W tej sytuacji trzeba jeszcze spróbować wymyślić coś, żeby siostra dostawała więcej kalorii. Sos nawet sam bez mięsa z jakimś drobnym makaronem nie przechodzi naprawdę?
Jeśli siostra kompletnie na nic nie ma siły, to warto się skonsultować z lekarzem prowadzącym - albo chociaż z rodzinnym. Kroplówka z glukozą czy elektrolitami pewnie pomogłaby siostrze odzyskać szybciej siły.
Ja schudłam ok. 6-7 kg, ale miałam "nadwyżki" po ciąży. Potem starałam się jeść jak najwięcej, żeby odrobić wagę i w sumie teraz jest ok. Lekarka powiedziała mi jasno, że muszę jeść rzeczy kaloryczne, niekoniecznie zdrowe w potocznym rozumieniu tego słowa ;)
Pierwsze tygodnie po zakończeniu leczenia są naprawdę trudne. Trzeba siostrze pomagać, żeby mogła dużo wypoczywać. Nie można dopuszczać do sytuacji, żeby siostra piła jedynie wodę przez cały dzień. To niepotrzebnie ją osłabia.
Nie wiem, czy nie jest na to za wcześnie, ale prędzej czy później trzeba będzie wykonać badania krwi - morfologię i TSH - dla sprawdzenia funkcjonowania tarczycy.

[ Dodano: 2010-08-08, 23:43 ]
Aha - nutridrinki może pić 3 dziennie jako uzupełnienie diety, więc jeśli da radę niech pije więcej. Mnie nutridrinki dodawały trochę energii, chociaż ledwo byłam w stanie je wypić.
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-08, 19:43   Temat: Guz nosogardła
Witaj Izo :)
Cieszę się, że siostra bardzo powoli ale jednak odczuwa poprawę.
Ja też po radioterapii bardzo powoli ale jednak odczuwałam poprawę (z tym, że ja miałam tylko naświetlania po operacji).
Z witaminami trzeba uważać - w chorobie nowotworowej nie zaleca się ich brania na własną rękę, bez konsultacji z onkologiem. Dlatego najlepiej poczekać do wizyty kontrolnej, która pewnie będzie już wkrótce i zapytać o zgodę lekarza prowadzącego.
Ciężko jest jeść po leczeniu, jakie przeszła siostra... Całe szczęście, że jest w stanie pić Nutridrinki.
Warto urozmaicić siostrze dietę w potrawy łatwe do połknięcia np. makaron z sosem, ziemniaki z sosem, zupa krem - czyli zupa zmiksowana blenderem, ryba na parze. Ważne, żeby ładnie wyglądało i pachniało.
Z każdym miesiącem będzie lepiej. Pozdrawiam Was cieplutko |uscisk|
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-08, 07:44   Temat: Guz nosogardła
Tak, można je rozwadniać wodą. Jest wiele rodzajów słoiczków. Najdelikatniejsze i najbardziej papkowate są te do 9 miesiąca. Są np. takie: zupka jarzynowa, marchewka, dynia z ziemniakami, dynia z indykiem (moje dziecko to lubiło bardzo) i wiele innych.
Można je lekko podgrzać (np. w podgrzewaczu do butelek) lub dodać ciepłej wody lub jeść prosto ze słoiczka.
Jeszcze słówko o kaszkach mlecznych - ja mogłam je jeść, bo nie miałam przeciwwskazań - ale Twoja siostra miała też chemie - więc trzeba się upewnić czy może jeść takie kaszki.
:tull:
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-07, 22:21   Temat: Guz nosogardła
Witaj Iza :)
Cieszę się że się są dobre efekty leczenia siostry - to najważniejsze !
Oto moje pomysły na jedzenie dla siostry:
- kaszki mleczne dla dzieci,
- słoiczki typu Gerber (są bez smaku, ale może coś siostrze przypadnie do gustu),
- zupy jarzynowe przecierane blenderem - super sprawa.

A i - jedzenie nie może być przyprawione pieprzem ani innymi mocnymi przyprawami. Lepiej też, żeby nie było gorące - to już końcówka radio więc śluzówka w jamie ustnej i gardle jest już na pewno podrażniona.

Nutridrinki są niezbyt smaczne, ale bardzo kaloryczne - warto siostrę zachęcać do nich ;)

Pozdrawiam i życzę żeby te ostatnie 2 tygodnia szybciutko minęły.
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-24, 22:48   Temat: Guz nosogardła
Iza-55 napisał/a:
Dzisiaj dowiedziałam się, że lekarze zmienili leki przeciwbólowe z ketonalu na tramal. Siostra wspomniała o Diclofenac, ale nie poparli tego. Ogólnie dali do zrozumienia, żeby nie wtrącać się do leczenia. Nie zrozumiałam tylko, czy ma brać tramal i morfinę, czy też ta morfina jest w tramalu.


Izo, Tramal jest lekiem silniejszym niż Diclofenac. Lekarze wiedzą jaki lek należy podać choremu, jaki będzie odpowiedni. O wszystkich dolegliwościach, w tym samopoczuciu po leku czy za słabym działaniu należy informować lekarza.

Pozdrawiam Was obie bardzo ciepło _itsme_ _itsme_
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-22, 22:15   Temat: Guz nosogardła
Płyn do płukania jamy ustnej Biotene oraz Oralbalance Gel z pewnością się siostrze przyda. Można stosować spokojnie w czasie radioterapii.
Ja mam do tej pory i do tej pory się przydaje.

aaaaa - jeszcze jedno - Jogi45 bardzo poleca maść Solcoseryl
jogi45 napisał/a:
Na okaleczone dziąsła i "wnętrze" jamy ustnej polecam maść solcoseryl. Nie szczypie. Powoduje bardzo szybkie gojenie się wszelkich ran. Szczególnie skutecznie działa w nocy gdy jest raz położona i nie wypłukiwana. trudna do nałożenia bo bardzo gęsta i lepka ale przy pomocy kogoś innego można sobie z łatwościa poradzić. Do kupienia bez recepty.


Można kupić w Polsce preparat ślinozastępczy o nazwie Profylin-tabletki i żel-ok.25z

Tu znajdziesz informacje również o lekach przeciwbólowych, które można stosować w czasie radioterapii. Moja znajoma stosowała najpierw Tramal a później Diclofenac - znacznie lepiej czuła się po tym drugim.

Zalecenia dla chorych napromienianych na rejon głowy i szyi, udostępnione dzięki jerzozwiesz@amorki.pl


[ Dodano: 2010-05-14, 13:15 ]
2druga strona
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-17, 13:26   Temat: Guz nosogardła
To świetna wiadomość :) Cieszę się razem z Wami :-D
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-04, 20:18   Temat: Guz nosogardła
Cieszę się, że pierwszy tydzień za Wami. :)
Pozdrowienia dla siostry!
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-05-20, 23:17   Temat: Guz nosogardła
To świetnie, że już zaczynają naświetlania.
Trzymam kciuki za siostrę. Dobrze, że nie jest w tym wszystkim sama, że ma Twoje wsparcie.
To bardzo ważne.
  Temat: Guz nosogardła
mamanel

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 67735

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-05-07, 16:11   Temat: Guz nosogardła
Nie wolno jeść potraw kwaśnych ani owoców, gdyż podrażniają błonę śluzową jamy ustnej osób w trakcie radioterapii, o ile naświetlania obejmują jamę ustną czy gardło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group