1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak policzka płaskonabłonkowy rogowaciejący
majkelek

Odpowiedzi: 235
Wyświetleń: 88612

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-08-23, 06:31   Temat: Rak policzka płaskonabłonkowy rogowaciejący
Przyszedłem tu tylko na chwilkę zwabiony rzadko spotykanym połączeniem zwrotów "nie ma" i "zalecenie". Niestety, jak to z takimi ciulami jak ja bywa, będzie nieco po angielsku.

W kwestii pielęgnacji skóry w trakcie i po radioterapii jest szereg wskazówek postępowania. Zalecenia te są w większości spójne - przynajmniej te wytyczne, które poparte są badaniami i odwołują się do jasnych dowodów (przejrzałem mnóstwo tych zaleceń, ale zacytuje tylko kilka źródeł).
Zacznę więc od początku, czyli od kontrowersyjnej (kto by pomyślał) wody z mydłem. I tak wskazówki NCI, MSKCC są zgodne co do tego, że należy używać umiarkowanie ciepłej wody oraz mydła (z opisu wynika, że najlepiej takiego z gołębiem) codziennie do mycia. Nie należy jednak przesadzać z długością kąpieli, więc sugestia jest taka brać prysznic (co do wylegiwania w wannie to nie dłużej niż pół godziny i tylko od wielkiego dzwonu). Wskazówki NCI i MSKCC znajdziecie Państwo pod tymi adresami: http://www.cancer.gov/can...d-you/page8#SE8 , http://www2.mskcc.org/pat...english/521.pdf Czymże jednak są takie wskazówki, skoro istnieją inne, mówiące coś wręcz przeciwnego? Spójrzmy zatem na badania:
W pracy przeglądowej z 2011 roku czytamy, że badania prowadzone w kierunku oceny wpływu mycia skóry w trakcie radioterapii wodą z mydłem dały następujące wyniki"
"A significant reduction in itching scores at the end of treatment, and erythema and desquamation scores following treatment (6 or 8 weeks), was found in patients who washed with soap and water independent of any bolus dose.
(...)
A higher incidence of moist desquamation was found in the no-washing group (33% vs. 14%) and higher median scores for pain, itching, and burning, although these results were not statistically significant. "
źródło: http://www.sciencedirect....74920811100012X
Jest jeszcze wiele innych wskazówek dotyczących postępowania, w szczególności nawilżania skóry, ale o to najlepiej będzie zapytać lekarza prowadzącego (jest niewiele preparatów, których można używać, więc lepiej zasięgnąć porady co jest polecane).

Natomiast w kwestii objawów w jamie ustnej znalazłem całkiem przystępnie napisany poradnik - używany przez konsorcjum szpitali w Cambridge http://www.cuh.org.uk/res...uth_care_rt.pdf Można w nim przeczytać, że przede wszystkim należy bardzo dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu można stosować Chlorhexydynę (Corsodyl), niestety, może być to drażniące, więc sugeruje się robić wodny roztwór tego w stosunku 1:1. Oczywiście picie wody często, małymi łyczkami jest koniecznością, natomiast warto zwrócić uwagę na zalecenie częstego płukania jamy ustnej wodnym roztworem soli (1 łyżeczka na pół litra wody) - pomaga to zachować higienę oraz działa nieco przeciwbólowo (tylko z tym uczuciem soli, które już Ci towarzyszy może być gorzej). Sugeruje się też płukanie jamy ustnej 'musującą aspiryną' rozpuszczoną w wodzie - ma to działać przeciwbólowo, tu lepiej się skontaktować z lekarzem czy to nie koliduje z aktualnie prowadzonym leczeniem. W innych źródłach zaleca się również żucie gumy bez cukru (albo dropsów bez cukru) - cukier powoduje namnażanie bakterii, natomiast gumy i dropsy zawierają często xylitol.
Na koniec jeszcze zdanie na temat glutaminy, która zalecana jest na niektórych obcojęzycznych forach. Otóż z tym jest kłopot i lepiej się wstrzymać. Niezaprzeczalnie glutamina pomaga odbudować zniszczone komórki, natomiast obecnie nie jest do końca jasne czy suplementacja glutaminy nie wzmacnia komórek nowotworu - wiadomo, że komórki raka 'rosną' na glutaminie jak szalone (a to dziwne, bo od wielu lat 'prawda objawioną' jest, że komórkom rakowym niezbędne są cukry, prawda?).

Oczywiście przedstawione tutaj wskazówki nie wynikają z mojego doświadczenia, a są jedynie wytycznymi opracowanymi przez specjalistów, z tego względu, pokornie przyjmuję wszystkie opinie, które są sprzeczne z powyższym.
Tymczasem tak samo jak szybko się zjawiłem, tak samo pierzcham tchórzliwie wyczuwszy niechybnie zbliżającą się dyskusję.

Pozdrawiam serdecznie Żabusiu, trzymaj się dzielnie,
Michał.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group