1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 17
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-06, 21:05   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Już po wszystkim. Mama odeszła 22 marca 2014 o 21.21.
Nie byłam w stanie napisać wcześniej.
Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie przez te półtora roku.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-04, 21:21   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Z mamą coraz gorzej. Coraz większe problemy z oddychaniem. i coraz większe z zawrotami głowy. Już prawie nie może chodzić taka jest słaba. Wczoraj była na kontroli i guz w płucu się znów trochę powiększył i uciska na serce. Lekarz zlecił radioterapię na klatkę piersiową bo tam jeszcze nie miała. Nie wiem czy ma sens jeszcze ją tym męczyć.
Wyniki się ustabilizowały ale najbardziej mnie martwi ta głowa. Przerzuty chyba rosną, bo powolutku tracimy z nią kontakt. Na razie wyłącza się w trakcie rozmowy na chwilę, czasem nie pamięta o czym mówiłyśmy albo nie może sobie czegoś przypomnieć - zawiesza się.
To jest strasznie przykre ale wiem, ze nic na to nie poradzę i będzie gorzej. Czasem myślę, że dla niej byłoby chyba lepiej umierać w nieświadomości ale zastanawiam się również do co jest dla nas "zdrowych" trudniejsze - do żegnania się z bliską osobą bez jej "udziału" czy też do świadomego pożegnania...
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-29, 23:55   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Minął ponad rok. Rok pełen nadziei, wielu chemii oraz nadprogramowych wizyt w szpitalu z powodu powikłań (złe wyniki krwi). Tak jak pisałam ostatnio, w grudniu ub. Roku mama otrzymała tę profilaktyczną radioterapię głowy i od tamtej pory jej kondycja fizyczna zaczęła się pogarszać. Coraz gorzej znosiła kolejne chemie. W kwietniu br. zmieniono chemię na jakiś lek na literę H (wybaczcie ale nie pamiętam jak się nazywał - wiem tylko, że miał dodatkowo działać na głowę). Miała dostać 5 cykli po 5 dni - nie wytrzymała - odstawili po trzech i zrobiono przerwę do września, kiedy to przestawili ja na chemię jednodniowa co 3 tygodnie. Ostatnią chemię przyjęła 3 grudnia. Miała otrzymać jeszcze jedna z zaplanowanego cyklu 27 grudnia lecz niestety z powodu powikłań zrezygnowano. Znowu już kolejny raz w roku skończyło się przetaczaniem krwi. Najgorszy dla mnie jest ten ostatni pobyt mamy w szpitalu kiedy to dowiedziałam się, że już zakończyli leczenie. I CO TERAZ?
Ja nawet nie wiem czego mam się teraz spodziewać, dokąd się udać, co robić? Mama dzień przed wigilią miała kryzys, że nic nie pamiętała, nie mogła mówić, nie do kończ kontaktowała. Razem z siostrą zgłosiłyśmy już mamę do hospicjum i przychodzi do niej 2 razy w tyg pielęgniarka i raz lekarz. Wezwaliśmy pielęgniarkę tego dnia i stwierdziła, że to zachowanie spowodowane było obrzękiem mózgu i kazała zwiększyć na polecenie lekarza dawkę sterydów. I faktycznie - stan się poprawił i na razie nie było powtórki tamtego zachowania.
POZWOLĘ SOBIE ZAMIEŚCIĆ OSTATNIE DWA WYPISY ZE SZPITALA. MOŻE KTOŚ POMOŻE MI JE DOKŁADNIEJ ZINTERPRETOWAĆ. Chciałabym wiedzieć na ile już poważny jest stan mojej mamy - na jaki czas dla siebie możemy jeszcze liczyć skoro już nie będzie leczona. Z góry dziękuję.

WYPIS Z 03.12.2013 r.
Z51.1 Stan po chemioterapii III (III)
Rak drobnokomórkowy pluca lewego - postać uogólniona.
Stan po PCI
Stan po chemioterapii IV. Progresja choroby. Przerzuty OUN.
Stan po radioterapii stereotaktycznej.
Stan po chemioterapii II (II).
Stan po paliatywnej chemioterapii OUN. Progresja choroby.

KT głowy
W porównaniu do 30.09.13 zmniejszyły się wszystkie obserwowane ogniska meta w obrębie mózgowia zarówno nad jak i podnamiotowo; niektóre ogniska zresorbowały się, inne aktualnie są słabo widoczne, niemierzalne, największa ze zmian w prawej półkuli móżdżku ma wymiary 11x8 mm (poprzednio 14 mm).

KT klatki piersiowej
Lewe płuco: obserwowany guz we wnęce zmniejszył się - masa aktualnie o wym, 35x42 mm (poprzednio 44x46 mm). Guz nadal obturuje ujście oskrzela górnopłatowego i powoduje obwodowe zmiany niedodmowe. Guz nacieka tętnicę płucną lewa blisko podziału pnia płucnego, skrajnie zwęża t. górnopłatową, nacieka lewą górną żyłę płucną, zlewa się z powiększonymi węzłami przyaortalnymi, okna a-p i lewej wnęki - obraz podobny jak poprzednio, z tym, że węzły chłonne także zmniejszyły się. W płacie dolnym lewego płuca ognisko mgiełkowatych zagęszczeń śr. 6 mm na pograniczu LS9-10, zwapnienie w LS10. Prawe płuco bez zmian.
Węzły chłonne: w śródpiersiu przednim lewym przyaortalne 9x12 mm (było 16x22 mm), okna a-p i lewej wnęki w msie guza, ale widocznie mniejsze niż poprzednio, pod cariną 16x22 mm (było 30x20 mm).

Leczenie systemowe: Cyclophosphamidum 1560 mg, Dexamethasonum 16mg: 2x 8 mg, Doxorubicinum 78 mg, Ondansetronum 16 mg: 2x8mg, Vincristinum 2mg.
USG jamy brzusznej nie opisuję ponieważ nic nie ma.
Przyjmowane leki: Setronon 8 md 2x 1 tabl., Tulip, Prestarium, Euthyrox, Frometic, Spironol, Metypred.

Wypis 20.12.2013 r.
Epikryza: Pacjentka przyjęta z powodu powikłań po chemioterapii. W wywiadzie 4xPE zakończone w październiku 2012 następnie radioterapia radykalna na okolicę guza oraz profilaktyczna radioterapia OUN. Stan po radioterapii stereotaktycznej OUN z powodu przerzutu, 2x Topotecan zakończony w czerwcu br., radioterapia paliatywna OYN z powodu przerzutów (10Gy/5 frakcji).
Obecnie chora po III kursach CAV. W badaniu laboratoryjnym nieprawidłowe parametry krwi. Wdrożono leczenie objawowe, antybiotykoterapię, czynniki wzrostu. Ze względu na powtarzające się powikłania po chemioterapii podjęto decyzję o zakończeniu leczenia. Dalsze leczenie objawowe pod kontrolą opieki paliatywnej z okresowa kontrola w poradni onkologicznej.

Nie zamieściłam wyników morfologii ale jeśli to będzie ważne to napiszę.

Jeszcze raz z góry dziękuję za pomoc. To jest dla mnie jak i dla wszystkich zmagających się z tym problemem bardzo ważne.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-28, 22:18   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Znowu trochę się denerwuję.

Mama w piątek poszła do szpitala na IV chemię. Przyjęli ją, bo wyniki były ok. Boję się powtórki z ostatniego czasu. We wtorek pewnie znowu będzie miała podaną Neulastę i pewnie znowu będzie ją bardzo źle znosić. :cry:
Czemu tak się po tym zastrzyku dzieje? Czy inni też z nim mają takie problemy?

Chciałam się także zapytać czy w przypadku mojej mamy radioterapia jest potrzebna?
Lekarka powiedziała, że zapisze jej 10 radioterapii głowy - tak profilaktycznie, bo rzekomo takie są procedury. Zaznaczam, że nie zrobiono jej po tych IV chemiach żadnego TK głowy - miała je tylko przed rozpoczęciem chemii po diagnozie. Pytam bo mama się bardzo martwi czy to jej nie zaszkodzi jak nie byłoby przerzutów.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-06, 21:42   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Mama nadal w szpitalu. Po podaniu płytek w czwartek, rano w piątek powtórzyli morfologię. Jeśli chodzi o płytki to się poprawiło ale spadły wyniki hemoglobiny czy jakiegoś jej składnika - nie wiem dokładnie więc mogę cytować jedynie słowa mamy. Generalnie do domu nie wyszła i podano jej wczoraj 3 jednostki krwi. Co mogło być nie tak, że podano jej krew? Ponadto podają jej 3 razy dziennie zastrzyki przeciwkrwotoczne.
W dzisiejszych wynikach płytki wzrosły do 90. Mama wygląda lepiej ale na pewno zostanie do poniedziałku :-(
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-04, 23:06   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Niestety nie dane mi było długo się cieszyć.

Mama we wtorek robiła rutynowe cotygodniowe badania krwi i po telefonicznym przedyktowaniu ich lekarce, ta kazała jej dzisiaj zgłosić się do szpitala. Płytki krwi spadły do 30 tys i leukocyty czy limfocyty (nie mogę sobie przez zdenerwowanie przypomnieć) wyniosły 2,1. Dziś na oddziale powtórzyli badania i płytki spadły do 26 tys. Podjęto decyzję o zatrzymaniu w szpitalu. Dali dziś jakieś dwa zastrzyki w południe i wieczorem no i podali płytki. (Mama się też dopiero dzisiaj mi się przyznała, że leciała jej kilka razy krew z nosa. Nie wiem co o tym sądzić. Boję się że organizm mamy chwilowo nie wytwarza nowych płytek a jeśli tak bywyżej na 7-10 dni.
Czego się mogę spodziewać i na co zwracać teraz uwagę? Mamie powiedzieli, że rano powtórzą badania i jak będą ok to jutro wyjdzie. Chciałam też zapytać czy można jakąś dietą wspomóc przyrost tych płytek. Z góry dziękuję za waszą zawsze nieocenioną pomoc i pozdrawiam.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-30, 23:58   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Mama ma rozpisane IV cykle, więc został jej jeszcze jeden. Nie wiem co będzie dalej. Pewnie następne badania...
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-30, 21:29   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Witam

Jesteśmy już po trzeciej chemii i muszę przyznać, że wstąpiło we mnie trochę nadziei. Chciałam dla porównania przedstawić wyniki z ostatniego wypisu.

Przede wszystkim poprawiły się wyniki krwi, w których po II chemii płytki spadły do 60 i III chemia musiała być odroczona. No i według aktualnych wyników guzek zmniejszył się o czym dalej napiszę.
Samopoczucie mamy ogólnie jest dobre. Jak do tej pory nie miała żadnych przykrych objawów ubocznych związanych z chemią. Może dlatego, że bierze różne leki, witaminy i ziółka wspomagające np. na krew. Po prostu chwyta się czego się da - i to chyba dobrze. Jedyne złe samopoczucie zrzucam na zastrzyk NEULASTA po którym zawsze przez dwa dni po podaniu leżała bez sił. Myślę, że to po nim bo ze szpitala wychodziła w bardzo dobrym stanie, który się utrzymywał do momentu podania tego leku. Poniżej zamieszczam ostatni wypis i prosiłabym bardzo na podstawie o interpretację w odniesieniu do poprzedniego.

Morfologia:
WBC 5,7 K/ul; RBC 3,49 M/uL; HGB 10,7 g/dL; HCT 31,7%; MCV 90,8 fL; MCH 30,7 pg;
MCHC 33,8 g/dL; RDW-CV 17,5%; LYM 22,2%; LYM 1,3 K/uL; NEU 68,9%; NEU 3,9 K/uL; MID 0,5 K/uL; MID 8,9%; PLT 261 K/uL; PDW 11,4 fL; MPV 9,3 fL; P-LCR 20,7%; GLU 140 mg/dl; K 4,7 mmol/l; AST 17 U/l; ALT 19 U/l; BILI T 0,9 mg/dl; KRE-S 0,75 mg/dl; ALP 67 U/L.

KT klatki piersiowej:
Lewe płuco: niemal całkowicie zresorbował się guz we wnęce, pozostał obszar tkankowy przy oskrzelu do LS3 ok. 13x10 mm (było 51x55 mm). Upowietrzniła się niedodma dolnego segmentu języczka. W płacie dolnym lewego płuca ognisko zagęszczeń śr 8 mm na pograniczu LS9-10 jak poprzednio.
Prawe płuco: bez zmian.
Węzły chłonne: aortalny 15x10 mm, było 26x20 mm, pozostałe do 10 mm.
W obu płatach tarczycy hipodensyjne guzki.
W trzonie C7 uwidoczniło się sklerotyczne ognisko meta 13mm.

Leczenie systemowe:
Cisplatinum 49,2 mg, Dexamethasonum 16 mg - 2x8mg, Etoposidum 164 mg, Ondansetronum 16mg - 2x 8mg

Wyników USG nie piszę ponieważ nie ma zmian w porównaniu do poprzedniego wypisu. Nic tam nieprawidłowego nie znaleziono.
Wyniki scyntografii wykonanego ze względu na podejrzenie przerzutu do kości:

Scyntygrafia kości:
Ognisko wzmożonego gromadzenia znacznika na granicy kręgów Th6-Th7. Obraz niejednoznaczny. Zmiany zwyrodnieniowe? Nie można wykluczyć meta. Symetryczny, zwiększony wychwyt izotopu w stawach biodrowych, prawdopodobnie na tle zwyrodnieniowym. Reszta układu kostnego bez ognisk patologicznego gromadzenia znacznika.

Czy mam podstawy żeby się cieszyć? Czy jednak nadal nie jest tak różowo. Bardzo chciałabym wiedzieć.
Mama nie dostała jednoznacznej odpowiedzi w sprawie tej scyntografii tylko, że to raczej sprawy zwyrodnieniowe a mnie niepokoi to słowo "raczej".

Chciałabym też zapytać się o temat leków jakie mamie podają - czy są silne?. Mama mówi, że dostaje dużą chemię, bo pacjentki z pokoju dostają tylko po jednym woreczku a ona po dwa lub trzy duże.

Jeszcze raz dziękuję za cierpliwe przeczytanie moich wywodów i również z góry dziękuję za odpowiedź :)
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-04, 22:42   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Pewnie tak, bo otrzymywała sterydy. I tu był chyba jeden zły objaw bo na drugi dzień po jego otrzymaniu dostała jakiegoś zaczerwienienia skóry na twarzy i szyi. Trzeciego dnia już znikało.
Następna chemia 23.08.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-04, 18:39   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Mama właśnie dzisiaj wyszła ze szpitala. Po KT brzucha i głowy wyszło, że na szczęście nie znaleziono przerzutów do mózgu. Znaleziono natomiast jakiś mały guzik w nadnerczach ale na tyle mały że ponoć nie można stwierdzić czy to przerzut czy np jakiś gruczolak. No i wyszło ognisko zapalne w kościach (ściślej w biodrze), które może być przerzutem. Mama ma zrobić na to jakieś badanie na literę F (nia pamiętała) ale to już we własnym zakresie.

Skończyło się na tym, że mamie podano chemię w postaci wlewów - Etopozyd i Cisplatynę przez 3 dni. Mama przeszła to zadziwiająco dobrze. Nie miała kompletnie żadnych negatywnych objawów przynajmniej na razie. Leki przeciwwymiotne miała podawane już profilaktycznie od samego początku i ma je brać jeszcze przez tydzień po. Nawet zwiększył jej się apetyt i ciągle jest głodna.
Przy wypisie kazali jej wykupić i zapodać w ciągu 72 godzin po chemii zastrzyk o nazwie Neulasta więc jutro go weźmie.
Na razie napisałam własnymi słowami bo nie mam jeszcze wypisu. Jak dostanę wypis to go zamieszczę.
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-30, 21:44   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Tylko boję się, że takie opóźnianie podania chemii przyśpiesza chorobę mamy. :-(
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-30, 21:32   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Dzisiaj mama została przyjęta do szpitala na rzekomą chemię. Nie wiem czy ją otrzyma bo powiedzieli, że najpierw muszą zrobić tomografię głowy i brzucha. Martwi mnie fakt, że mama od półtora tygodnia ma bardzo silne bóle głowy zlokalizowane po lewej stronie. Mówi, że boli ją najbardziej w oku ale także ucho, zatoki i węzły - wszystko po lewej stronie. Mówi też, że często widzi zygzaki. Czy to może być już objaw jakiegoś przerzutu?
  Temat: Czy ktoś może polecić dobrego onkologa od płuc w Poznaniu???
karo1611

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6712

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2012-07-30, 21:24   Temat: Czy ktoś może polecić dobrego onkologa od płuc w Poznaniu???
Bardzo proszę o podzielenie się ze mną informacją jeśli ktoś zna godnego polecenia onkologa w Poznaniu.
Moja mama ma zdiagnozowanego raka drobnokomórkowego płuc oraz niedrobnokomórkowego cytuję "prawdopodobnie płaskonabłonkowego" .
Obecnie "leczy" się w szpitalu na ul. Szamarzewskiego. Wiadomo, że czas jest bardzo ważny a mnie się wydaje, że tam wszystko idzie za wolno. Może mi się tylko tak wydaje bo dopiero raczkuję w tym temacie.
Wiem tylko tyle że od zdiagnozowania mamy 5 lipca objawy rozwijają się szybko a ona nawet nie dostała jeszcze chemii. Dziś została przyjęta na oddział w celu zastosowania chemii ale dostała informację, że teraz będą tylko badania. Więc nic już z tego nie rozumiem. Ale oczywiście poczekam na wyniki.
Nie chcę tutaj nikogo na razie z lekarzy oczerniać ale chciałabym mieć w zanadrzu dobrego ludzkiego onkologa, z którym mogłabym konsultować wyniki mamy i który nie będzie traktował pacjenta przedmiotowo a tu niestety tak jest.
Czy zna ktoś takiego w Poznaniu???? :)
Z góry dziękuję :)
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-12, 11:49   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Może to banalne ale chcę zapytać jakie mogą być konsekwencje tej całkowitej obturacji oskrzeli. Czy chodzi o to że mama będzie miała silne duszności?
Czym będzie skutkować naciek na tętnicę płucną i wrastanie guza?
Ja po prostu chcę się przygotować na wszystkie konsekwencje i obserwować mamę żeby w razie potrzeby reagować. Stąd te może dla obeznanych śmieszne pytania.
O rodzaju chemii napiszę jak mama znajdzie się w szpitalu tj po 30.07
  Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
karo1611

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 14767

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-12, 10:38   Temat: Rak drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy płuc
Na razie nie wiem jaki schemat i napisali tylko leczenie systemowe.
Nie rozumiem dlaczego na wypisie nie piszą stopnia - taka procedura? Napisali tylko kod C34.8
Czy mogę również poprosić o odpowiedź na moje "czerwone światełka"? Bo to co dla innych jest może oczywiste dla mnie jest jeszcze ciemna magią. Chcę być przygotowana na wszystko. Na razie jestem na etapie ciągłego płaczu.
No i na ile czasu mogę minimalnie i maksymalnie liczyć???
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group