1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-18, 14:53   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Skoro pozostałe wyniki są dobre, ale węzeł wygląda podejrzanie,
to jeśli jest/byłaby to wznowa, może np. być we wczesnym stadium.

Uważam jednak, że jeśli lekarz uznał ten węzeł za podejrzany i zlecił biopsję,
to z racji historii choroby nowotworowej lepiej jest liczyć się realnie z taką możliwością
i odpowiednio wcześnie podjąć diagnostykę w celu zweryfikowania tego,
co w razie potwierdzenia wznowy daje realne szanse na powodzenie jej leczenia.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-18, 14:18   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Moim zdaniem ten pierwszy węzeł (nie odczynowy) niestety wygląda dość podejrzanie.
Wprawdzie wprost nie jest pewne, że jest przerzutowo zajęty, ale wykluczyć tego nie można,
dlatego lekarz zalecił wykonanie biopsji.

Jeśli zostaną wykryte w nim komórki nowotworowe, to dalsze leczenie zależy od:
oceny jodochwytności, możliwości wycięcia ogniska przerzutu, wreszcie możliwości zastosowania radioterapii:
Cytat:
Wznowę miejscową raka tarczycy powinno się rozpoznać jak najwcześniej, gdyż zaniedbania prowadzą do pogorszenia rokowania.
Podstawowe znaczenie w leczeniu wznowy miejscowej/lokoregionalnej ma wycięcie, a 131I stosuje się w przypadku wskazań.
W razie niemożności wycięcia i braku jodochwytności oraz w przypadku progresji występującej mimo wcześniejszego leczenia stosuje się RTH.
Pojedynczy przerzut powinien zostać wycięty po wykluczeniu innych zmian.
źródło: Zalecenia (2013 r.), str. 399.

W przypadku negatywnego wyniku biopsji moim zdaniem konieczna będzie co najmniej dalsza czujna obserwacja.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-07-10, 12:38   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Czy wycięcie tylu węzłów chłonnych ma jakieś znaczenie w dalszym życiu. Czy się np. częściej choruje ?
justyna_kier napisał/a:
z tego co mówią lekarze, to taki brak węzłów chłonnych nie wpływa na funkcjonowanie. Nie ma też problemu z obrzękiem limfatycznym, tak jak ma to miejsce po usunięciu węzłów.
justyna_kier napisał/a:
miałam na myśli obrzęk jaki powstaje u kobiet po mastektomii.

W takim razie doprecyzuję te dość niejednoznacznie brzmiące wypowiedzi:
"z tego co mówią lekarze, to taki brak węzłów chłonnych nie wpływa na funkcjonowanie" - być może pod względem podatności na zachorowania (infekcje) limfadenektomia nie ma znacznego wpływu,
natomiast ma ona bardzo znaczny wpływ 'na funkcjonowanie' pod względem podatności na powstawanie obrzęków limfatycznych.
Nie wolno obciążać kończyn po stronie usuniętych węzłów chłonnych, gdyż grozi to niebezpieczeństwem powstawania obrzęków, często nawet przynajmniej w części nieodwracalnych.
Dlatego po limfadenektomii pachowej obowiązują bardzo ostre rygory co do obciążania kończyn i praktycznie całkowity zakaz noszenia czegokolwiek (mowa o obciążeniach przekraczających 0,5 (maksymalnie 1,0) kG).
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-06-28, 07:41   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Nie, nie mam problemu. Zaraz po przebudzeniu mówiłam. Tylko lekarz powiedział, że takie samo badanie będę miała po operacji. W szpitalu przeleżałam kilka dni i laryngologa nie widziałam. Nie robił mi tego badania. Teraz nie wiem co mam o tym myśleć. Czy to ja musiałam się upomnieć o to, czy jednak nie.

Zgodnie ze standardem postępowania (Zalecenia (2011 r.), str. 365):
Cytat:
Do najczęstszych powikłań po leczeniu operacyjnym należą porażenie nerwu krtaniowego wstecznego i niedoczynność przytarczyc. Badanie laryngologiczne powinno się wykonać przed każdą operacją i po zabiegu w celu oceny funkcji strun głosowych i wskazań do leczenia powikłania. W razie stwierdzenia porażenia konieczna jest rehabilitacja foniatryczna, a w trwałych powikłaniach należy rozważyć zabiegi łagodzące. [...]

Moim zdaniem powinnaś poprosić lekarza o odniesienie się do kwestii wykonania badania po operacji.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-06-15, 15:19   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Węzły chłonne też ?

Tak, zobacz na ten temat ostatnią część tego posta.

Ponadto powinno zostać wykonane jodowanie:
Cytat:
Leczenie jodem promieniotwórczym
[...]
Doświadczenie polskich ośrodków przemawia za rutynowymi wskazaniami do leczenia także u chorych na raka T1b–T2N0M0 [...]
('Zalecenia' j.w., str. 366).
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-06-15, 12:37   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Czy to da się wyleczyć ?

Choroba nie jest bardzo zaawansowana, co jest okolicznością korzystną.

Jednak naciekanie całej grubości torebki tarczycy oraz do granicy marginesu chirurgicznego
wymaga leczenia uzupełniającego: docięcia i poszerzenia marginesu (o ile będzie to możliwe).
Leczenie raka tarczycy opisane jest w odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) od str. 361, leczenie chirurgiczne od str. 362.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-05-26, 23:57   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Podobnie jak np. w trakcie śródoperacyjnie wykonywanej biopsji węzła wartowniczego.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-03-03, 18:57   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Czy po kilku latach ten guz mógł się przeistoczyć w nowotwór ?

Wykluczyć tego nie można, chociaż pierwotne rozpoznanie mówi o zmianie łagodnej,
ale w ciągu sześciu lat różne rzeczy mogą się wydarzyć, dlatego istotne są wyniki aktualnie wykonanych badań.
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Richelieu

Odpowiedzi: 434
Wyświetleń: 123457

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-01-22, 17:05   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
karolinax napisał/a:
Czekam na operacje. Nie wiem co dalej.

Po operacyjnym usunięciu guza / płata / tarczycy nastąpi histopatologiczne przebadanie usuniętych tkanek,
ocena zaawansowania oraz rodzaju nowotworu i ustalenie dalszego postępowania leczniczego i diagnostycznego.

W uzupełnieniu na temat leczenia mogę polecić odpowiednie Zalecenia PUO (2011 r.) (od str. 361).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group