1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 24
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-13, 22:39   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
co jaki czas powinnam robic badania. ? Za chwilę mija 5 lat od zakończenia leczenia.

Generalnie (większość badań): do 5 lat co 6 miesięcy, później (ponad 5 lat) co 12 m-cy:


źródło: Zalecenia (aktualizacja: 2014.12.03): str. 258, tab. 19.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-04, 17:59   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Czy masz jakieś informacje bliższe na ten temat?

Znalazłem np. to opracowanie (niestety, po angolsku ;P ),
które jednak wygląda na pisane dość przystępnie, bez jakiejś specyficznej medycznej terminologii.

Polskojęzyczne krótkie podsumowanie stanu dotychczasowej wiedzy:
http://www.eonkologia.pl/...ersi,13867.html
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-03, 18:15   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Nie mam informacji "własnych", tj. jakiegoś wyklarowanego i popartego głębszą wiedzą samodzielnego stanowiska w tej sprawie,
natomiast opierając się na tym, co udało mi się znaleźć w sieci,
widzę, że zastosowanie HTZ u chorych leczonych na raka piersi - o ile lekarz uzna za konieczne dla wyeliminowania dolegliwości związanych z wymuszoną menopauzą - może być co najmniej kontrowersyjne, jeśli nie przeciwwskazane:

Cytat:
W związku z coraz powszechniejszym stosowaniem HTZ u kobiet nasuwa się pytanie o potencjalny udział tej grupy leków w onkogenezie nowotworów hormonowrażliwych.
Z dotychczas opublikowanych danych wynika, że po stosowaniu HTZ wzrasta ryzyko powstawania raka piersi u kobiet stosujących HTZ wraz z długością czasu trwania leczenia (współczynnik względnego ryzyka od 1,5 do 1,66; 95 proc. CI) [11–13] oraz raka trzonu macicy, natomiast wpływ tej grupy leków na powstawanie raka jajnika pozostaje niejednoznaczny.
źródło:
Lubomir Bodnar1, Gabriel Wcisło1, Agnieszka Gąsowska-Bodnar2, Cezary Szczylik1:
Hormonoterapia zastępcza a ryzyko zachorowania na raka jajnika - Współczesna Onkologia (2006) vol. 10; 1 (28–33)


Cytat:
Hormon terapia zastępcza (HTZ), to najskuteczniejsza metoda łagodzenia objawów menopauzy.
Według danych literaturowych, stosowanie hormonoterapii zastępczej, wiąże się jednak ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi.
[...]
Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet stosujących HTZ może zmieniać się z wiekiem i momentem rozpoczęcia terapii. Wyniki badań potwierdzają, że ryzyko zachorowania jest większe, jeżeli leczenie rozpoczyna się w wieku około menopauzalnym.
Gęstość piersi (określana na podstawie stosunku tkanki gruczołowej do tłuszczowej) jest silnym i niezależnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka piersi. U kobiet, których gruczoł piersiowy charakteryzuje się dużą gęstością występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka tego narządu.
Stosowanie HTZ zwiększa zagrożenie zachorowania na raka piersi u kobiet szczupłych.
źródło:
Przegląd piśmiennictwa • Journal Club:
Hormonalna terapia zastępcza a rak piersi: Różnorodne czynniki zagrożenia, rasa, waga i gęstość piersi - diagnostyka laboratoryjna Journal of Laboratory Diagnostics 2013 • Volume 49 • Number 4 • 429-434


W pierwszym z cytatów jest mowa o ryzyku w odniesieniu do nowotworów hormonowrażliwych,
zatem nie odnosi się to - przynajmniej wprost - do Twojej sytuacji,
natomiast druga z cytowanych prac nie wprowadza tego wyróżnienia i odnosi się do ogółu nowotworów.

Uważam, że na pewno przed podjęciem decyzji powinnaś skonsultować się z kilkoma doświadczonymi onkologami.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-09-09, 18:40   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Zupełnie się na tym nie znam.

W kwestii morfologii, niestety, mam tak samo.

akos6 napisał/a:
Mam prośbę o interpretację wyników

Ja też.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-09, 12:41   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
mam 60% szansy na to, że w ciągu 10 lat nie pojawią się przerzuty...

Z jednej strony te 40% to niemało, ale jak by nie było, pomimo tego ciągle jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że wznowy nie będzie - i tego się trzymajmy ! _itsme_

akos6 napisał/a:
Jakoś tak myślałam, że z roku na rok te statystyki będą lepiej wyglądały....?

Bo tak rzeczywiście jest, z każdym kolejnym rokiem prawdopodobieństwo wystąpienia wznowy maleje,
pod tym względem najbardziej istotne są pierwsze lata po leczeniu,
a jeśli wszystko będzie w porządku przez pierwsze pięć lat, to prawdopodobieństwo późniejszych kłopotów znacząco maleje.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-16, 21:47   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Po profilaktycznej mastektomii nad piersią mam mały brak tkanki tłuszczowej
Iwona napisał/a:
Pobierają tłuszcz z brzucha albo ud. Robione wieloetapowo. Koszt 7000-12000.
akos6 napisał/a:
jakoś przestało mi to przeszkadzać :D

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

(i słusznie, że przestało: i tak jesteś wystarczająco piękna i wartościowa [yee] )
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-04-02, 12:09   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Ale co to dokładnie było

Hiperplazja przewodowa atypowa - rozrost umiejscowiony w przewodzie mlekowym z cechami atypii.
Adenosis sclerosans - gruczolistość włókniejąca, będąca zmianą łagodną.

Opis nie precyzuje bliżej, co to za rozrost i jaki charakter oraz nasilenie ma atypia komórek,
podobnie jak nie wypowiada się bliżej na temat stwierdzonej gruczolistości.
Nie można zatem precyzyjnie ocenić, jak bardzo cechy te były (ponieważ zmiany usunięto) potencjalnie niebezpieczne,
ponieważ nie stwierdzono w nich obecności ognisk nowotworowych, nie stanowią zagrożenia.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-06, 12:18   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Wynik MRI
[...]
:)

I wszystko jasne, co tu więcej komentować ? :)

akos6 napisał/a:
mam pytanie co to może być? w badaniu usg niczego nie widać, a ja czuję w tym miejscu ucisk...

Lekarz, osobiście Cię badający i oglądający wyniki badań, z odpowiedzią na to pytanie problem mieć może,
my na forum, jeśli nie chcemy całkowicie w ciemno zgadywać, mamy go na pewno.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-05-25, 12:34   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Jeśli masz możliwość łatwego skonsultowania się z lekarzem, to myślę, że warto to zrobić.
Nie wiem, co to może być, może np. jakiś stan zapalny, ale dla pewności moim zdaniem lepiej nie czekać z tym tak długo.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-02-20, 11:41   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Na razie ten wzrost wartości jest trudny do jednoznacznej interpretacji:
jest niewielki (o niecałe 7 jednostek: z 9 do 16), ledwo przekracza połowę granicy normy,
obserwowany tylko jednorazowo, i w bardzo długim okresie (ok. 16 m-cy).

Dlatego moim zdaniem oprócz możliwości sygnalizowania procesu złośliwego (czego wykluczyć nie można)
może wynikać także np. z jakiegoś aktualnie trwającego stanu zapalnego czy infekcji
i tę sytuację uważam za bardziej prawdopodobną.

Myślę, że wskazane jest wykonanie kolejnego badania, najlepiej w tym samym laboratorium,
jednak z uwagi na dość duży odstęp czasu od poprzedniego badania raczej nie tak prędko,
może np. za 3 miesiące - chyba, że Twój lekarz uzna za stosowne inne postępowanie.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-12, 12:34   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
zdziwiły mnie te węzły chłonne po prawej stronie - czyli po stronie operowanej....myślałam że mam wszystkie usunięte....

Być może te pozostały zlokalizowane peryferyjnie po przeprowadzonej limfadenektomii jako pominięte w zabiegu ?
Nie potrafię tego wyjaśnić.

akos6 napisał/a:
czy np istnieje możliwość że ta zmiana to pozostałość raka który po chemioterapii uległ zniszczeniu?

Nie wiem; być może tak, ale to powinien ocenić Twój lekarz.

[ Dodano: 2012-12-12, 14:34 ]
uzupełnienie:
Zmiana ta zlokalizowana jest po stronie lewej, rak znajdował się w piersi prawej.
Sądzę, że wobec tego jest raczej bardzo mało prawdopodobne, by ta zmiana w lewej piersi była pozostałością po znajdującym się w niej uprzednio innym ognisku nowotworowym, którego wcześniej nie stwierdzono.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-12-12, 07:34   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Stan po prawostronnej masektomii.
Blizna pooperacyjna bez cech wznowy miejscowej.

Tutaj komentarz jest zbędny, wynik badania nie wykazuje po stronie prawej jakichkolwiek niepokojących zmian.

akos6 napisał/a:
Wniosek obraz piersi lewej przemawia za zmianą łagodną. Wskazane dostarczenie poprzedniego badania mammografii MR piersi wykonanego w roku 2011 roku celem porównania.
Dodam od razu, że w badaniu MR rok temu w lewej piersi nie było żadnych zmian.

Wobec tego najprawdopodobniej lekarz uzna zmiany za łagodne i zaleci dalszą obserwację i np. badanie za 6 m-cy.

Zmiana 50x22 mm opisana jest przez wykonującego badanie jako typowa dla cech łagodnych.
Powiększone (do 10 mm) dwa węzły chłonne mają wymiary mniejsze od mogących wzbudzać podejrzenie o przerzutowe zajęcie (przy wielkości od 15 mm).
Gdyby lekarz uważał je za podejrzane, mógłby rozważyć wykonanie ich biopsji, o co możesz zapytać przy wizycie.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-10-31, 08:45   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Termin rezonansu wygląda o wiele lepiej niż marcowy. :)

A w sprawie markera trudno mi podważać opinię lekarza, poza przytoczeniem fragmentu tego opracowania,
gdzie na str. 3 w streszczeniu artykułu czytamy m.in.:
Cytat:
Panuje zgodność opinii pomiędzy ASCO, NACB i EGTM odnośnie braku przydatności wyników oznaczeń CEA i CA 15-3 w badaniach przesiewowych, czy rozpoznawaniu nowotworu.
ASCO nie zaleca również oznaczania tych markerów podczas kontroli chorych bez oznak reaktywizacji procesu nowotworowego po leczeniu podstawowym.
Odmienny pogląd prezentuje EGTM wskazując na celowość oznaczeń CA 15-3 u chorych bezobjawowych po operacji co 2 do 4 miesięcy przez okres 5 lat, przez kolejne 3 lata co 6 miesięcy; a następnie raz do roku.
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-10-17, 17:15   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
Radiolog sugerował zrobienie rezonansu

Moim zdaniem bardzo rozsądnie to umotywował.
Mam nadzieję, że z przekonaniem do tego Twojego lekarza nie będzie kłopotu. :uhm!:
  Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Richelieu

Odpowiedzi: 361
Wyświetleń: 132274

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-05-28, 14:02   Temat: Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
akos6 napisał/a:
i co ja mam robić?

Cóż ... 'na władzę nie poradzę'.
Sam nie mając dostatecznej wiedzy mogę Ci jedynie zaproponować rozważenie zasięgnięcia opinii innego niezależnego lekarza.
Nie czuję się kompetentny oceniać opinie Twoich lekarzy.

akos6 napisał/a:
Rich nie ukrywam że liczę na Twoją nieocenioną pomoc :)

Okropnie mi głupio, że nie jestem w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. :oops: :mhehm:

[ Dodano: 2012-05-28, 14:14 ]
Wskazania do uzupełniającej RTH są omówione w zaleceniach PUO (od str. 126).
Jednak nie ma tam wyraźnej wzmianki, czy dotyczą wszystkich chorych po mastektomii,
także tych u których wcześniej była stosowana CTH neoadjuwantowa (przedoperacyjna),
dlatego ewentualna uzupełniająca konsultacja z innym lekarzem wydaje mi się nieodzowna.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group