1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak trzonu macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 38140

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-15, 20:16   Temat: Rak trzonu macicy
smoga napisał/a:
jeśli mój stopień zaawansowania to II i jestem po RTH, to jestem w grupie wysokiego ryzyka, czy nie?

Wg mnie - jak czytam powyżej cytowany fragment 'Zaleceń' - jesteś w grupie wysokiego ryzyka nawrotu choroby.

smoga napisał/a:
chciałabym wiedzieć, czy mogę się domagać od lekarza prowadzącego mnie obecnie częstszych kontroli, niż co 6 miesięcy w pierwszym i drugim roku

Również uważam, że tak:
Cytat:
Kontrole w tej grupie powinny być przeprowadzane co 4 miesiące przez 2 lata po leczeniu, następnie co 6 miesięcy do 5 lat.
  Temat: Rak trzonu macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 38140

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-02-14, 22:13   Temat: Rak trzonu macicy
smoga napisał/a:
Moja wątpliwość dotyczy częstotliwości wizyt kontrolnych i badań obrazowych. Onkolodzy, z którymi się konsultowałam po operacji, mówili, że są zalecenia, by kontrolować co 3 miesiące ( u mnie zostawiono węzły chłonne, więc uważam, że jest to powód do zwiększonej czujności). Czy tak jest rzeczywiście? Czy mogłabym prosić o link do zalecań (jeśli takowe są gdzieś opisane) ?

Aktualne Zalecenia (2013 r.) zawierają wskazania mniej intensywnej diagnostyki (str. 293):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu
Jedynie chore z grupy wysokiego ryzyka (stopień zaawansowania > IB, G3 oraz rak płaskonabłonkowy, jasnokomórkowy, surowiczy i brodawczakowaty lub mięsak, stan po RTH) wymagają ścisłej kontroli po radykalnym leczeniu chirurgicznym.
W razie podejrzenia nawrotu należy wykonać pełną diagnostykę pozwalającą na ustalenie planu dalszego leczenia.
Kontrole w tej grupie powinny być przeprowadzane co 4 miesiące przez 2 lata po leczeniu, następnie co 6 miesięcy do 5 lat.
Badania obrazowe i laboratoryjne powinny być wykonywane w przypadku zaistnienia określonych wskazań.

Skoro lekarze onkolodzy zalecają częstsze wykonywanie badań kontrolnych (co 3 m-ce),
do nich należy także uzasadnienie takiego postępowania.
Oczywiście uważam, że w takim razie warto iść za ich radą i badania takie zgodnie z ich zaleceniami wykonywać.
  Temat: Rak trzonu macicy
Richelieu

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 38140

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-06-15, 19:35   Temat: Rak trzonu macicy
smoga napisał/a:
Co oznacza określenie "makroskopowo", czy chodzi o to, co patomorfolog ogląda gołym okiem?

Dokładnie tak.

smoga napisał/a:
I dlatego wydawało mu się, że naciekanie jest poniżej 1/2 grubości ściany macicy?

Na pewno opisał wynik wg swojej najlepszej wiedzy, tzn. tak, jak to widział.

smoga napisał/a:
Co to znaczy, że mięśniak jest gładkokomórkowy?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99%C5%9Bniak_g%C5%82adkokom%C3%B3rkowy

smoga napisał/a:
I skąd on się tam wziął ???

http://www.poradnikzdrowi...cicy_39840.html

smoga napisał/a:
Co znaczy, że cech angioinwazji nie stwierdzono?

W badanu nie zaobserwowano naciekania przez guz/naciek nowotworowy naczyń krwionośnych.
Zobacz także ten post.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group