1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Oncotrust

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 16852

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-03-19, 19:38   Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Prosze dawać znać na priva o pytaniach do mnie. Mogą one być w wątkach dostępnych ogólnie. Mając post na skrzynkę prywatną pobudza mnie on w postaci maila na mój prywatny adres, wyświetla się na Black Berry i mogę udzielić porady z każdego kątka świata , w którym akurat jestem. Czy to nie piękne? :mrgreen: Test IGRA jest bardzo czuły i swoisty dla gruźlicy. Wykonujemy go w filii mojego Instytutu w Puławach. Część z ośrodków ftyzjatrycznych je robi, np. IGChP w Warszawie (trudno, żebym polecał konkurencję i nie wiem gdzie mieszkacie ;) ) Możemy pobrać krew w Warszawie lub w Puławach. Krew pobrana na EDTA gdzie indziej może przyjechać do Puław jeśli zdąży w 6h. Jeśli nie - musimy wysłać zestaw do wstępnej preparatyki. Laboratorium musi krew inkubować 24h i odwirować. Potem na spokojnie można wysłać kurierem (100zł) lub dowieść samemu. Po kontakt telefoniczny lub Skype prosze na priva.
  Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Oncotrust

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 16852

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-03-17, 09:31   Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Obraz nie jest charakterystyczny dla typowych przerzutów do płuc. Odpowiedź na Encorton może sugerować śródmiąższowe zmiany zapalne. Co do ich pochodzenia trudno wnioskować. Popromienne zmiany tego typu obserwuje się przy naświetlaniu np. guza płuca tzn. wtedy gdy promienie muszą przejść przez tkankę płucną. Podczas radioterapii uzupełniającej rak piersi to się nie zdarza. Co do gruźlicy proponuję wykonać test IGRA bardzo swoisty dla gruźlicy, w moim Instytucie wykonujemy tego typu badanie. Zapraszam do konsultacji.

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-03-17, 09:32 ]
Serdecznie dziękuję Panu Doktorowi za błyskawiczną odpowiedź :)
  Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Oncotrust

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 16852

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-01-31, 20:21   Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Tak PET powinien zróżnicować zmiany włókniejące po radioterapii, zapalne z przerzutami. Jeśli radiolog nie widzi typowego układu ognisk charakterystycznego dla przerzutów to krok do tyłu - faktycznie nie od razu chemia. Jeśli PET nie rozstrzygnie - warto myśleć o pobraniu materiału przez ścianę klatki - w toraskokopii lub przez biopsję przez ścianę klatki piersiowej pod kontolą KT - jeśli są ogniska obwodowe, przyścienne dostępne temu badaniu.
Pozostań w kontakcie na priva - nie śledzę wątków
  Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
Oncotrust

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 16852

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-01-22, 17:47   Temat: Rak piersi przewodowy naciekający z przerzutami do płuc
W zasadzie obraz TK pokazujący rozsiane drobne ogniska w miąższu płuc jest faktycznie charakterystyczny dla przerzutów nowotworowych drogą krwi. W połączeniu z historią zaawansowanego raka piersi - onkolog twierdzący, że to przerzuty jest usprawiedliwiony jeśli nie dąży na siłę do pobrania materiału, uznaje, że proces jest rozsiany i leczy chemioterapią. Ja bym tak zrobił.
W bronchoskopii przerzutów się nie znajdzie gdy ogniska są małe i daleko od śródpiersia - rosną na zewnątrz oskrzeli Sprawdzanie po kilku kursach chemii tomografią czy ogniska się kurczą nie jest dobrym sposobem na potwierdzenie czy leczy się naprawdę nowotwór ;) ale pozwala podjąć decyzję o kontynuacji chemii jeśli jest skuteczna.
Jeśli są nowe bóle -szczególnie kręgosłupa, żeber, miednicy, biodra - należy wykonać scyntygrafię na pewno. jeśli nie ma - na spokojnie.
Podobnie - jeśli są objawy neurologiczne - bóle głowy, podwójne widzenie, zawroty głowy - należy wykonać CT mózgu - rutynowo nie bo i tak będziemy działać tylko wtedy gdy ewentualne przerzuty do mózgu są objawowe.
Co do chemii - zależy co chora brała w terapii uzupełniającej po zabiegu - zwykle są to AC, AT, TAC mam nadzieję, że nie CMF. Można spróbować kapecytabiny. Najlepiej jednak kwalifikować do badania klinicznego. Obecnie łączymy kapecytabinę z sorafenibem, który potwierdził już swoją aktywność w kilku nowotworach. Opcje standardowe warto zachować na później - niestety.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group