1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Grupa krwi, a nowotwór
JustynaS1975

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21295

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2011-10-14, 09:44   Temat: Grupa krwi, a nowotwór
Armando123 napisał:
Więc widać, że przyczyny powstania nowotworów to naprawdę złożona sprawa.
Dokładnie TAK. I nie do końca poznane.
  Temat: Grupa krwi, a nowotwór
JustynaS1975

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21295

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2011-10-14, 08:44   Temat: Grupa krwi, a nowotwór
Armando123, póki co jeden przykład (Wasz) to jednak za mało na potwierdzenie tezy.

Przypuśćmy, że będą takie dane, i np. grupa A - to największego ryzyka zachorowania na raka, to ktoś kto ma grupę krwi A, to ma ją sobie zmienić?
Jeśli ktoś pali papierosy i ma grupę krwi A, to gdy zachoruje na raka płuc, to dlatego, że ma grupę krwi A czy dlatego, że pali papierosy?
Czy ktoś kto ma grupę krwi B, pali papierosy to może czuć się pewnym, że nie zachoruje na raka?
  Temat: Grupa krwi, a nowotwór
JustynaS1975

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21295

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2011-10-13, 21:49   Temat: Grupa krwi, a nowotwór
Rak jest wysoce złożony i jeszcze pod wieloma względami 'tajemniczy'. Może np. posiadanie grupy AB lub A oznaczać większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ale gdy ktoś ma grupę 0 lub B nie oznacza, że ktoś jest całkowicie wolny od zachorowania na raka. Istnieje wiele wiele przyczyn raka, wśród nich: chemiczne czynniki rakotwórcze, promieniowanie, czy różne czynniki genetyczne itd.
Wiemy, że palenie papierosów to bardzo znaczący czynnik rakotwórczy, który sam w sobie może wywołać raka. Bardzo może osłabić związek zachorowania na raka w związku z grupą krwi (o ile takowy jest).

Dla badaczy, naukowców jesteśmy grą liczbową, statystyką. A dla pojedynczego człowieka zachorowania na raka to może być osobisty kryzys w życiu. Gdy np. mam mniejsze szanse zachorowania na nowotwór, to gdy na niego zachoruję to mnie mało interesuje i pociesza ta statystyka. Gdzieś tam czytałam, że w mojej grupie wiekowej zachorowanie na białaczkę to 1 na 100 000. Tylko szkoda, że takiego 'szczęścia' nie miałam w lotka.

Poza tym w danej populacji należy brać pod uwagę jak rozkłada się podział grup krwi.
Z danych RCKiK: procentowy udział grup krwi w naszej populacji:
1% AB Rh- 7% AB Rh+
2% B Rh- 15% B Rh+
6% 0 Rh- 31% 0 Rh+
6% A Rh- 32% A Rh+.

W szpitalu robiłam wywiad, kto ma jaką grupę. Było dużo osób chorujących na białaczkę z grupą 0+ (ja takową też miałam). Ale jak widać ludzi z grupą 0+ w Polsce jest całkiem sporo.
  Temat: Grupa krwi, a nowotwór
JustynaS1975

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 21295

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2011-10-13, 20:57   Temat: Grupa krwi, a nowotwór
No tak, a takie przypadki jak ja, przez 30+ lat grupa 0+, teraz grupa A+, a gdy będzie kolejny przeszczep to ... :???:
;)
Najważniejsze, aby nie pomylili przy transfuzjach. :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group