1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 22
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: proszę o pomoc w walce z rakiem płuc
Iga1984

Odpowiedzi: 406
Wyświetleń: 112450

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-06-03, 07:55   Temat: proszę o pomoc w walce z rakiem płuc
Moja mama, gdy używała koncentratora tez skarżyła się na suchość w gardle. Pomagała sobie olejem lnianym. Piła po łyczku co kilka godzin. lekarka z hospicjum poleciła nam też cukierki szłwiowe do ssania. Można je kupić w aptece.
Jestem z Wami w modlitwie.
  Temat: Rak fałdu głosowego
Iga1984

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7045

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2013-05-19, 13:39   Temat: Rak fałdu głosowego
Witam ponownie
Niedawno toczyłam walkę z nowotworem mamy, teraz potrzebuję wskazówek dla innej osoby

Mężczyzna lat 58 miał wykonany zabieg wycięcia polipa fałdu głosowego (29/03/2013).
Zabieg przeprowadzono po wywadzie ogólnym , gdyz uskarzał sie na chrypkę, i w badaniu laryngologicznym stwierdzono polip.
Po zabiegu zgłosil sie po odbiór wyniku hist-pat, który wykazał ca planoepitheliale invasivum.
Nie posiadam oryginału wyniku badań. Dysponuję kartą leczenia spitalnego i skierowaniem do onkologa.
Ponadto na skierowaniu (18/04/2013) widnieje informacja: T1N0M0
oraz adnotacja iż w badaniu krtani umiarkowane przekrwienie i pogrubienie błony śluzowej lewego faldu głosowego, bez ewidentnej zmiany ogniskowej.

Po pierwszej wizycie w szpitalu w Kielcach, uzyskano informacje, iż polip wycięty był ze zbyt małym marginesem.
Ustalono termin naświetlań na 24 czerwca.

Ponizej informcje z karty leczenia szpitalnego (30/03/2013):
Rozpoznanie: polip fałdu lewego głosowego

Badanie rtg (28/03/2013)
Płuca bez świeżych zmian ogniskowych.
Na lewym zarysie serca w okolicach koniuszka trójątny cień - prawdopodobnie zrost opłucnowo-oserdziowy.
Sylwetka serca niepowiekszona.
Lewa kopula przepony ustawiona wysoko.
Kąty przeponowo-żebrowe opłucnowe wolne.
Cień śródpiersia górnego obustronnie poszerzony.
Tchawica łukowato przemieszczona na stronę prawą.
Stan po dawnym wygojonym złamaniu zeber prawych.

USG tarzycy 29/03/2013
Tarczyca o wym. 19*15*53 mm - płat prawy; 57*54 płat lewy.
Płat lewy schodzi ponizej stawu mostkowo obojczykowego, orientacyjna dł. około 75 mm, cieśń grubości do 9 mm,
tchawica ponizej poziomu cieśnizwężona przemieszcona nieco na stronę prawą.
w miąższu płata prawego widoczne jest hypoechogeniczne ognisko śr. 9 mm oraz drugie śr. 16 mm zawierające zwapnienie.
poza tym miąższ plata prawego tarczycy i ceśni jednorodny echogenicznie.
Płat lewy całkowicie zajęty przez niejednorodne ognisko zawierające nieregularne przestrzenie płynowe.

Hormony tarczycy: TSH 0,489 uIU/ml, FT3 - 3,53 pg/ml, FT4 - 1,24 ng/dl

Prosze powiedzieć skąd wzięło się określenie T1N0M0, gdy nie zrobiono zadnych dodatkowych badań w keirunku przezutów.
Jakie są standardy w leczeniu takiej choroby?
Jak bardzo agresywny jest to nowotwór, i czy przy powyzszej sytuacji istnieje możłiwośc całkowitego wyleczenia?
Czego brakuje w tych badaniach, jakie jeszcze badania warto zrobić?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-22, 20:06   Temat: meta na płucu
Mamusia usnęła wczoraj o 20:40. Juz jej lekko, juz sie nie dusi...
Dziekuję za wsparcie i pomoc
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-21, 18:43   Temat: meta na płucu
mama śpi, wybudza ją silny kaszel, ale nie potrafi sama usiąść. Oddech szybki i cieżki, praktycznie bez kontaktu. Lekarz powiedział, ze te leki mają mamę wyciszyć, by uniknąć bólu i lęku przed uduszeniem
Dłonie ma koloru ziemistego, ale ciepłe...
Czy to że mama ciągle śpi, oznacza że została wprowadzona w sedację? Ile to cierpienie moze jeszcze potrwac?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-21, 15:59   Temat: meta na płucu
Mama wczoraj rano czuła się srednio, oczywiście kaszel i brak sił. Po południu było super. Zjadła obiad i poprosiła o lody waniliowe, potem wypiła 2 nutridrinki. Nawet posiedziala przy internecie. Od 4 rano zaczęły nasilać się duszności, nie reagowała na leki, męczyła się strasznie. Po wizycie pielęgniarki z hospicjum i otrzymaniu leku dożylnie - steryd dexametason, zwiększyliśmy dawkę morfiny podskórnie. Dostaje też dodatkowo coś na dusznnosci - niestety nie znam nazwy , mamy naszykowane to wszytsko w strzykawkach do podawania do motylka. Wczoraj lekarka osłuchala ja, płynu w opłucnej nie jest za wiele. Mama nie kontroluje oddawania moczu - założyłam jej pampersa.
Co jeszcze mogę zrobić, by jej ulżyć? Ile to potrwa?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-19, 23:17   Temat: meta na płucu
Pojawiły się nasilające się duszności. Zadzwonilismy do hospicjum. Przywieźli koncentrator tlenu i założyli mamie "motylka" podskórnie. Mamy podawać morfinę i jeszcze jakies leki (naszykowane strzykawki czekają w lodówce). Mama wkońcu usnęła. Mama nadzieję że noc bedzie spokojna. Przeraża mnie to wszystko. Dzieje się tak szybko...
U taty po pomoc z hospicjum dzwonilismy w srodę, a w piątek już byl po drugiej stronie... Mam nadzieję że z mamą dane mi bedzie trochę wiecej czasu. Dobrego czasu, bez bólu i dusznosci... :-(
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-19, 14:35   Temat: meta na płucu
Pani onkolog powiedziała, że pobiorą wycinke z guza i na podstawie badania hist-pat stwierdzą z czego to guz, tzn. czy pierwotny płuc czy przerzutowy i bedą szukać dalej... Nie wiem czy to jest możliwe stwierdzić z takiego wycinka skąd to pochodzi...?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-19, 13:43   Temat: meta na płucu
witajcie
mama coraz słabsza, praktycznie nic nie je. Spi na siedząco, bo ją dusi. Nie ma siły dojsć do łazienki.
Jutro zaplanowana jest bronchoskopia w celu diagnostycznym, bo własciwie nie wiadomo do końca skąd te guzy na płucu.
Moje pytanie: czy w takim kiepskim stanie jest sens wieźć mamę 60 km na ten zabieg? Boję się, ze ona tam nie da rady dojść.
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-18, 16:15   Temat: meta na płucu
U mamy pojawił się okropny kaszel z odgłosem jakby pisku, swiszczenia. Czy z wyniku tk da się odczytać, czy to bezpośrednio nowotwór jest tego przyczyną (tzn nacieka kratń czy oskrzela? ) czy może spowodował to płyn kótry znów pojawił się z opłucnej?

Mama jest bardzo słaba, niewiele je, nie ma siły wstawać. Jutro mam jej założyć kartę w szpitalu im. Kopernika w Łodzi i mamy czekac na termin bronchoskopii. Czy to dobra droga działania? To trwa strasznie długo a mama coraz słabsza. czy istnieje możliwość przyspieszenia tej diagnostyki i wdrożenia wkońcu leczenia? Czy stan mamy moze wykluczyć możliwosć chemii?

Czuję się tak, jakbym czekała na śmierć. Nic się nie dzieje, te terminy są okropne... :cry:
  Temat: Rak płuca = koniec mojego świata
Iga1984

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 11317

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2013-03-17, 12:04   Temat: Rak płuca = koniec mojego świata
Aga!
Teraz jest taki czas. Emocje są tak silne, ze nie jesteśmy w stanie nic robić. Ale to minie, uwierz mi, znajdziesz siłę i zaczniesz działać. Przezywałam to już raz 8 lat temu, teraz przechodzę to samo z mamą. Najpierw strach, niedowierzanie, rozpacz... teraz chęć działania - jakiegokolwiek i najważniejsze: BYĆ. Razem oglądać filmy, razem płakać, razem przez to wszystko przejść.
A lekarz który daje 2 miesiące? To zwykły człowiek, który na szczęście nie rozdziela limitu na życie pomiędzy swoich pacjentów. Czasu jest mało - to prawda, zawsze jest za mało i zawsze jest za wcześnie, ale ten czas może być najlepszą rzeczą jaka teraz jest Wam dana.
Ja też się boję. Boję się jak cholera tego cierpienia i bezsilności.
Od piątku mama jest pod opieką hospicjum. Przeraża mnie to, że wszystko dzieje się tak szybko.
Dasz radę, przytulam cię i ślę dużo energii.
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-16, 16:18   Temat: meta na płucu
Na wizycie u onkologa nie zapisano mamie nic przeciwbólowego. Pani onkolog poradziła by brać doraźnie leki przecibólowe dostępne na receptę. Wczoraj mama wyła z bolu. Zadzwoniłam do hospicjum. Przyjechała bardzo miła pani doktor i po godzinnym wywiadzie i badaniu ustawiła leki:
1. Propranolol 3x 1/2
2. Hydroxyzyna 3 x 1
3. Theovent 2 x 1/2
w/w brała już w szpitalu
4. MST 2x 1 tab
5. Nolpaza 2 x 1
6. Lorofen 1 x 1 wieczorem
7 Metoclopramidum 3 x 1/2
i doraźnie Sevredol 1 tabl.

Mama czuje sie srednio, już nie boli do kresu wytrzymałosci ale nie jest super. Pogorszył sie kaszel - suchy i meczący, który powoduje popuszczanie moczu.

DOTARŁO do mnie z czym walczymy - dotarło, gdy zobaczyłam różowa recepte z pieczatką hospicjum. Wydarzenia sprzed 8 lat mozolnie wycierałam z pamieci. Wymazywałam wspomnienie bólu i cierpienia taty, by paimętac go takim jak był w zdrowym życiu. Historia lubi się powtarzac, ale ja nie wiem czy dam rade przezyc ponownie to samo.

Powiedzcie, z doświadczenia, czy taki zestaw leków jest wystarczjący na ten moment? Boję sie, ze gdy zwiekszymy dawkę, mama bedzie tylko spać. A przecież to początek naszej walki - mineły dopiero 3 tygodnie od pierwszych wyników.
Czy umiejscowienie guza/nacieku może powodowac zwężenie tchawicy i duszność, czy to raczej wynik płynu w opłucnej, który znów się pojawił?

Dziś wstępnie powiedziałam o chorobie mamy jej rodzicom - nie mówiłam ze to nowotwor. Pochowali już jedną córkę - moją chrzestną, nie wiem jak to zniosą.
Nie umiem płakać, jestem jakby wyssana z emocji.
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-14, 07:57   Temat: meta na płucu
Wczoraj byłyśmy u onkologa.
Po pierszwsze mama ma poddać się dalszej diagnostyce, gdyż pani onkolog nie potrafiła jednoznaczenie powiedzieć co to za nowotwór, czy pochodzi z jajnika (mama nie była badana ginekologiczne) czy ukł. pokarmowego czy też jednak z płuc. Więc nie ma możliwości podania chemii wycelowanej przeciwko temu rakowi. Przede wszystkim bronchoskopia i znów czekanie na wynik, chyba że patomorgolodzy z Kopernika dostaną szkiełka które musze załatwić od nas ze szpitala i coś tam więcej wypatrzą.
Czy to dobry kierunek?

Mama jest słaba, nie ma siły, je wmiarę normalnie, zaczyna pobolewać ją wątroba. Jak mogę jej pomóc, żeby choć trochę nabrała energii?

[ Dodano: 2013-03-15, 07:21 ]
Mama dzisiaj narzeka bardo na watrobę. Noc nieprzespana. Boli ją prawie do granic możliwości. Co można podaćna taką wątrobę? Nie mamy żadnych leków, prócz tych dostępnych bez recepty
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-12, 15:55   Temat: meta na płucu
Krwawienia ustały. Poniżej przepisuję kartę informacyjną ze szpitala

Rozpoznanie: Guz płuca prawego z przerzutami do płuca lewego i wątroby. Subkliniczna nadczynność tarczycy. Wyniszczenie. Nikotynizm. Refluks żółciowy. Zakażenie układu moczowego

Wyniki badań dodatkowych:
EKG 1: Tachykardia zatokowa o częst. 100 min, Dextogram. Płytko-ujemny zał. T w V2-V3, aVL

Gastroskopia:
Przełyk bez zmian. Wpust i dno w inwersji prawidłowe. Fałdy zołądka poddatne na insuflację. Błona śluzowa żołądka przekrwiona, oblepiona żółcią. Odźwiernik drożny, obrzęknięty. Dwunastnica prawidłowa.
OPINIA: Refluks biliaris, gastrophatia

Płyn z jamy opłucnej:
Cellulae carcinomatosea - adenocarcinoma. W poszukiwaniu ogniska pierwotnego nalezy zwrócić uwagę na przewód pokarmowy i jajniki.

USG j. brzusznej:
Duza ilośc płynu w prawej jamie opłucnej > 1700 ml. Wątroba niepowiększona, w prawym płacie torbiel 18 mm i hypoechogeniczne ognisko meta 20 mm.
Pęcherzyk żólciowy obkurczony, drogi zółciowe nieposzerzone, trzustka jednorodna, niepowiększona. Nerki położone w miejscu typowym, prawa prawidłowej wielkości, bez cech kamicy i zastoju. Lewa nerka o zmniejszonych wymiarach dł 67 mm z masywną odlewową kamicą. UKM nieoposzerzony, warstwa miaższowa nerki znacznie zwężona. Śledziona jednorodna, niepowiększona. Pęcherz moczowy pusty. Aorta brzuszna nieposzerzona. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdza się. Przestrzeń zaotrzewnowa bez wyraźnych cech adenopatii.

CT kl. piersiowej:
Badanie wykonano po podaniu iv kontrastu - 100 ml.
Płat dolny płuca prawego bezpowietrzny, przemieszczony przez płyn na lewo wraz ze śódpiersiem. Naciek npl o wym. 73x36x55 mm w okolicy podziału tchawicy i okolicy podostrogowej. Liczne meta w plucu lewym o śr do 24 mm.
Powiekszone węzły chłonne przytchawicze górne prawe o śr. do 16 mm.
Opłucna na scianie tylnej po stronie prawej pogrubiała do 8 mm. Duza ilośc płynu w jamie opłucnowej. Wątroba w uwidocznionym zakresie badania, bez zmian patologicznych.

RTG płuc:
Płuca bez zmian ogniskowych, serce niepowiększone, przepona gładka, kąty p-ż wolne {MAMA NIE MIAŁA W SZPITALU RTG- nie wiem skąd ten opis}

Cukier: 105 mg/dl
Mocznik: 32,3 mg/dl
Kreatynina: 0,84 mg/dl
AST: 18 U/l
ALT: 20 U/l
ALP: 93 U/l
eGFR: 75 ml/min
GGTP: 23 U/L
INR: 1,13
Bilirubina: 0,36 mg/dl
CRP 46,0 mg/l
Plwocina: drobnoustrojów chorobotwórczych nie wyhodowano
Jonogram: sód -143 mmol/l; potas 4,2 mmol/l, Cl - 101 mmol/l
RKZ: ph - 7,42, pCO2 - 40,2; pO2 - 53, TCO2 - 27,4, aHCO3 - 26,2, BE - 1,6, Sat02 - 87,7
Morfologia: Hb 13,6 ; H 40,4 ; MCV 87 ; MCHC 33,8 ; WBC 18,910 ; RBC 4 630 000 ' Płytki krwi 286 000 mm3
OB - 22 mm
Mocz: c.wł. 1020, ph 6, cukier - nb, białko - ślad, L zal wpw, E św wył wpw

Zastosowane leczenie
Flegamina, Theovent, Thiocodin, tlen, 2x punkcja jamy opłucnej (1400 + 1300 ml), Metocard, taromentin, Hydrooxyzyna, Propranolol, Perfalgan

Epikryza:
Pacjentka 52 lata palaczka papierosów dotychczas nie leczyła się, przyjęta do oddziału wewnetrznego z powodu nasratającej duszności od kilku miesięcy. W badaniu rtg płuco prawe zacienione przez płyn w jamie opłucnej oraz meta do płuca lewego. Wykonano dwukrtonie punkcję jamy oplucnej, pobrano płyn do badania. Pacjentka w stanie stabilnym wypisana do dalszego leczenia ambulatoryjnego.

Zalecenia:
Dalsze leczeni ambulatoryjne oraz w poradni paliatywnej. Wskazana konsultacja onkologiczna. Wydano CT klatki piersiowej.
Theovent 2x 1/2 tab
taromentin 2x 1,0 g przez 7 dni
propropanol 3x1 tab
vantolin - aerozol w razie dusznosci
thiocodin 3 x 11 tabl
hydroxyzyna 3 x 10 mg


Jak bardzo jest tragicznie? Jaki to rak? co robić dalej? Jutro jesteśmy umówione w Łodzi u onkologa. Jechać sama czy brać mamę?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-11, 11:57   Temat: meta na płucu
U mojej mamy pojawiły się krwawienia z nosa. Co z tym robić?
Wizyta u onkologa dopiero w środę. Jestesmy umówione do dr Kaźmierczak-Łukaszewicz - miała jaszybszy termin.
Co robić z tymi krwawieniami?
  Temat: meta na płucu
Iga1984

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 23302

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-11, 10:09   Temat: Gdzie szukać pomocy?
Mój główny temat załozyłam na naowotworach płuc pod nazwą zmainy meta. Potrzebuję wsparcia i pilenj ifnormacji gdzie szukac pomocy
Mama z diagnoza wyszła ze szpitala w sobotę 9-03-2013 z fatalnym samopoczuciem, ból, duszności, stany podgoraczkowe, bez skierowania i wskazówek co dalej. Wyniki z posiewy z płynu z opłucnej prawdopodobnie w środę. Wizyta prywatna u onkologa na 25-03 (dr Dowgier - Łódź). My nie damy rady czekać 2 tygodnie. Gdzie się udać? Gdzie mamę przyjmą od ręki? Proszę, błagam o wskazówki. jestem z tomaszow maz.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-03-11, 13:24 ]
Scaliłem do wątku głównego, ponieważ to zapytanie ściśle go dotyczy.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group