1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Guz płuca prawego |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 31876
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-10-03, 21:46 Temat: Guz płuca prawego |
Zaraz, zaraz.
wika napisał/a: | TK Z KONTRASTEM-Zgrubienia opłucnowe w szczycie i polu podobojczykowym prawym.
Rozległa zmiana naciekowo-zapalna w obrębie segmentu 3 płuca prawego obejmująca opłucną sięgająca wnęki prawej przy czym w badaniu obecnymnie widoczne cechy nacieku na naczynia wnęki prawej jak i oskrzele główne.
W porównaniu z badaniem poprzednim progresja zmian. |
Czytałam dotąd: "(...) przy czym w badaniu obecnym widoczne cechy nacieku na naczynia (...)".
Dziś czytam/przeglądam wątek ponownie i odkryłam, że akapit ten brzmi: "(...) przy czym w badaniu obecnymnie widoczne cechy nacieku na naczynia (...)".
W badaniu obecnym widoczne, czy nie widoczne cechy nacieku na naczynia wnęki?
Jeśli to jest ukryte "nie" - zmienia ono sens zdania (znacząco); jednak jak to się ma do badania poprzedniego? Czy to oznacza, że w poprzednim badaniu taka cecha (naciekanie naczyń) była widoczna? (brak jakiejkolwiek uwagi na ten temat w opisie poprzedniego badania).
Poproszę o wyjaśnienie, co oznacza to "przyklejone 'nie' " .
Niezależnie od powyższego - obecnie TK nie umożliwia już właściwej oceny zaawansowania procesu nowotworowego - obraz zmian przesłania bowiem niedodma.
W takiej sytuacji przed operacją wykonuje się PET.
wika napisał/a: | torakochirurg powiedział mi że jeżeli nie da się operacyjnie to mama będzie musiała być skierowana do Gliwic |
Rozumiem, że torakochirurg zamierza sprawdzić zaawansowanie choroby otwierając mamę. Problem polega na tym, że jeśli stwierdzi nieoperacyjność zmian - mama i tak będzie po inwazyjnym zabiegu i nie będzie mogła podjąć onkologicznego leczenia zachowawczego przez następne 4-6 tygodni (aż do czasu wygojenia, przyjmując, że nie będzie żadnych po zabiegu powikłań).
Zakładając, że radykalne leczenie chirurgiczne może nie być możliwe - to kolejna strata czasu; teraz kilka tygodni w oczekiwaniu na operację, potem nawet 1,5 miesiąca czekania na wygojenie się rany pooperacyjnej.
Alternatywą dla lobektomii może być (o ile ta nie będzie możliwa) radykalne napromienianie lub radykalna chemioradioterapia.
Jednak do czasu - jeśli w trakcie dojdzie do rozsiewu lub nacieczenia takich struktur jak żyła główna górna - radykalne leczenie onkologiczne może już nie być możliwe do przeprowadzenia i trzeba będzie pozostać przy paliatywnym.
Oczywiście można zaryzykować i operować licząc na to, że będzie ok. Jednak sam torakochirurg przyznaje, że nie wie, czy się uda - potwierdza tym samym moje wątpliwości.
Dziś możliwa jest zaawansowana diagnostyka obrazowa pozwalająca uniknąć takich "hazardowych" akcji - przedoperacyjny PET to w takiej wątpliwej sytuacji standard.
Dlatego właśnie żałuję, że mama nie została "oceniona" i nie jest prowadzona przez onkologa z Centrum Onkologii.
Spirometria na dzień dzisiejszy nie jest zła.
EBUS to standard, którego dotrzymano - i wyszedł ok: wykluczono przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia (gdyby były obecne - stanowiłoby to bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu bez chemioterapii indukcyjnej). |
Temat: Guz płuca prawego |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 31876
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-10-02, 00:16 Temat: Guz płuca prawego |
wika, ja to rozumiem, że pragniesz ufać słowom lekarza, który daje więcej nadziei - to naturalne.
Mnie jednak martwi bardzo, że sytuacji nie skonsultował doświadczony onkolog z Centrum Onkologii i nie współdecyduje o leczeniu. Martwi mnie to ponieważ:- obraz TK wskazuje na zajęcie opłucnej oraz naciekanie naczyń krwionośnych wnęki;
- TK nie jest zbyt czułym badaniem w zakresie obrazowania tkanek miękkich, należy zatem przyjąć, że zaawansowanie choroby może być znaczniejsze niż wskazuje na to obraz TK;
- jeśli jest j.w. konieczna może być pneumonektomia (wycięcie całego płuca a nie jedynie jednego płata) by zachować radykalność onkologiczną zabiegu;
- i wszystko to przy nie najlepszym wyniku spirometrii.
W tej sytuacji decyzja o tak inwazyjnym zabiegu bez wykonania badań dodatkowych (PET-CT lub MRI) wydaje się działaniem nieco "w ciemno".
Leczenie onkologiczne to leczenie bardzo obciążające - wszelkie decyzje winny mieć sens i uzasadnienie. Nie wykonuje się "sztuki dla sztuki" bo zbyt wiele chorego może to kosztować nie niosąc mu jednocześnie faktycznej pomocy.
Tym się martwię.
Życzę Wam z całego serca jak najlepiej.
pozdrawiam ciepło. |
Temat: Guz płuca prawego |
DumSpiro-Spero
Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 31876
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-09-11, 15:25 Temat: Guz płuca prawego |
Cytat: | 2011-01-27, 22:39
TK-obustronnie w częściach obwodowych płuc z predyslekcją do części nadprzeponowych obecne są nasilone zmiany włókniste,retikularne z obecnością drobnych torbieli-obraz plastra miodu.Wsegmencie 3 płuca prawego widoczna nieostro odgraniczona zmiana tkankowa wielkości37x35mm,szeroką podstawą przylegającą do opłucnej i penetrująca otaczający miąższ płucny linijnymi wypustkami.Widoczne węzły chłonne śródpiersia przedniego,przedtchawiczne oraz bieguna górnego wnęki płuca prawego o osi krótszej do 14mm
badanie histopatologiczne-granulocyty,komórki migawkowe,makrofagi płucne-komórkimigawkowe,krwinki czerwone-fragmenty błony śluzowej bez zmian patologicznych
badanie cytologiczne-komórki nabłonka migawkowego,ścięte masy białkowe
2011-07-05, 22:34
TK W segmencie 3 płuca prawego widoczna jest zmiana tkankowa o wymiarach 45x53x48mm.Wymiary zmiany uległy powiększeniu w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 29.12.2010.W sąsiedztwie zmiany włókniste oraz zmiany typu matowego szkła.W segmentach podstawowych obu płuc zmiany typu plastra miodu oraz matowego szkła z licznymi,różnej wielkości pęcherzykami rozedmowymi.Pojedyncze drobne,rozsiane zmiany włókniste w obu płucach.
Wynik badania patomorfologicznego-Masy martwicze,bardzo obfity granulocytarny wysięk zapalny.
Na podstawie tych badań lekarz wprowadził leczenie na grużlicę .CZY JEST TO MOŻLIWE ŻE PO PÓŁ ROKU ŻYCIA W OGROMNYM STRESIE ŻE TO JEST RAK TERAZ OKAZUJE SIE ŻE JEDNAK NIE?
2011-07-11, 23:01
Mama nie miała robionej próby tuberkulinowej na pewno a pan profesor powiedział że w badaniach nic niema bo gdyby to był nowotwór to mamy by już nie było.Dla mnie to jest niepojęte że diagnostyka trwała pół roku.
2011-07-14, 22:20
mama dalej jest leczona na gruzlicę bierze NIDRAZID RIFAMPICYNĘ a wcześniej jeszcze PYRAZINAMID ETHAMBUTOL tylko te ostatnie dwa lekarz odstawił ponieważ mama praktycznie cały czas spała i wymiotywała
2011-08-22, 22:07
Pan profesor powiedział że musi być zrobiona jeszcze biopsja(jutro)ponieważ leczenie na gruzlicę nie daje efektów i to coś się powiększyło
2011-09-08, 21:29
ROZPOZNANIE-Cellulae carcinomatosae planoepitheliales.
2011-09-09, 11:26
rtg-zmiana guzowata płuca prawego około 7,5cm.Wzmożony rysunek podścieliska pól płucnych obustronnie powodujący zatarcie obrysów kopuły przepony po stronie prawej.Sylwetka serca poszerzona w wymiarze poprzecznym.Miażdżycowo wysycona aorta piersiowa.
TK Z KONTRASTEM-Zgrubienia opłucnowe w szczycie i polu podobojczykowym prawym.
Rozległa zmiana naciekowo-zapalna w obrębie segmentu 3 płuca prawego obejmująca opłucną sięgająca wnęki prawej przy czym w badaniu obecnymnie widoczne cechy nacieku na naczynia wnęki prawej jak i oskrzele główne.
W porównaniu z badaniem poprzednim progresja zmian.
Widoczne węzły chłonne o średnicy od 4,5mm do 11mm.
Zgrubienia opłucnowe jak i podopłucnowe zrosty w rzucie segmentu 6 płuca prawego w lini pachowej tylnej.
Liczne rozsiane zwłóknienia w dolnych polach obu płuc jak i zrosty przeponowo-opłucnowe nad prawą i lewą kopułą przepony.
Wokuł zrostów i zwłóknień cechy lokalnej rozedmy.
Liczne pęcherze rozedmowe podopłucnowo u podstawy segmentu 6 płuca lewego o średnicy od4,2mm do 6mm oraz u podstawy segmentu 6 płuca prawego o średnicy od 4mm do 8,6mm.
Wrzucie segmentów10 obu płuc podopłucnowe pęcherze rozedmowe o średnicy od 11 do 30mm.
Aorta brzuszna i obie tętnice płucne o jednorodnie zakontrastowanych światłach.
BRONCHOFIBEROSKOPIA-Krtań-symetryczna,ruchoma,Tchawica-tylna ściana ruchoma oddechowo,błona śluzowa niezmieniona ,Ostroga główna w części tylnej miernie poszerzona,ruchoma oddechowo.
Oskrzela płuca lewego oskrzela główne lewe, oskrzela płata górnego i dolnego do poziomu oskrzeli subsegmentowych drożne o niezmienionej błonie śluzowej.Ostrogi dostępne badaniu nieposzerzone ruchome oddechowo.Oskrzela płuca lewego;oskrzela główne prawe drożne o prawidłowej błonie śluzowej.Ostroga do płata górnego wałowato poszerzona,błona śluzowa bez cech patologicznych unaczynienia.Oskrzela płata górnego drożne o nieregularnym kształcie.Oskrzela płata środkowego dolnego drożne o niezmienionej błonie śluzowej.Ostrogi nieposzerzone. |
Chora w sposób dramatyczny była diagnozowana nieprawidłowo. Doszło do wielkich zaniedbań i - mam pełną świadomość co do wagi zarzutu - błędów.
Czy mogłabym prosić o informację poprzez prywatną wiadomość (pw), który ośrodek Wam to uczynił?
Zaawansowanie procesu nowotworowego obecnie wygląda na nieoperacyjne.
Czy mama jest pod opieką onkologa (nie torakochirurga lub pulmonologa, a onkologa)? W jakim ośrodku? (może być również poprzez pw).
Proszę o wszelkie informacje, chętnie odpowiem na pytania, być może uda się coś zasugerować lub w czymś pomóc. Być może przydałoby się zorganizowanie niezależnej konsultacji w innym ośrodku - proszę o kontakt. |
|
|