1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 47
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-24, 09:32   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Gwiazdeczka oczywiście odwołujcie się bo macie prawo. Hm...ja słyszałam że ten 5 letni okres jest wymagany ale być może coś się teraz zmieniło wiec trudno mi powiedzieć.
Mama odwołując się nic nie traci a może tylko zyskać. W odwołaniu powołajcie się na tą zmianę w ustawie z 2003 r. i cierpliwie czekajcie.
To może trwać. Czasami ludzie którzy się odwołuję czekaja nawet rok albo i dłużej. Ale tak jak napisałam-mama nic nie traci bo a może zyskać. Odwołania do Sądu Pracy i ubezpieczeń Społecznych są bezpłatne. Odwołujący sie nie ponosi żadnych kosztów
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-21, 18:19   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Gwiazdeczka w 2003 roku została wprowadzona taka zmiana

Artykułem 24 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268) został wprowadzony, z mocą od 1 października 2003 r., nowy zapis art. 57 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Art. 57 ust. 2 umożliwia przyznanie renty nawet wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresów wskazanych w ustawie. Z przepisu tego mogą skorzystać te osoby, które:

* zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy,
* spełniają warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
* legitymują się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Ale obowiązuje to tylko w przypadku jeśli jest orzeczona całkowita niezdolność do pracy. Przy częsciowej niezdolności to nie "łapie"

Słuchaj,z tego co pisałaś lekarz orzecznik był u mamy w grudniu. Jest koniec stycznia. Mama nie otrzymała jeszcze decyzji z ZUS-u???

[ Dodano: 2011-01-21, 18:32 ]
Gwiazdeczka tyko jeszcze jedno zastanawia mnie w przypadku Twojej mamy. Pisałaś że mama od 10 lat jest na zasiłku dla bezrobotnych i nie jestem pewna ale wydaje mi się że mama pomimo że ma przepracowane i udowodnione 20 lat może jednak tej renty nie dostać gdyż nie został spełniony warunek udowodnienia wymaganego 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Mogę się oczywiście mylić ale obawiam że będzie jednak decyzja odmowna...
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-19, 17:15   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Ślicznie to wszystko wyłuszczyłaś.
Teraz jak na moje oko ok 1do 1,5 miesiaca oczekiwania na badanie.
Od lekarza orzecznika zaraz po badaniu dostajesz do ręki orzeczenie i wiesz czy zostałas uznana osobę niezdolną do pracy.
Jeśli nie zgodzisz się z orzeczeniem w ciągu dwóch tygodni możesz się od niego odwołać. Jeśli się nie odwołasz to jak się orzeczenie uprawomocni co trwa własnie 14 dni dostaniesz decyzję na której będzie napisane w jakiej wysokości będziesz miała wypłacane to świadczenie i w którym dniu m-ca.
Od decyzji też się można odwołać ale to już do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i na takie odwołanie przysługuje 30 dni.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-17, 12:08   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Gwiazdeczka poczytaj na temat przejscia z renty na emeryturę tutaj

http://www.pomorska.pl/ap...ACA02/287878199

Liguster ale chcesz się ubiegać o zasilek pielęgnacyjny w ZUS-ie czy w zespole orzekania o stopniu niepełnosrawnosci?
Ja proponowałabym to drugie. Jeżeli zostaniesz uznany za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawnosci to MOPS bedzie Ci wyłacał zasiłek pielegnacyjny-co prawda niższy od tego z ZUSu ale tylko o 30 zł. Ale majac orzeczony stopień niepełnosprawności mozna korzystać z wielu ulg dla osób niepełnosprawnych czego nie ma przy orzeczeniu z ZUSu. Tak że się zastanów.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-07, 09:28   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Ja byłam zatrudniona tylko w dwóch zakładach pracy więc nie miałam wielkiego problemu
Na druku RP-6 wpisałam tak

od czerwca 1992 do września 1993 zatrudniona w....-dołączyłam tylko świadectwo pracy bo zakład już nie istniał i nie miałam RP-7
od września 1993 do lutego 1996-zasiłek dla bezrobotnych
od stycznia 1998 do nadal-zatrudniona nadal w ZUS
No i tutaj już RP-7 miałam od pracodawcy u którego byłam zatrudniona w momencie składania wniosku.
Jak dostałam rentę to zakład pracy rozwiązał ze mną umowę w związku z długotrwałą niezdolnością do pracy i przejściem na rentę. Wypłacił mi odprawę,nagrodę na pożegnanie,dostałam dyplomik z podziękowaniem,świadectwo pracy które dołączyłam do akt rentowych i-żegnaj praco,którą tak lubiłam :-(

Nie wspomnę o stresie i o tym jak zostałam potraktowana przez panią orzecznik na badaniu...szkoda mówić.
Ponieważ orzeczenie było dla mnie wieeelkim zaskoczeniem to odwołałam się więc i musiałam jeszcze stawać przed 4 osobową komisją lekarską która zakwestionowała orzeczenie tej pani doktor i zmieniła je na moją korzyść.

Na szczęście kiedy teraz stawałam ponownie u orzecznika trafiłam na naprawdę świetnego lekarza,konkretny i miły. Nie traktował mnie jak ktoś,kto chce naciągnąć państwo na kasę a jest zdrowy i młody i nic mu się nie dzieje.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-05, 14:00   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Rp -7 musi być złożone razem z wnioskiem a nie potem jak dostaniesz decyzję. No bo jak będą mieli Ci wysokość renty wyliczyć nie mając tego...
Na Rp-7 muszą być wypisane wszystkie okresy zatrudnienia i wynagrodzenia-nie tylko do 98 roku.
Obecny zakład pracy musi wypełnić ten druk

Przede wszystkim nie wolno zapominać, jak duże znaczenie ma prawidłowe wypełnienie przez pracodawcę druku ZUS RP-7, czyli zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Od rzetelności wystawienia tego dokumentu jest zależna bowiem wysokość emerytury, renty, jak również kapitału początkowego pracownika.
Zaświadczenie trzeba wypełnić w każdym punkcie (od 1 do 5), a przychody (dochody) pracownika powinny być wykazane w podziale na składniki wynagrodzenia w punkcie 3 dokumentu. Obowiązkiem pracodawcy jest wpisanie kwot przychodów jakie otrzymał pracownik, z opisem rodzaju tego przychodu (np. zasiłek chorobowy).
Wypełniając druk RP-7 należy wykazać wynagrodzenie osiągnięte w każdym roku zatrudnienia, niezależnie od tego, czy w danym roku pracownik przepracował pełny rok kalendarzowy.
Ogólną zasadą jest, że do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych przyjmuje się te składniki wynagrodzenia, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – przed 1 stycznia 1999 r. lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – po 31 grudnia 1998 r., w tym także premie oraz inne składniki wynagrodzenia (nagrody, dodatki). Jednak tylko wówczas, gdy zachowana dokumentacja płacowa wskazuje niewątpliwie na ich faktyczną wypłatę w określonej wysokości (i zostały odprowadzone od nich składki, o których była mowa).
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-31, 10:40   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.


Doris jeśli złożysz wniosek pod koniec stycznia to obliczą Ci według obowiązującej teraz kwoty bazowej. Gdybyś złożyła w marcu to przyjęli by nową kwotę bazową
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-30, 08:49   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.

Renta nie jest wypłacana od miesiąca w którym składa się wniosek.

Jeżeli orzecznik przyzna rentę to z reguły wygląda to tak,że jest ona naliczana i wypłacana od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku chorobowego. Ja np. miałam zasiłek do 16 sierpnia. Zakład pracy wypłacał mi chorobowe do 16 sierpnia a od 17 sierpnia miałam już wypłacaną rentę. ZUS wypłacił mi za te pozostałe dni sierpnia a potem już normalnie za całe wrzesień itd.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-29, 16:31   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.
Od 1 marca 2010r. kwota bazowa wynosi 2716,71 zł.
Przy obliczaniu podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym zgłoszono wniosek o rentę.
Raz w roku-dokładnie w m-cu marcu wysokość rent i emerytur jest waloryzowana co oznacza że osoba,która miała np przyznaną rentę w m-cu lutym będzie ją miała zwaloryzowaną. Z reguły nie są to wysokie podwyżki jednak zawsze coś.
Wysokość waloryzacji co roku ustala rząd, biorąc pod uwagę dwa wskaźniki:
-wysokość inflacji
-wzrost płac w przedsiębiorstwach

Dla przykładu rok 2010

W znowelizowanym budżecie na 2010 rok rząd założył, że waloryzacja wyniesie 4,1 proc. Niestety, wzrost płac w 2009 r był niższy od założonego przez rząd. A w związku z tym emeryci dostali mniejsze podwyżki. Dlaczego?

Realny wzrost płac wyniesie ok. 1,5 proc. Przy waloryzacji uwzględnia się jedynie 20 proc. tego wskaźnika. Na wzroście płac emeryci zyskają więc tylko 0,3 proc. Do tego trzeba dodać wskaźnik inflacji z poprzedniego roku (bierzemy cały wskaźnik, czyli 3,5 proc.): 0,3+3,5=3,8 proc.

Podsumowując - tegoroczna podwyżka nie wyniosła jak zakładał rząd 4,1 proc., ale ok. 3,8 proc. O tyle więc wzrosły w marcu emerytury, renty i inne świadczenia.

Formalności

Waloryzacja świadczeń jest przeprowadzana "z urzędu", bez naszego udziału. Nie trzeba więc składać dokumentów czy zgłaszać się do oddziałów wypłacających nam świadczenie. ZUS, KRUS, MON lub MSWiA same obliczają nowe, wyższe świadczenie i informują o tym emeryta lub rencistę.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-29, 11:34   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób:

* 24 proc. kwoty bazowej (tzw. część socjalna świadczenia
),
* po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
* po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych,
* po 0,7 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych

Kwota bazowa

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość renty. Jest dwukrotnie wykorzystywana przy obliczaniu świadczenia. Po pierwsze bierze się ją pod uwagę przy obliczaniu tzw. części socjalnej renty.

Kwota bazowa stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach
o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym.

Aby ustalić podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy najpierw należy obliczyć sumę kwot podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe albo społeczne oraz kwot niestanowiących podstawy wymiaru, ale wliczanych do podstawy w okresie każdego roku z wybranych przez zainteresowanego lat kalendarzowych.

Możliwe są dwa sposoby wyboru lat kalendarzowych. Po pierwsze z 10 lat z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o rentę. Drugi sposób wybór z 20 lat przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu. Ostatni sposób stosuje się jeśli podstawy nie można obliczyć z wymienionych wyżej lat.

Kolejnym krokiem jest ustalenie stosunku każdej wyżej wskazanych kwot do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia
. Kwotę przeciętnego wynagrodzenia bierze się za dany
rok kalendarzowy. Wysokość ta wyraża się w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu.

Następnie oblicza się średnią arytmetyczną procentów. Średnia stanowi indywidualny wskaźnik wysokości podstawy wymiaru renty Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru nie może być wyższy niż 250 proc.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Okresy składkowe - są to okresy aktywności zawodowej uwzględniane przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz do ustalenia jej wysokości. Okresy składkowe to okresy opłacania składek oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki.

Okresami składkowymi są m.in. okresy ubezpieczenia, czyli np.

* pracy na podstawie umowy o pracę,
* czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim,
* pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe są to okresy, za które nie zostały opłacone składki, które jednak z uwagi na ich specyficzny charakter podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz jej wysokości.

Okresami nieskładkowymi są np. okresy:

* pobierania wynagrodzenia chorobowego,
* zasiłku chorobowego,
* świadczenia rehabilitacyjnego,
* nauki w szkole wyższej.

Przy obliczaniu renty okresy składkowe są uwzględniane w pełnym wymiarze.

Okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.


Najwięcej problemów stwarza wypełnienie tej części wniosku, która dotyczy przyjęcia do ustalenia podstawy wymiaru zarobków z określonego okresu. Jeśli wnioskodawca nie jest w stanie sprecyzować, jakiego okresu (z jakich lat - 20 dowolnych czy 10 kolejnych) mają być przyjęte wynagrodzenia do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia, możliwe jest dopisanie we wniosku prośby o wybranie najkorzystniejszego wariantu przez ZUS.
Ja tak właśnie zrobiłam.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-28, 19:05   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Dori ta kartoteka to chodzi oczywiście o całą dokumentację lekarską. Ja biorę zawsze przed każdą komisją kserokopie kartoteki ze szpitala potwierdzoną pieczątką że jest zgodna z oryginałem. Oczywiście jest to wykonywanie odpłatnie ale co poradzić. Nie mam wyjścia.
Oryginału już nie biorę bo z reguły jak jest pieczątka że zgodne to ZUS-owi wystarcza.
Na samo badanie do orzecznika zabieram oryginały wyników badań które mam-wszystkie bez wyjątku. Przedstawiam je orzecznikowi na badaniu. On je przegląda i wybiera sobie te które są najważniejsze przy orzeczeniu i są one już kserowane na miejscu w ZUS-ie tzn. pacjent jest wysyłany do pomieszczenia w którym znajduje się ksero z dokumentami które lekarz karze skserować. Ksero które wykonuje się w ZUS-ie jest bezpłatne.
Bardzo rzadko lekarz orzecznik wcześniej zapoznaje się z dokumentacją lekarską danego pacjenta. Z prostej przyczyny. Jest to nierealne ponieważ w chwili obecnej funkcjonuje następujący system przydzielania lekarzowi danego pacjenta.
W przeddzień komisji jest losowanie komputerowe z którego wynika dopiero do jakiego lekarza trafi dana osoba. I przeważnie lekarz orzecznik dostaje akta pacjenta w dniu samego badania rano. Więc po prostu nie ma możliwości zapoznania się z dokumentacją która jest w aktach. Po prostu przegląda wyniki badań które ma ze sobą na badaniu chory,wybiera te które są istotne i je kseruje. Tak to wygląda. Więc to czy złożysz kserokopie wyników badań razem z wnioskiem nie ma na nic wpływu. Najważniejszy jest sam druk N-9 opisany przez lekarza prowadzącego lub rodzinnego bo bez niego wniosek jest niekompletny i nie bedzie rozpatrzony. To jest podstawa.I na ten właśnie druk N-9 lekarz orzecznik patrzy w pierwszej kolejności. Dopiero potem przegląda pozostałe wyniki i kartoteki które ma przy sobie pacjent,przeprowadza wywiad z pacjentem na temat stanu zdrowia/samopoczucia,przeprowadza ogólne badanie. Czasami może zdarzyć się tak że np. lekarz orzecznik jest specjalistą kardiologiem a w wyniku losowania trafi do niego pacjent ze schorzeniami neurochirurgicznymi. Jeśli orzecznik ma jakieś wątpliwości to wysyła taką osobę na konsultację do lekarza neurologa lub neurochirurga bo lekarzy konsultantów ZUS posiada i korzysta z ich opinii właśnie w takich sytuacjach-przynajmniej powinien...

A co aktu urodzenia. Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Przez tyle lat pracy w ZUS-ie nie spotkałam się z czymś takim a i sama składając wniosek nie potrzebny był akt urodzenia. Jedynie jak zanosiłam już kompletny wniosek to potrzebny był dowód osobisty celem potwierdzenia tożsamości. I tyle

[ Dodano: 2010-12-28, 19:09 ]
Jeśli nie będziesz w stanie zgłosić się na badanie do lekarza orzecznika to niech lekarz,który będzie Ci wypełniał N-9 zaznaczy tam że możesz się na nie zgłosić. Jeśli nie możesz to lekarz orzecznik przyjedzie do Ciebie do domu i przeprowadzi badanie. Czasami jest nawet tak,że jeśli lekarz orzecznik przyjedzie do domu a pacjent przebywa w tym czasie w szpitalu to jedzie do szpitala na oddział-o ile przebywa w szpitalu w miejscu zamieszkania
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-28, 16:55   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Czekaj Doris bo się pogubiłam..
Kartoteka ze szpitala? Może chodzi o to,że na komisję do lekarza orzecznika dobrze jest zabrac ze sobą wszelką dokumentację medyczną-w tym kserokopię pobytu w szpitalu. Oczywiście ksero z pieczątką-za zgodność z oryginałem
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-28, 13:52   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
No to może być problem.
Ale możesz podejść do ZUS-u i dopytać się-próba nie strzelba.
A masz orzeczony stopień niepełnosprawności?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-17, 09:18   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Doris zarówno wniosek o rentę jak i o świadczenie rehabilitacyjne zanosisz do ZUS-u osobiście.
Skompletowanie wniosku rentę jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż wniosku o świadczenie rehabilitacyjne.

Postępowanie w sprawie o przyznanie renty wszczyna się na podstawie wniosku złożonego na formularzu ZUS Rp-1. Do wniosku tego należy dołączyć:
1) dokument stwierdzający datę urodzenia,
2) kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
3) świadectwa pracy bądź inne zaświadczenia stosownych organów potwierdzające te okresy,
4) zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia z kolejnych czy wybranych lat kalendarzowych, które stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (druk ZUS Rp-7),
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie (druk ZUS N-9) wraz z posiadaną dokumentacją leczniczą i wynikami badań-tutaj najlepiej złożyć kserokopie ale równie dobrze można tego nie składać wcale tylko zabrać ze sobą na komisję oryginały oraz kserokopie i orzecznik zostawi w aktach kserokopie tych,które będą potrzebne
6) wywiad zawodowy sporządzony przez pracodawcę (druk N-10).


Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.Wniosek na pierwszej stronie wypełnia osoba ubiegajaca się o świadczenie a na odwrocie zakład pracy( no chyba że jest to mały zakład,zatrudniający ponizej 20 pracowników to wtedy chorobowe wypłaca ZUS i na odwrocie zakład pracy nie wypełnia Do wniosku o świadczenie powinno być dołączone:

* zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,
* wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); wywiad zawodowy nie jest wymagany jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą,
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
edi

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 301861

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2010-12-16, 15:37   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Jeżeli lekarz orzecznik uzna że nie rokujesz odzyskania zdolności do pracy po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego może przyznać rentę.
Podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie, od którego ubezpieczony miał naliczane składki na ubezpieczenie społeczne.
Podstawę wymiaru stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym ubezpieczony zgłosił wniosek o rentę.
Ubezpieczony ma prawo sam wybrać, które lata stanowić będę podstawę do naliczenia świadczenia, pamiętając jednak że muszą to być kolejne lata nawet wówczas gdy w niektórych z tych lat, przez okres roku lub w okresie krótszym niż rok nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
Na wniosek ubezpieczonego do wyliczenia podstawy wymiaru rent można przyjąć zwaloryzowaną przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w okresie 20 lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
W przypadku osób, od których do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy wymagany jest okres ubezpieczenia krótszy niż 5 lat i nie można ustalić podstawy wymiaru renty z okresu 10 lat, podstawę wymiaru ustala się na podstawie okresu faktycznego ubezpieczenia. Podobnie wylicza się podstawę wymiaru rent osobom, od których wymaga się 5-letniego okresu ubezpieczenia, jeżeli nie można ustalić podstawy wymiaru z kolejnych 10 lat ze względu na pełnienie czynnej lub zastępczej służby wojskowej albo korzystanie z urlopu wychowawczego.
Podstawa wymiaru renty wylicza się tylko osobom, które podlegały ubezpieczeniu społecznemu co najmniej jeden rok kalendarzowy.
Do wyliczenia podstawy wymiaru uwzględnia się składniki wynagrodzenia, od których ubezpieczony miał naliczane składki na ubezpieczenie społeczne. Przy wyliczeniu podstawy wymiaru renty uwzględnia się również wysokość wynagrodzeń z tytułu niezdolności do pracy, a także kwoty zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego oraz wartość świadczeń rekompensacyjnych. Ponadto uwzględnia się wysokość zasiłku dla bezrobotnych, zasiłków szkoleniowych i stypendiów wypłaconych z Funduszu Pracy oraz uposażenie z tytułu służby wojskowej.

Zarówno renta jak i świadczenie rehabilitacyjne jest naliczane od następnego dnia po zakończeniu zasiłku chorobowego.
A co do tego że można sobie dorobić na rencie to tylko w przypadku jeśli masz orzeczoną częściową niezdolność do pracy bo przy orzeczonej całkowitej niezdolnosci lub całkowitej niezdolności i samodzielnej egzystencji nie można pracować-oficjalnie.
Niby prawo dopuszcza że osoba majaca orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy może sobie "dorobić" Ale prawo-prawem a życie- życiem.
Pracując w ZUS-ie wielokrotnie spotkałam się z takimi przypadkami że osoba majaca orzeczona całkowitą niezdolność do pracy podejmowała zatrudnienie zgodnie z przepisami i co???
Na kolejnej komisji jak lekarz orzecznik się dowiedział że taka osoba dorabia sobie to twierdził że skoro ma siłę sobie pracować będąc na rencie to wale nie musi tej renty pobierać i uznawał delikwenta za zdolnego do pracy...
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group