1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #166  Wysłany: 2011-01-07, 13:36  


Ojej, to moja lista jest baaaardzo długa.
Wypełniłam na komputerze, bo mam problem z pisaniem odręcznym, druczek jest drobny i to już była 1 kartka, a teraz, jak mam jeszcze dopisać po 1998 to będę musiała pisać na drugiej kartce.
Ja pracowałam w kilku firmach, a za każdym razem jak traciłam pracę od razu rejestrowałam się na bezrobociu.
Do tego dużo chorowałam i to teraz też muszę wyszczególnić.


Co z tym orzecznikiem - wszyscy tak narzekają na te komisje - aż tak jest źle ?

Ja jestem chora, mam przerzuty do płuc, wszystko czarno na białym, więc mam nadzieję, że nie będzie się czepiał.
Za tydzień kolejna chemia - koszmar...


Też się denerwuję, że mnie zwolnią z pracy, mogłam złożyć te papiery już na początku stycznia. A teraz jeszcze chcą zmienić ten sposób naliczania rent, niby od kwietnia ma to wejść i boję się, że do tego czasu nie dostanę orzeczenia.
Mam nadzieję, że to nie przejdzie.
Powiedzieli w ZUS, że na orzeczenie czeka się 2-3 miesiące, mam nadzieję, że zmieszczę się w tym czasie.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #167  Wysłany: 2011-01-07, 14:59  


doris123 napisał/a:
orzeczenie czeka się 2-3 miesiące

Nie martw się, mi też tak mówili a czekaliśmy 1miesiąc.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #168  Wysłany: 2011-01-09, 21:57  


Ela1, oby było, jak mówisz :)
pozdrowienia.
 
gwiazdeczka 


Dołączyła: 03 Gru 2010
Posty: 28
Pomogła: 2 razy

 #169  Wysłany: 2011-01-16, 18:59  


Witajcie:)
Mam nadzieję, że ktoś mi tu pomoże rozwiązać problem mojej mamy:) Otóż, moja mama od około 10 lat jest bezrobotna, bez prawa do zasiłku. Po udarze, w 2006 roku, złożyła dokumenty na rentę inwalidzką. Dostała częściową niezdolność do pracy na okres 1 albo 2 lat teraz już nie wiem dokładnie. Swiadczenie nie było wypłacane, ponieważ nie spełnia wymogów do otrzymania płatnej renty (otrzymała tylko grupę inwalidzką). Chyba w 2009 ta częściowa niezdolność do pracy się skończyła i mama nie stawała na kolejną komisję (albo stawała a nie dostała żadnej grupy, naprawdę już nie pamiętam). W każdym bądź razie od 2009 roku nie miała nic wspólnego z ZUS-em. Leczenie zawsze miała przypisane do taty (tata miał wcześniej rentę, a teraz jest na świadczeniu przedemerytalnym, na które przeszedł z renty) Teraz, przed operacją płuca, złożyła dokumenty na rentę ponownie. Pani orzecznik przyjechała pod koniec grudnia, gdy już było po operacji i mama otrzymała całkowitą niezdolność do pracy na okres 2 lat oraz dodatek pielęgnacyjny. Oczywiście świadczenie rentowe nie będzie płatne, ponieważ mama nie pracowała przez ostatnie 5 lat przed i nie ma żadnych opłaconych składek z okresu, który by ją kwalifikował do płatnej renty. I teraz tu jest moje pytanie: czy ten dodatek będzie mimo wszystko wypłacany, nawet jeśli ma tylko prawo do renty bez jej "fizycznego" wypłacania? A drugie pytanie dotyczy przejścia na świadczenie przedemerytalne. Mama ma w tej chwili 58 lat (ur. w 1952r.). Mama jest przekonana, że teraz jak dostanie decyzję z ZUS-u o niepełnosprawności będzie mogła od razu złożyć papiery na świadczenie przedemerytalne (czy wcześniejszą emeyrturę, nie wiem dokładnie jak to się powinno nazywać). Tata tak zrobił w momencie, kiedy otrzymał całkowitą niezdolność. Ja jednak mam wątpliwości czy to jest możliwe, ponieważ jak czytam wytyczne ZUS-u co do wymogów jakie musi spełnić mama to chyba nie uda jej się przejść na tą wcześniejszą emeryturę (nie jest 5 lat na rencie oraz nie utraciła prawa do renty, ona je dopiero nabyła)
Bardzo proszę "mądre głowy":) o przeanalizowanie mojego przypadku i podpowiedź czy faktycznie z tą wcześniejszą emeryturą jest możliwe. Przepraszam za długi post, ale chciałam, żeby wsyzstko było jasne. Pozdrawiam gorąco!!!
 
liguster 


Dołączył: 23 Paź 2010
Posty: 8
Skąd: koszalin

 #170  Wysłany: 2011-01-16, 19:57  Czy?


Witaj doris123 :) .
Jestem po leczeniu chemio i radio(od 8 listopada do 30 grudnia-rak plaskonabłonkowy migdałka podniebiennego).Jestem na emeryturze i chcę się starać o zasiłek pielęgnacyjny(zaświadczenie lekarskie mam).Jakie kroki muszę poczynić? Czy mam jakiekolwiek szanse?
Pozdrawiam.
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #171  Wysłany: 2011-01-17, 12:08  


Gwiazdeczka poczytaj na temat przejscia z renty na emeryturę tutaj

http://www.pomorska.pl/ap...ACA02/287878199

Liguster ale chcesz się ubiegać o zasilek pielęgnacyjny w ZUS-ie czy w zespole orzekania o stopniu niepełnosrawnosci?
Ja proponowałabym to drugie. Jeżeli zostaniesz uznany za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawnosci to MOPS bedzie Ci wyłacał zasiłek pielegnacyjny-co prawda niższy od tego z ZUSu ale tylko o 30 zł. Ale majac orzeczony stopień niepełnosprawności mozna korzystać z wielu ulg dla osób niepełnosprawnych czego nie ma przy orzeczeniu z ZUSu. Tak że się zastanów.
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #172  Wysłany: 2011-01-19, 14:34  


Mama dzisiaj złożyła mi papiery na rentę (wreszcie się udało)
I tak piszę, może komuś się te informacje przydadzą:

druki RP-7 trzeba składać ze wszystkich firm w jakich się pracowało, za cały okres pracy.


W Druku RP-6 trzeba wpisać co się robiło po kolei: praca, okres bez pracy, zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, macierzyński - za wszystkie lata pracy.


Jeśli nie mamy RP-7 bo firma juz nie istnieje i nie możemy zdobyć RP-7 to wystarczy świadectwo pracy (ale wtedy nie zaliczą nam pensji jaką mieliśmy, ale przyjmą, że zarabialiśmy najniższą krajową)
Do tego trzeba napisać oświadczenie, że mają przyjąć za ten okres pracy najniższą krajową i czy w tym czasie przebywaliśmy czy nie na zasiłku chorobowym.

Jeśli firma, w której pracowaliśmy zatrudniała poniżej 20 osób to te dane dotyczące naszych zarobków ma ZUS ( w przypadku jak nie zdobyliśmy RP-7) i te dane ZUS może nam poświadczyć.

Do wniosku o rentę trzeba dołożyć kopię kartoteki ze szpitala czy placówki w której się leczymy - (w moim szpitalu koszt kserokopii 1 strony 65 groszy, cza oczekiwania około tygodnia)

Jeśli byliśmy na urlopie macierzyńskim to trzeba też dołączyć akt urodzenia dziecka.
(będzie też potrzebny, jeśli zgłaszamy dziecko do ubezpieczenia)


Jeśli nie składaliśmy wcześniej wniosku o kapitał początkowy to składamy też razem z wnioskiem o rentę.

Poza tym składamy druk wypełniony przez pracodawcę, wniosek o rentę, oraz zaświadczenie wypełnione przez lekarza rodzinnego albo lekarza prowadzącego, albo od obu lekarzy.

W moim przypadku druk wypełniła lekarka rodzinna a lekarka prowadząca dopisała kilka zdań - m. in. że okresowo wymaga opieki drugiej osoby.

W związku z tym kazali mi też złożyć od razu druk o zasiłek pielęgnacyjny.

W przeciągu tygodnia ZUS nadaje sprawie numer i w razie czego można się na ten numer powoływać i składać jakieś dodatkowe dokumenty (Ja nie miałam jednego druku RP-7 to pozwolili mi później dołożyć - jak firma mi prześle)

Chcieli też, żeby oddać legitymację ubezpieczeniową, ale mama powiedziała, że jej potrzebuję, więc powiedzieli, że trzeba będzie przedstawić na żądanie.

To tyle, tak na świeżo :)
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #173  Wysłany: 2011-01-19, 17:15  


Ślicznie to wszystko wyłuszczyłaś.
Teraz jak na moje oko ok 1do 1,5 miesiaca oczekiwania na badanie.
Od lekarza orzecznika zaraz po badaniu dostajesz do ręki orzeczenie i wiesz czy zostałas uznana osobę niezdolną do pracy.
Jeśli nie zgodzisz się z orzeczeniem w ciągu dwóch tygodni możesz się od niego odwołać. Jeśli się nie odwołasz to jak się orzeczenie uprawomocni co trwa własnie 14 dni dostaniesz decyzję na której będzie napisane w jakiej wysokości będziesz miała wypłacane to świadczenie i w którym dniu m-ca.
Od decyzji też się można odwołać ale to już do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych i na takie odwołanie przysługuje 30 dni.
 
gwiazdeczka 


Dołączyła: 03 Gru 2010
Posty: 28
Pomogła: 2 razy

 #174  Wysłany: 2011-01-21, 11:41  


Dzieki edi! Ja juz sie doczytalam, ze nie moze przejsc na wczesniejsza emeryture, poniewaz nie spelnia jednego wymogu: calkowita niezdolnosc do pracy musialaby dostac przed 2008 rokiem. Jednak doczytalam sie jeszcze czegos, tylko potrzebowalabym Twojej edi opinii o tym. Mianowicie jest taki zapis na stronie ZUS, ze jezeli kobieta ma przepracowane 20 lat (oczywiscie udokumentowane itd.) skladkowe i nieskladkowe, to nalezy jej sie prawo do renty w momencie otrzymania calkowitej niezdolnosci do pracy i warunek wystapienia tej niezdolnosci w ciagu 18 miesiecy od ostatniej pracy jest zniesiony w tym przypadku. Edi czy ja to dobrze zrozumialam, ze jezeli mama nie pracuje od wiecej niz 10 lat bedzie miala jednak rente platna? Probowalam dodzwonic sie do ZUS-u, zeby to zweryfikowac i nie moglam sie dodzwonic do konkretnej osoby, ktora moglaby mi odpowiedziec na to pytanie. Edi, moze ty masz lepsze zrodla informacji:) Bede wdzieczna.

P.S. Przepraszam za brak polskich liter. Pisze z innego komputera, ktory ma tylko angielska klawiature.
 
seba 


Dołączył: 26 Lis 2010
Posty: 93
Pomógł: 7 razy

 #175  Wysłany: 2011-01-21, 17:54  


Witajcie,
mam pytanie...

Czy w związku z usunięciem jadra i chorobą można zaznaczyć we wniosku w ubezpieczeniu - "trwałe inwalidztwo"

Pytam, bo nie mam pojecia.

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-01-21, 20:21 ]
Seba, przeniosłem post tutaj, myślę, że w tym wątku szybciej doczeka się odpowiedzi. Pozdrawiam.
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #176  Wysłany: 2011-01-21, 18:19  


Gwiazdeczka w 2003 roku została wprowadzona taka zmiana

Artykułem 24 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268) został wprowadzony, z mocą od 1 października 2003 r., nowy zapis art. 57 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Art. 57 ust. 2 umożliwia przyznanie renty nawet wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresów wskazanych w ustawie. Z przepisu tego mogą skorzystać te osoby, które:

* zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy,
* spełniają warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
* legitymują się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Ale obowiązuje to tylko w przypadku jeśli jest orzeczona całkowita niezdolność do pracy. Przy częsciowej niezdolności to nie "łapie"

Słuchaj,z tego co pisałaś lekarz orzecznik był u mamy w grudniu. Jest koniec stycznia. Mama nie otrzymała jeszcze decyzji z ZUS-u???

[ Dodano: 2011-01-21, 18:32 ]
Gwiazdeczka tyko jeszcze jedno zastanawia mnie w przypadku Twojej mamy. Pisałaś że mama od 10 lat jest na zasiłku dla bezrobotnych i nie jestem pewna ale wydaje mi się że mama pomimo że ma przepracowane i udowodnione 20 lat może jednak tej renty nie dostać gdyż nie został spełniony warunek udowodnienia wymaganego 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Mogę się oczywiście mylić ale obawiam że będzie jednak decyzja odmowna...
 
gwiazdeczka 


Dołączyła: 03 Gru 2010
Posty: 28
Pomogła: 2 razy

 #177  Wysłany: 2011-01-23, 23:16  


Witaj edi:) Dodzwoniłam się na informację do ZUS-u i bardzo miła pani wyjaśniła mi, że decyzja, którą otrzyma mama z ZUS-u będzie na 99% odmowna, ale... odwołując się od tej decyzji i powołując się na ten przepis (w zasadzie wyrok Sądu Najwyższego) można otrzymać to świadczenie i wtedy ten wymóg 18 misięcy jest "zdjęty". Rozmawiając z tą panią mówiłam jej, że mama nie pracuje od ponad 10 lat i ona nie mówiła nic o tym 5-letnim okresie w ostatnim dziesięcioleciu, więc tak właściwie nie wiem. W każdym bądź razie bez odwołania się nie obejdzie, żeby wogóle ubiegać się o płatne śiadczenie. Najbardziej razi mnie to, że bardzo dużo ludzi o tym nie wie i otrzymując negatywną decyzję z ZUS-u poddają się i nie walczą o swoje. Skoro coś już zostało przez Sąd wywalczone w jakimś przypadku to dlaczego nie udostępnić tych przepisów ogółowi, tylko ukrywać je? Ja wiem, że odpowiedź jest prosta: żeby tych pieniędzy nie płacić, tylko, że ludzie, którzy ubiegają się o to świadczenie w 99% przypadków nie mają tak naprawdę za co żyć. I to jest straszne:(
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #178  Wysłany: 2011-01-24, 09:32  


Gwiazdeczka oczywiście odwołujcie się bo macie prawo. Hm...ja słyszałam że ten 5 letni okres jest wymagany ale być może coś się teraz zmieniło wiec trudno mi powiedzieć.
Mama odwołując się nic nie traci a może tylko zyskać. W odwołaniu powołajcie się na tą zmianę w ustawie z 2003 r. i cierpliwie czekajcie.
To może trwać. Czasami ludzie którzy się odwołuję czekaja nawet rok albo i dłużej. Ale tak jak napisałam-mama nic nie traci bo a może zyskać. Odwołania do Sądu Pracy i ubezpieczeń Społecznych są bezpłatne. Odwołujący sie nie ponosi żadnych kosztów
 
OLA1 



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 32
Pomogła: 4 razy

 #179  Wysłany: 2011-01-31, 23:39  


Mam pytanie, nie wiem czy dobrze trafiłam.
Miałam już w tym roku 4 dni opieki nad mamą, a teraz zachorowała mi córcia i też mam na nią 4 dni opieki.
Jak długo mogę być na opiecę na członka rodziny? Słyszałam coś o 19 dniach, ale na jednego członka rodziny czy w sumie?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam.
_________________
Ola
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #180  Wysłany: 2011-01-31, 23:56  


OLA1, Pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny.
Za okres zwolnienia lekarskiego, przysługuje zasiłek opiekuńczy w wys. 80 % podstawy wymiaru zasiłku, płatny przez ZUS maksymalnie przez 14 dni.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group