1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2015-07-07, 19:56
Rak prostaty (?) uogólniony
Autor Wiadomość
Angelika321 


Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 2
Skąd: Przemyśl

 #1  Wysłany: 2015-07-06, 15:12  Rak prostaty (?) uogólniony


Z góry przepraszam jeśli to nieodpowiedni temat ale naprawę nie wiem gdzie już mam się udać żeby ktoś udzielił mi konktretnych informacji na temat stanu zdrowia mojego dziadka, nikt nie chce mi przetłumaczyć na polski język wyniku z tk Jamy brzusznej (z kontrastem).
To jest opis badania czy może ktoś mi go przetłumaczyć bo nie wiem co mam już z tym robić.

Rodzaj badania: Tk Jama brzuszna z kontrastem (TK011Tk Jama brzuszna z kontrastem):
Ściany pęcherza moczowego, pęch. nasienne i gr. krokowy objęte zlewającymi się naciekami typu npl.
wraz z patologicznymi konglomeratami węzłowych zwłaszcza pod podziałami CIA,
większymi po str. lewej, na przestrzeni o wym. poprz. do 93x125 mm i do 147 mm w wym. strzałk.
Patolog. ww.chł. wokół obu CIA/EIA, paraoartalnie, o najwięk. wym.poprz. cienia naczyniowo-węzłowego, okołoaortalnego do 45x90 mm na wys. kręgu L3.
Patolog. ww.chł. pod odnogami przepony na wys. kręgu L1, wyraźniejsza do 17x20 mm po str. lewej.
Patolog. masa węzłowa w p-ni okołoodbyt. od przodu i str. prawej, do 26x37 mm w wym. poprz., słabo odgraniczona od ściany odbytnicy, z sugestią odcinkowego, nierównego pogrubienia ściany przednio-prawej okrężnicy, do 13 mm na odc. dł. 61 mm przez naciek per contin.?
Możliwe mnogie uchyłki zwłaszcza pogran. zstęp-esiczego.
Wyr. robaczkowy położony zakątniczo.
Bliższa ocena okrężnicy ograniczona w związku z zaleganiem dużej ilości mas kał-powietrznych.
Wokół opisanych nacieków i mas węzłowych dość liczne przeważnie pasmowate zmiany typu lymphangiosis ca.
Wrzecionowata, miernie hyperdensyjna masa (do 12x50 mm w wym. poprz. i do 51 mm w wym. strzałkowym) przy powięzi Geroty do tyłu i dołu od krzyżującego tą bl. cewnika nefrostomii prawostronnej, krwiak jatrogenny?
Mniejsza, nieregul. masa podob.charakt. przy przed-przyśrodk. bl. powięzi okołonerk. prawej, poniżej wnęki nerk.
Pogrubiała odczyn. powięź Geroty po str. lewej zwłaszcza w okol. skrzyżowania jej przez cewnik nefrostomii lewostr.
Ubytki zakontr. zwłaszcza miedniczki i kiel. dolnego nerki prawej, mogą być w związku z skrzeplinami świeżej krwi.
Poza tym wydziel. zakontr. moczu obustr. o czasie, zagęszcz. prawidł.
Mimo zaciśnięcia cewników nefrostomijnych po obu stronach i cewnika Foley'a nie uzyskano w czasie do 15min od pod. i.v. kontr. zakontr. obu moczowodów i pęch.mocz., co sugeruje nacieczenie obu moczowodów przez masy naciek.-węzłowe w miednicy małej i paraaort.
Zapętlenia Pig Tail obu cewników nefrostomijnych w rzucie zaciśniętych na nich? miedniczek.
Obie nerki nierówne od drobnych blizn kor. Drobny zb. płyn. typu perinephritis przy tor. włókn. środkowo-bocznej powierz. lewej nerki.
Nieliczne, korowo-podkorowe torbielki nerki lewej, największa, prosta w górno-tyl. cz. nerki lewej, do 12x15 mm.
Sporad. torb. korowe wnęki lewej od 6mm średnicy przy wardze tylnej nerki prawej.
Wątroba usiana zmianami typu meta.
W wnęce wątroby nieliczne ww. chł. do 14x31 mm przy t. wątrob. wsp.
W pęch. żółc. przynajmniej 3 cienie cz. uwapn., przepuszcz. złogów do 12x13 mm, nie powod. cech cholestazy.
Trzustka o cechach odc., międzyzrazik. stłuszczenia gł. jej głowy.
Przepuklina wślizg. rozw. przełyk. przepony, do 31x43 mm w wym. poprz. Aorta ektatyczna, średnicy do 32 mm od ok. 18 mm poniżej odej, lewej t. nerkowej do ok. 1 cm nad podziałem. Drobne bl. wapn. w aorcie brzusz. i jej gał.
Cechy łagodnego zwężenia (do 60%) na odc. proksymalnym 12 mm pnia trzewnego. Niedrożny proksym. odc. do 26 mm MIA, odnawia się od nitkowatej obocz. od łuku tętniczego Riolana.
Niewielka ilość płynu w lewej (do 15 mm grub.), mniej w prawej (do 7 mm grub.) j. opłucn. z wąskimi pasami niedodmy podopł. w tyl. zachył. przep-żebr. obu płuc.
Objęty bad. kościec ze zm. zwyrod. w tym vacuum fenomenon w dyskopat. tarczy L5/S1, śladowe w tarczach Th7-11, L1-3. G. Schmorla bl. gran. trzonów kr.piersiowych i lędźwiowych.
Drobne, niesymetr. pseudotorb. zwyrodn. przy stropie panewki prawego st. biodr. i nierówna osteofit. wieńc. przy stropach panewek obu stawów biodrowych wyraźniejsza odcinkowo po str. prawej. Cz. objęte bad. szwy druciane w mostku i metaliczne klipsy naczyniowe przy przedniej powierzchni prawej komory serca.
_________________
Proszę o szybką odpowiedź.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-06, 19:25  


Przepraszam, z ciekawości - lekarz opisujący zastosował te wszystkie skróty w wyniku badania?

Z jakiego powodu wykonano badanie TK? Dziadek na coś choruje, ma wywiad onkologiczny?
_________________
 
Angelika321 


Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 2
Skąd: Przemyśl

 #3  Wysłany: 2015-07-07, 08:42  


Tak absenteeism to jest skopiowane słowo w słowo z badania tomograficznego. Z dziadziem sprawa wygląda tak: Ma 74 lata i jakoś 4 miesiące temu wykryto u niego raka prostaty (PH 7) miał jechać na chemię ale że nerki się przytkały niestety lekarz kazał iść pierwsze na przeczyszczenie ich. Dziadziu dostał drenaż do dwóch nerek. tak mu je czyścili że na samym końcu musieli zrobić mu operacje na pęcherzu bo zaczęły mu pękać krwinki w środku. I wtedy lekarz powiedział o badaniu TK z kontrastem. Po wstępnej analizie powiedział mi że dziadziu ma przerzuty na cały organizm i już nie wiele mu zostaje ;( Nie chce mi się w to wierzyć gdyż jak widziałam jak oni się tam nim zajmują w tym szpitalu i jakie lekarze mają podejście do pacjentów to naprawdę czuję że można mu pomóc ale nie w wojewódzkim szpitalu. Bardzo proszę o jakieś informacje na temat stanu zdrowia mojego dziadka gdyż jestem totalnie zagubiona i nie wiem co mogę zrobić:(
_________________
Proszę o szybką odpowiedź.
 
wlobo 


Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: Sydney
Pomógł: 10 razy

 #4  Wysłany: 2015-07-14, 01:30  


Witaj Angelika, ponieważ nikt ci nie odpowiedział na Twoje pytania, więc postaram się wyjaśnić ci to na czym się trochę znam, to znaczy na raku prostaty. Na początek muszę przetłumaczyć ci słowo ukrywające się pod skrótem npl. Jest to neoplasma czyli nowotwór, nieprawidłowy wzrost komórek, szczególnie taki, w której jest niekontrolowane namnażanie komórek. Nowotwory mogą być łagodne lub złośliwe. Prawdopodobnie w przypadku dziadka jest to rak prostaty. W badaniu TK znaleziono przerzuty raka do wątroby, ale nie ma go w kościach, (poza zwyrodnieniami) gdzie rak prostaty najczęściej się przerzuca.
Niestety nic więcej nie mogę ci powiedzieć ponieważ brak innych bardzo ważnych danych przede wszystkim wyników badań PSA i biopsji. Napisz nam jaki był wynik biopsji i wszystkie wyniki PSA. Wtedy będę w stanie coś więcej ci doradzić.
Pozdrawiam
Włodek
_________________
wlobo 135 z forum www.rak-prostaty.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group