1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy
Autor Wiadomość
dardas 


Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2009-09-29, 20:00  Rak piersi przewodowy


witam

moja mama jest 3 tygodnie po amputacji piersi,
dzisiaj odebrałem wyniki i proszę kogoś o zinterpretowanie ich.

rozpoznanie kliniczne
C50.9-rak piersi lewej T2 N0 M0

rozpoznanie immunohistochemiczne
1) Estrogen Receptor (ER) (+)
2) Progesteron Receptor (PR) (+)
3) HER 2 Protein (-)
4) E-cadheryn (+)

Status HER oznaczono przy użyciu DAKO Hercep-Test


rozpoznanie histopatologiczne
Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G2 partim carcinoma intraductale G2 typus cribriforme cum necrosis
guz położony w kwadracie dolno-zewnętrzym, 0,5 cm od powięzi, wielkości 2,8x1,7 cm.
W brodawce oraz pozostałej części piersi utkania raka nie znaleziono.
Wypreparowano 14 węzłów chłonnych dołu pachowego lewego, w 6 węzłach dolnych obecne przerzuty raka, w 2 wykraczające poza torebkę węzłów. pT2 N2a

Mamę zakwalifikowano do chemioterapii oraz do radioterapii.

z góry dziękuję i będę wdzięczny za pomoc
pozdrawiam[/b]
_________________
dardas
 
SEti 


Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomógł: 13 razy

 #2  Wysłany: 2009-09-30, 01:24  


Witam, zatem co nastepuje:

cT2N0M0 (wedlug wytycznych AJCC z 2006 roku) to jak sam wiesz rozpoznanie kliniczne a wiec opierajace sie na badaniu fizykalnym (badanie przez lekarza) i obrazowym (mammografia, USG itp). Bylo to rozpoznanie wstepne guza Twojej Mamy, niedokladne, majace na celu jedynie ustalenie rodzaju podjetej wstepnej terapii (chirurgicznej) oraz podjecie decyzji co do dalszej analizy (biopsja cienko lub gruboiglowa).

Dalej: Analiza materialu jaki pobrali Twojej Mamie w czasie biopsji wykazala ze komorki raka maja na swojej powierzchni receptory estrogenowe i progesteronowe, nie maja natomiast Her2 ( w sumie bardzo dobrze dla Twojej Mamy). Mam jedynie watpliwosci co do sily ekspresji receptorow ER i PGR. Napisales ze (+) w obu przypadkach a to by wskazywalo na slaba ekspresje. Nie pisze tam ile procent komorek ma te ER i PGR w tym raporcie z biopsji??
Bo jezeli ER I PGR sa na poziomie ponad 10 % do Twoja Mama ma luminalny typ raka piersi (czyli jego biologia jest lagodna) a jezeli nie to potrojnie ujemny czyli troszke gorzej rokujacy i wymagajacy bardziej intensywnego leczenia.

No i na koniec raport patologiczny po operacji:
Twoja Mama ma najczesciej spotykany rodzaj raka - przewodowy inwazyjny (Not Otherwise Specified). Towarzyszy mu tzw DCIS czyli stan przedinwazyjny (przedrakowy) o cechach rozpadu nekrotycznego ( nie ma to tu znaczenia). No i tu niezaciekawie, dowiadujemy sie ze jest juz 6 zajetych wezlow ( o dziwo rak o sugerowanej takiej biologii- ER+ PR+ tak agresywny??). Moim zdaniem jest to jednak blizej triple negative basal - like czyli ten potrojnie ujemny. U Twojej Mamy powinno zostac podjete jak najszybciej leczenie oparte na silnej chemii (antracykliny i taxany) w schemacie najskuteczniejszym obecnie na swiecie czyli AC ->T albo ewentualnie FEC100 -> T bo moim zdaniem jest bardzo duza szansa na calkowite wyleczenie jezeli tylko nie ma jeszcze odleglych przerzutow (tutaj powinniscie jak najszybciej zrobic TK albo PET/CT klatki piersiowej i jamy brzusznej)
_________________
I'm not a complete idiot. Some parts are missing..
 
dardas 


Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2009-09-30, 20:00  


bardzo Ci dziękuję za pomoc :)
niestety przy PRG i ER nie ma nic więcej podane poza tym co napisałem, mama została zakwalifikowana do chemioterapii i radioterapii, pierwsza chemia ma być 19.10 a operacja odbyła się 9.09, czy to nie za długa przerwa po mastektomii ?

dziękuję za sugestię, żeby zrobić TK lub PET, w jaki sposób wyniki tych badań mogą wpłynąć na sposób leczenia ? dziwi mnie tylko dlaczego lekarz nie dał skierowania na te badania.

mam jeszcze jedno pytanie, co to znaczy, że " 2 wykraczają poza torebkę węzłów" ?

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
_________________
dardas
 
SEti 


Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomógł: 13 razy

 #4  Wysłany: 2009-10-01, 02:39  


Witam :)

Przerwa miedzy zabiegiem a 1. chemia nie ma znaczenia jezeli nie przekracza 2 -3 miesiecy a wiec w Waszym przypadku jest ona OK

Lekarze z reguly staraja sie nie kierowac na drogie badania z uwagi na ciecia kosztow leczenia. Pamietaj walczysz o zdrowie Mamy wiec przycisnij lekarza chociaz o TK, do tego podstawowe badania - RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz scyntygrafie koscca. Ja bym dorzucil do tego jeszcze MRI glowy ale to juz zalezy od tego co uda Wam sie "ugrac". Im wiecej z tych badan tym lepiej, bo mamy wtedy pewnosc ze choroba nie jest jeszcze az tak zaawansowana.

Jezeli chodzi o te 2 wezly to moim zdaniem nie ma to wiekszego znaczenia, swiadczy tylko o tym ze przerzuty sa tam juz dosc duze, ale wedlug badan klinicznych wieksze znaczenie ma ilosc zajetych wezlow a nie ich stan pod wzgledem nacieku. A wiec u Twojej Mamy jest to 6/14 czyli "N2". Wedlug mnie duze znaczenie ma takze fakt iz zajete sa tylko wezly 1 pietra dolu pachowego (w raporcie pisze "dolne" ale znaczy to samo), a nie wszystkie z 3 poziomow (w dole pachowym sa dolne, srodkowe i gorne). Moze to rokowac troche lepiej.

Tak jak juz napisalem duze zanczenie ma teraz podjecie odpowiedniego (silnego) leczenia. Spytaj o schematy AC->T , FEC100 -> T, oraz TAC x 6. Absolutnie nie godz sie na zadne CMF ani FAC, FEC, ET bo sa za slabe. Spytaj o tzw chemioterapie "wysokiej dawki" bo przynosi ona szczegolny zysk u pacjentow z potrojnie negatywnym rakiem a taki przypuszczam jest u Twojej Mamy (pomimo slabej ekspresji ER i PGR).
Dodatkowo E kadheryny sa pozytywne, co sugeruje dobra odpowiedz na chemioterapie w przypadku Twojej Mamy. Nie zmarnujcie tej szansy.

Pozdrawiam i zycze skutecznego leczenia :)
_________________
I'm not a complete idiot. Some parts are missing..
 
dardas 


Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2009-10-01, 18:08  


witam
bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedz, naprawdę bardzo mi pomogłeś, jestem niezmiernie wdzięczny :)
nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie, jeśli te dodatkowe badania nie wykażą przerzutów do innych narządów, to rozumiem, że są duże szanse na wyleczenie a co jeśli się okaże, że są przerzuty ? wtedy nie ma żadnych szans na wyleczenie ?

pozdrawiam
_________________
dardas
 
SEti 


Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomógł: 13 razy

 #6  Wysłany: 2009-10-01, 22:58  


Czesc,
Z calym szacunkiem do twojego pytania, na razie nie gdybajmy, na razie zajmijmy sie diagnostyka i badaniami :) Nie ma znaczenia czy sa czy nie ma, Twoja Mama i tak bedzie teraz intensywnie leczona i na tym trzeba sie obecnie skupic :)
_________________
I'm not a complete idiot. Some parts are missing..
 
dardas 


Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2009-10-02, 19:26  


witam
może zle sformuowałem moje pytanie, chodzi mi tylko o cel robienia TK lub PET skoro wyniki i tak nie będą miały wpływu na sposób leczenia, wydaje mi się, że w takim wypadku chyba lepiej żyć w niewiedzy a badania zrobić po zakończeniu leczenia.
dziękuję za odpowiedzi na moje pytania
pozdrawiam
_________________
dardas
 
AK 
Lekarz RADIOTERAPEUTA specj.O.PALIATYWNA



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Zamość
Pomógł: 88 razy

 #8  Wysłany: 2009-10-04, 22:51  Spokojnie, spokojnie...


Schematy chemioterapii z taksanami są bardziej toksyczne dla szpiku, częściej występuje neutropenia.
Nie ma co targować się o schematy chemioterapii i udawać mądrzejszego od lekarza.

---> "Lekarze z reguly staraja sie nie kierowac na drogie badania z uwagi na ciecia kosztow leczenia. Pamietaj walczysz o zdrowie Mamy wiec przycisnij lekarza chociaz o TK, do tego podstawowe badania - RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz scyntygrafie koscca. Ja bym dorzucil do tego jeszcze MRI glowy ale to juz zalezy od tego co uda Wam sie "ugrac". Im wiecej z tych badan tym lepiej, bo mamy wtedy pewnosc ze choroba nie jest jeszcze az tak zaawansowana. "
OWSZEM, ale z drugiej strony oczekiwanie na badania wydłuży czas do rozpoczęcia chemioterapii. A wykrycie przerzutów uniemożliwi leczenie radykalne.
Cały staging powinien być poprowadzony przed operacją.
_________________
Medycyna to nie matematyka, tu 2+2=3,9 lub 4,1. 4,0 to rzadkość...
 
SEti 


Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomógł: 13 razy

 #9  Wysłany: 2009-10-06, 02:21  


AK ma calkowita racje, ale ja o te taksany jednak bym sie potargowal :)
_________________
I'm not a complete idiot. Some parts are missing..
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group