1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak esicy a morfologia krwi
Autor Wiadomość
Ewa72 


Dołączyła: 09 Lis 2014
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2014-11-09, 18:35  Rak esicy a morfologia krwi


Witam,
Cztery lata temu u mojego 61-letniego wtedy taty zdiagnozowano raka esicy.
Podczas operacji usunięto 28 cm fragment jelita oraz nerkę, z powodu stwierdzonego wówczas wodonercza.

Z opisu histopatologicznego - Adenocarcinoma G2 sigmae cum infiltratione parietis partialis. Wg Aster - Collers - A
(fr. jelita dł. 28 cm, w odl. 9 cm od bliższej gr. cięcia polipowata zmiana śr. 3 cm, na przekroju guz nie nacieka ściany, wydaje się być ograniczony do śluzówki).

Tata jest cały czas pod opieką poradni onkologicznej, urologicznej, leczy się na nadciśnienie.

Kilka miesięcy po operacji tacie zaczęły pogarszać się wyniki morfologii. Chodzi o neutrofile, których poziom powoli, ale systematycznie spadał (do 0,99 przy normie 2,50-7,00 tys/ul), w badaniu USG stwierdzono powiększoną śledzionę. Tata dostał skierowanie do hematologa.
Na początek wykluczono toksoplazmozę, potem lekarka przepisała tran, po którym poziom neutrofili znacznie wzrósł (2,30 tys/ul).

Jednocześnie po raz pierwszy zbadano tacie poziom żelaza, okazał się za niski (39,9, norma 70-180 ug/dl.)

Jeśli to możliwe, proszę o odpowiedź na pytania:
1. Czy i jaka jest zależność pomiędzy neutropenią a poziomem żelaza?
2. Czy wyniki morfologii mogą mieć związek z usunięciem fr. jelita, usunięciem nerki, czy też wskazują na coś "nowego"?
3. Biorąc pod uwagę niskie zaawansowanie raka i kontrolę w poradni onkologicznej (USG, kolonoskopia rok po operacji - ok., markery - ok.), możliwe jest krwawienie z przewodu pokarmowego?

Tata będzie dalej diagnozowany - ferrytyna, TIBC, wit. B12.
Martwię się, to oczywiste.













1.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 2205 raz(y) 654,27 KB

2.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1930 raz(y) 259,21 KB

3.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 1923 raz(y) 200,79 KB

4.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 2336 raz(y) 134,57 KB

5.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 2400 raz(y) 184,35 KB

6.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 2119 raz(y) 154,1 KB

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-09, 20:56  


Ewa72 napisał/a:
1.Czy i jaka jest zależność pomiędzy neutropenią a poziomem żelaza?

Nie.
<z 3 pytań tylko na to potrafię odpowiedzieć>

Jeszcze mam jedną wątpliwość
Ewa72 napisał/a:
Tata dostał skierowanie do hematologa.
Na początek wykluczono toksoplazmozę, potem lekarka przepisała tran, po którym poziom neutrofili znacznie wzrósł (2,30 tys/ul).

Czy Tata był u hematologa? Czy lekarka, która przepisała tran to hematolog?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2014-11-09, 21:17  Re: Rak esicy a morfologia krwi


Ewa72 napisał/a:


3. Biorąc pod uwagę niskie zaawansowanie raka i kontrolę w poradni onkologicznej (USG, kolonoskopia rok po operacji - ok., markery - ok.), możliwe jest krwawienie z przewodu pokarmowego?

Możliwe, bo przyczyny mogą nowe, inne.. Trzeba to sprawdzić.

Wyniki morfologii mogą być gorsze ze względu krwawienie (podejrzewam z dolnego odcinka pp).
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Ewa72 


Dołączyła: 09 Lis 2014
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2014-11-09, 23:50  


Dziękuję za odpowiedzi.

Tata był u dwóch hematologów. Pierwsza lekarka stwierdziła, że tata nie wygląda na chorego i zapytała, czy w domu jest kot, a że jest - stąd podejrzenie toksoplazmozy. Wyznaczyła wizytę za pół roku. Badanie na toksoplazmozę tata robił w naszej miejscowości (do hematologa jechał 120 km) i z wynikami poszedł do lek. rodzinnej, przy okazji, oczywiście - morfologia, która okazała się gorsza niż poprzednia. Dr rodzinna zasugerowała wcześniejszą wizytę u hematologa.

Pojechał więc znowu, z tym,że do innej (ta pierwsza na urlopie macierzyńskim). Druga lekarka przepisała właśnie tran i zleciła zbadanie poziomu żelaza, ferrytyny, TIBC, wit. B12.
Wizyty były prywatne. Na badania bezpłatne kieruje doktor rodzinna, ale nie na wszystkie może, stąd żelazo już jest, a pozostałe tata chce zrobić prywatnie (jeśli można w ogóle) i z kompletem badań pójdzie w przyszłym tygodniu do onkologa.

Może to nie na miejscu pytanie, bo okaże się niedługo, ale jakich badań możemy się spodziewać/jakie powinny być wykonane? Krew utajona? Biopsja szpiku? Przepraszam za niecierpliwość.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-10, 05:19  


Standardem diagnostycznym jest poszukiwanie przyczyny w przewodzie pokarmowym
(np. choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, zaburzenia wchłaniania żelaza, przewlekłe i ostre choroby przewodu pokarmowego, to mogą być być również skutki resekcji jelita grubego itd). Problem jest dosyć złożony.
Diagnostyką zajmie się lekarz prowadzący. A następnie lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Ewa72 


Dołączyła: 09 Lis 2014
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2014-11-17, 09:30  


Dziękuję za odpowiedź.

Tata ma nowe wyniki żelaza i tym razem, po 10 dniach jest to 72 ug/dl ( N:60-170). Było to inne laboratorium, co prawda, ale taki wzrost?
Mamy też inne wyniki:
- UIBC- utajona zdolność wiązania żelaza - 209,4 ug/dl (N: 150 - 349)
-Ferrytyna - 278 ng/ml (N:30-400)
- Witamina B12 - 1702 pg/ml (191-663)

i nową morfologię, w której, po jednorazowym wzroście, znowu spadły neutrofile dużo poniżej normy,a w opisie rozmazu - "ziarnistość toksyczna granulocytów obojętnochłonnych".

Nic z tego nie rozumiem.
Neutrofile - dużo za mało, witamina B12 - dużo za dużo, żelazo - prawie dwukrotny wzrost w krótkim czasie..

Jak na to patrzeć? Czy w kontekście raka jelita, czy niezależnej choroby krwi?

Onkolog niewiele mówi, kieruje ponownie do hematologa.
Tata nie chudnie, nie choruje częściej niż zwykle, za to poci się w nocy.

Wiem, że nikt diagnozy nie postawi, ale będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje i wskazówki.


Morfologia 13-11-14.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 794 raz(y) 413,27 KB

 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2014-11-17, 15:24  


Ewa
,
oj wiem, wiem, wiem... Ciągle drepczemy w miejscu. Odniosę się do tych kwestii, które rzucają mi się w oczy..

Cytat:
"ziarnistość toksyczna granulocytów obojętnochłonnych"

W większości przypadków są wynikiem procesu zapalnego o podłożu bakteryjnym, niemniej jednak stwierdzane są również w chorobach nowotworowych np.hematologicznych...
Czy było robione - CRP ?
Do weryfikacji.

Cytat:
witamina B12 - dużo za dużo

Zazwyczaj się nie martwimy - bo nadmiar jest na ogół wydalany z organizmu z moczem. Szczególnie gdy dostarczana jest w postaci preparatów. Ale tuż dużo za dużo..
W rzadkich przypadkach zachodzi związek pomiędzy nadmiarem Wit.B12 a niektórymi nowotworami.

Cytat:
żelazo - prawie dwukrotny


I podobnie jak z wit.B12 - najczęstszą przyczyną nadmiaru żelaza jest przyjmowanie go w postaci ( doustnie/pozajelitowo). Albo są problemy z jego wchłanianiem. W tej sytuacji lekarz pewnie odstawi ten preparat żelaza do czasu unormowania się jego poziomu. Jego nadmiar nie jest obojętny dla organizmu.

CEA - stanowi w miarę pewną wskazówkę diagnostyczną u pacjentów, którym wcześniej usunięto guz z jelita grubego chirurgicznie. Jak widzę jest w normie...

Nazbierało się troszkę wątpliwości dlatego konieczna jest wizyta u hematologa. Na forum nie damy rady..

Pozdrawiam Cię.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Ewa72 


Dołączyła: 09 Lis 2014
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2014-11-19, 13:33  


Dziękuję za odpowiedź.

Tak, CRP było robione - 19,03 mg/l (N:0-5)
Jeszcze tylko dla ścisłości dodam, że ani wit. B12, ani żelazo (wzrost od niedoboru do normy o "drugie tyle") nie były suplementowane.

Odezwę się po wizycie u hematologa.
Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam.
 
Ewa72 


Dołączyła: 09 Lis 2014
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2017-06-26, 00:11  


Dawno nie pisałam.. ale wracam.
Długo trwało szukanie przyczyny neutropenii u mojego taty. W czerwcu 2016 r. okazało się,że cierpi na zespół mielodysplastyczny. Od września 2016 przyjmował vidazę, jednak okazało się po kilku cyklach, że jest nieskuteczna. Ilość blastów przekroczyła 20%.

Lekarze zdecydowali o podjęciu chemioterapii. Niestety nie zapamiętałam, jaki to schemat, wiem tylko, że 3+7. Minęło 11 dni od jej zakończenia. Tata ma zapalenie płuc, szereg innych skutków ubocznych, jest bardzo osłabiony. Odetchnęliśmy z ulgą, bo zaczęło spadać CRP. Jednak najbardziej dokucza mu ból nadgarstka. Cała dłoń jest mocno spuchnięta, nadgarstek zaczerwieniony, twardy i tkliwy. Nie pomagają żadne środki przeciwbólowe. Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim? jak pomóc?

Jestem w nieodpowiednim dziale, wiem..
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #10  Wysłany: 2017-06-26, 06:29  


Ewa72,
Być może mamy zapalenie stawu jako powikłanie po Vidazie. Nie mam z tym doświadczenia - radziłabym pokazać tę rękę hematologowi prowadzącemu, powinien się do tego odnieść. Jeśli zaprzeczy - trzeba szukać porady u reumatologa lub ortopedy.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group