1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Autor Wiadomość
donia 


Dołączyła: 30 Wrz 2012
Posty: 17

 #61  Wysłany: 2013-01-24, 20:13  


Witaj,

mój tato w ubiegłym roku przyjął IV cykle chemii w/g schematu PN, były wymioty i brak apetytu. Początkowo przyrządzaliśmy tacie posiłki, które WEDŁUG NAS powinien jeść, bo są zdrowe i wartościowe, tymczasem - tak jak napisała Jolana - chory może jeść to, na co ma ochotę. Mój tato czasem myślał bardzo długo, co ma ochotę zjeść, ale kiedy wreszcie wymyślił sobie sam, to raczej nie było problemów ze zjedzeniem.

Pytasz o soki, mojemu tacie lekarka zalecała sok z granatów (ewentualnie granaty) na poprawę wyników krwi oraz sok z kiszonych czerwonych buraków (choć niektórzy twierdzą, że to mit). Tata pił i wyniki miał zawsze wystarczająco dobre na podanie chemii.
Surowych owoców czy soków nie powinno się jednak jeść (pić) w dniach podawania chemii (to również opinia lekarki).

Pozdrawiam serdecznie.
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #62  Wysłany: 2013-08-13, 08:51  


Jesteśmy rok po rozpoznaniu choroby, osiem miesięcy po drugiej operacji, pięć miesięcy po trzech niepełnych cyklach chemioterapii (tylko pierwszy wlew). Mama jest pod kontrolą poradni onkologicznej. Co trzy miesiące ma wykonywane kontrolne badanie TK.
Jednak ostatni wynik badania trochę mnie niepokoi (uwidoczniony węzeł w okolicy łuku aortalnego). Lekarz prowadzący po obejrzeniu badania zalecił badanie kontrolne TK za 2, 3 miesiące. Nie zalecił dodatkowych badań. Poniżej przepisałam dwa wykonane w odstępie trzech miesięcy badania KT:

KT klatki piersiowej z CE z dnia 16.05.2013 r.
Stan po pulmonektomii lewostronnej. Po stronie lewej płyn w jamie opłucnowej do 36 mm. Śródpiersie przemieszczone na stronę lewą. W prawym płucu zmian ogniskowych nie uwidoczniono. W ujętym nadnerczu nie uwidoczniono zmian ogniskowych. Nie uwidoczniono znamiennie powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu. W obrębie VTh9 obszary sklerotyczne w obrębie trzonu.

KT klatki piersiowej z CE z dnia 08.08.2013 r.
Badanie KT klatki piersiowej ze wzmocnieniem kontrastu. Stan po pulmonectomii lewostronnej. Po tej stronie metaliczne szwy. Śródpiersie przemieszczone na stronę lewą. W lewej jamie opłucnowej płyn do 29 mm. W śródpiersiu górnym po stronie lewej pojedyncze węzły 10 i 13 (poprzednio węzeł 12 mm), a na poziomie łuku aorty węzeł 12 mm (poprzednio niewidoczny). Płuco prawe bez zmian ogniskowych.

Wg karty informacyjnej z leczenia szpitalnego (z dnia 02.01.2013 r. - druga operacja) - Carcinoma bronchogenes pulmonis sinistri - recidiva morbi basali. Hist-pat. Carcinoma planoepitheliale pT2aN2MO/IIIA.

Czy możemy czekać 2,3 miesiące do kolejnego badania czy jednak należałoby wynik TK z dnia 08.08.2013 r. skonsultować z innym lekarzem?

Mam nieodparte wrażenie, że od początku rozpoznania u mamy choroby wszystko idzie nie tak jak powinno być z punktu medycznego. Na każdym etapie leczenia występują nieprawidłowości w postępowaniu leczniczym. :?ale?:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #63  Wysłany: 2013-08-13, 21:16  


Biorąc pod uwagę całość historii i powiększanie się węzłów, skonsultowałabym to z innym lekarzem.
_________________
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #64  Wysłany: 2013-08-14, 07:42  


I tak też zrobimy.
Dziękuję.

[ Dodano: 2013-08-14, 08:21 ]
Czy ktoś z Was mógłby mi polecić sprawdzonego onkologa w województwie zachodniopomorskim lub wielkopolskim (Szczecin, Poznań)?

[ Dodano: 2013-08-14, 08:55 ]
Jakie badania w takim wypadku należy teraz wykonać?

TK jamy brzusznej? USG? a może PET?
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #65  Wysłany: 2013-08-14, 18:37  


kochamswojąmamę napisał/a:
Jakie badania w takim wypadku należy teraz wykonać?

Możecie zrobić USG jamy brzusznej.
O PET pytaj onkologa na konsultacji.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #66  Wysłany: 2013-08-14, 18:46  


Dziękuję. Jednak ponawiam pytanie o onkologa z okolic najlepiej Szczecin bądź Poznań.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-08-14, 19:02 ]
Proponuję ponowić to pytanie tutaj: http://www.forum-onkologi...czenie-vf14.htm

 
jacek2013 


Dołączył: 10 Wrz 2013
Posty: 20

 #67  Wysłany: 2013-09-23, 09:23  pytanie


Co z mamą? Interesuje mnie twój wątek bo moja mama ma podobny przypadek.
Jakie badania robicie, jakie są rokowania ?
Pozdrawiam
Jacek
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #68  Wysłany: 2013-09-23, 13:45  


A więc moje obawy dotyczące dalszego leczenia mamy (a raczej nieleczenia :?ale?: ) okazały się słuszne. Po pilnej konsultacji z innym lekarzem zalecono radioterapię. I mama dzielnie jej się poddaje.
Co do rokowań - być może jest to dziwne, ale o to nie pytam .. Tak jest lepiej.

[ Dodano: 2013-09-23, 13:50 ]
Jeśli chodzi o badania - z tego co wiem mama miała wykonane ponowne badanie tomografem komputerowym w centrum onkologii, w którym aktualnie odbywają się naświetlania.
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #69  Wysłany: 2014-02-25, 14:32  


Proszę o interpretację wyniku badania tomografem komputerowym:

KT klatki piersiowej ze wzmocnieniem kontrastu:
Stan po pulmonectomii lewostronnej.
Śródpiersie nadal przemieszczone na stronę lewą. Warstwa płynu w lewej jamie opłucnowej jak w badaniu poprzednim tj. 08.08.2013.
Na poziomie łuku aorty węzły chłonne o śr. 10-13 mm jak w badaniu poprzednim. W górnym polu płuca prawego zamostkowo zagęszczenie tkankowe o śr. około 13 mm mogące mieć związek z chorobą podstawową lub odpowiadać zmianom bliznowatym.
Poza tym płuco prawe bez zmian ogniskowych.

Poza przedstawionymi w moim wątku opisami badań TK mama miała wykonany jeszcze tomograf po przebytych zabiegach radioterapii (listopad 2013). Leczenie trwało 6 lub 7 tygodni. Niestety wyniku nie mam. Z tego co pamiętam, na pewno w płucu prawym nie było zmian.

Dodam też, że mama od czasu zakończenia zabiegów radioterapii (11.2013) nie przechodziła poważniejszych infekcji, zapalenia płuc itp.
Niestety od ok. tygodnia, dwóch a może troszkę więcej mama ma męczący kaszel. Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu zalecono antybiotyk.

Co o tym sądzicie proszę o radę :cry:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #70  Wysłany: 2014-02-25, 23:35  


Skoro było kontrolne TK w listopadzie 2013, to czemu świeże porównywane jest z badaniem z sierpnia 2013?
_________________
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #71  Wysłany: 2014-02-26, 08:50  


W natłoku zdarzeń pomyliłam fakty - tomograf ostatni był wykonany kilka dni przed zabiegami radioterapii (wrzesień 2013), gdy planowano leczenie w centrum onkologii, a nie po naświetlaniach. Opisu nie mamy.

Dlatego do porównania przyjęto badanie z sierpnia 2013.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #72  Wysłany: 2014-02-26, 08:57  


A jaki dokładnie obszar był naświetlany w trakcie radioterapii?
_________________
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #73  Wysłany: 2014-02-26, 17:18  


Wg karty informacyjnej (11.2013):

Zastosowanie leczenie:
Radykalne napromieniowanie grup węzłowych 2L, 4L, 5, 6, 7 śródpiersia techniką konformalną z planowaniem w 3D podano Gi w 30 frakcjach promieniami X6MeV.

Rozpoznanie:
Rak płuca lewego po lobectomii górnej 08.2012 i wznowa w płacie dolnym, w węzłach chłonnych śródpiersia po pneumonectomii płuca lewego 12.2012. Stan po trzech cyklach chemioterapii 01.03.2013.
 
kochamswojąmamę 


Dołączyła: 04 Sie 2012
Posty: 39
Pomogła: 1 raz

 #74  Wysłany: 2014-03-27, 11:40  


Konsultowałam mamę z trzema lekarzami:
1. lek. onkolog w poradni,
2. lek. onkolog-pulmonolog wizyta prywatna,
3. konsultacja lek. torakochirurga.

Dwóch pierwszych lekarzy zaleciło obserwację (po obejrzeniu opisu wyniku), torakochirurg jako jedyny obejrzał płytkę z badania tomografem i skierował mamę na oddział chirurgii klatki piersiowej celem ewentualnej operacji zmiany. Jednak po przeprowadzonej diagnostyce na oddziale (m.in. bronchoskopia, usg itd.) odstąpiono od wykonania zabiegu.

Wg karty informacyjnej:

Status post pneumonectomiam sin. Propter carcinoma bronchogenes anno MMXII. (hist.pat.: carcinoma planocpitheliae). Tumor metastaticus pulmonis dextri. Metastases ad mamme dex. et. et lymphonodos regionis supraclavicularis sin. Status post chemio- et radiotherapiam. Morbus ischaemicus cordis stabilis. Morbus obturativus chronicus pulmonum. Status post strumectomiam sybtotalem propter struma nodosa.

Bronchoskopia:
Lewy fałd głosowy porażony. Tchawica wizualnie bz. Śluzówki obrzęknięte, podłużnie pofałdowane, w świetle AF bz. Kikut oskrzela głównego lewego płytki. Ujścia płatowe i segmentarne płuca prawego prawidłowo drożne. Pobrano materiał na posiew, AFB i cytologię.

USG piersi:
Zabrodawkowo widoczna hypodensyjna, lita zmiana o wym. 3x3 cm, o nieostrych zarysach.

USG śródpiersia:
W lewym dole n/o powiększone do 10 mm węzły chłonne. Prawy dół wolny.

USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej:
W prawym płacie wątroby uwidoczniono trzy ogniska hypoechogeniczne o śr. 10-20 mm – obraz USG odpowiada meta.Układ żółciowy, trzustka, nerki, śledziona, przestrzeń zaotrzewnowa nie wykazują zmian.

Badanie hist.-pat: (węzeł chłonny nadobojczykowy):
Callulae carcinomatosae – carcinoma planeoepitheliae.

Badanie hist.-pat.: (sutek ): Cellulae carcinomatosac – carcinoma planoepitheliae.

Po wypisaniu ze szpitala odbyła się kolejna konsultacja onkologiczna z zaleceniem chemioterapii.

W karcie informacyjnej nie znalazłam informacji dotyczącej stopnia zaawansowania choroby (w skali I-IV) a jest to dla mnie bardzo ważna informacja. Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji, ale co mogę jeszcze zrobić, czy mamy jeszcze szansę na wyleczenie? Może należało by podać chemioterapię w połączeniu z radioterapią?? Co dalej??
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #75  Wysłany: 2014-04-01, 18:22  


kochamswojąmamę napisał/a:
W karcie informacyjnej nie znalazłam informacji dotyczącej stopnia zaawansowania choroby (w skali I-IV)

W badaniach stwierdzono przerzuty odległe: w piersi i w wątrobie. Jest to zatem IV st. zaawansowania raka płuca.

kochamswojąmamę napisał/a:
Może należało by podać chemioterapię w połączeniu z radioterapią??

Nie, przerzutów odległych nie napromienia się - z wyjątkiem radioterapii paliatywnej w przypadku bolesnego i/lub zagrażającego złamaniem patologicznym przerzutu do kości oraz przerzutów do mózgu.

W tym wypadku (Twojej mamy) ewidentnie wskazana jest samodzielna chemioterapia.

kochamswojąmamę napisał/a:
czy mamy jeszcze szansę na wyleczenie?

Bardzo mi przykro... niestety nie.

Obecnie celem nadrzędnym jest zadbanie o jakość życia chorej, być może również o wydłużenie czasu przeżycia. Szczególnie w tej pierwszej kwestii, jakże ważnej, można zrobić naprawdę wiele.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group