1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
PET - rak płuca/ tarczycy
Autor Wiadomość
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #1  Wysłany: 2013-03-21, 19:22  PET - rak płuca/ tarczycy


Witam serdecznie,

Dokładnie rok temu zdiagnozowano u mojego Taty ( 59 lat) raka tarczycy. Po operacji okazało się, że jest to rak niskozróżnicowany. Guz został całkowicie wycięty, wraz z węzłami chłonnymi. Tata został poddany radioterapii ( 30 cykli).

Wiadomość o chorobie bardzo mnie poruszyła, zaczęłam przeglądać fora internetowe i zaniepokoił mnie kaszel, który gnębił mojego tatę- nałogowego palacza od wielu lat. Kaszel w ostatnim czasie stał się bardziej uporczywy.
Na moją prośbę, dostałam skierowanie na tomografię płuca, które ujawniło, że dolny płat prawego płuca jest zajęty przez guza. Po wycięciu guza, okazało się, że to nowotwór złosliwy płaskonabłonkowy, kolejny niezależny rak w organiźmie, nie był to przerzut od tarczycy. Po lobektomii, Tata nie został poddany żadnemu leczeniu.
Od operacji płuca, minęło pół roku. Na moją kolejną prośbe, lekarz prowadzący wydał nam skierowanie na tomografię, której wyniki również okazały się niepokojące. Skierowano nas więc na PET.

Poproszę o interpretację wyniku badania:

Klatka piersiowa:
Aktywna metabolicznie masa węzłowa położona tuż nad odejściem oskrzela prawego o wym 1,9x 2,2x3,2: SUVmax FDG=11,6

Wnioski:
W badaniu PET/TK z użyciem FDG stwierdzono aktywny metabolicznie proces rozrostowy w prawej wnęce ( meta).

Rozumiem więc, że mój Tato ma wznowę. Proszę jednak powiedzieć, jakie według Państwa są w tym momencie rokowania? Czy na podstawie PET można wysunąć jakiekolwiek wnioski? Dodam, że w badaniu głowy i szyi, nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych oraz pozostałych struktur szyi.

Dziękuję serdecznie za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam ciepło,
Ola
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-21, 19:28  


Przede wszystkim poprosimy mimo wszystko o pełen wynik PET, jak również pełne poprzednie wyniki badań - TK klatki piersiowej stwierdzające guza, wynik histopatologii pooperacyjnej (po lobektomii).
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #3  Wysłany: 2013-03-21, 20:10  


Dziękuję bardzo za szybką reakcję. Podaję opisowe wyniki badań:

Histopatologia - opis mikroskopowy po lobektomii - październik 2012
Węzeł chłonny 11 przebadany w całości - bez przerzutów nowotworowych.
Węzeł chłonny 4, przebadano w całości - bez przerzutów
Węzeł chłonny 2- przebadano w całości - bez przerzutów
Płat dolny o wymiarach 20/12/14 cm z kikutem oskrzela o dł. 2 cm, w górnym biegunie zaciągnięcie opłucnej od strony zewnętrznej na obszarze o wym. 4/3 cm, w górnej części płata guz o wymiarach 4,5/4/5,5 cm dochodzący do opłucnej w minimalnej odległości 0,9 cm od linii odcięcia oskrzela.
Rak płaskonabłonkowy płuca (G3 z rozległą martwicą). Guz o maksymalnym wymiarze 5,5 cm w minimalnej odległości 0,1 cm od opłucnej (opłucna ponad guzem z intensywnym włóknieniem). Nowotwór nacieka ścianę dużego oskrzela. Linia odcięcia oskrzela o prawidłowej budowie bez nacieku raka. Pozostały oceniany miąższ płata cechami rozedmy, bez nacieku raka. Węzły chłonne bez przerzutów nowotworowych.

TK KLATKI PIERSIOWEJ - luty 2013
Stan po usunięciu części płuca prawego. W prawej jamie opłucnowej, przykręgosłupowo częściowo otorbiony płyn grubości 43 mm. Zmiany włókniste w obu szczytach bardziej nasilone po prawej stronie. Odcinkowe zgrubienie opłucnej i pojedyncze zrosty płata dolnego płuca prawego. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych.
Oskrzele główne prawe nieco węższe, otoczone niejednorodnie wzmacniającymi się zmianami - zmienione węzły chłonne?, zmiany naciekowe? Poza tym w śródpiersiu widoczne węzły chłonne do wielkości 17 mm.
Poza tym, struktury śródpiersia granicach normy.

PET/ TK - marzec 2013
Głowa i szyja:
Stan po wycięciu tarczycy. Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych oraz pozostałych strukturach szyi.
Klatka piersiowa:
Stan po lobektomii dolnej prawej.
Aktywna metabolicznie masa węzłowa położona tuż nad odejściem oskrzela prawego o wym (1,9 x 2,2 x 3,2): SUVmaxFDG= 11,6
Płyn w j. opłucnowej prawej (4,2 cm) oraz w szczelinie międzypłatowej bez cech aktywności. W szczycie płuca prawego zmiany włókniste bez podwyższonej aktywności oraz otorbiona odma.
Jama brzuszna i miednica:
Guz nadnercza lewego (3,2/4,5/3,6) niekatywny metabolicznie.
Widoczne fizjologiczne wydzielanie FDG przez nerki i pęcherz moczowy. Wątroba niepowiększona bez widocznych ognisk wzmożonej utylizacji FDG. Nie stwierdzono gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej i miednicy.
Układ mięśniowo- szkieletowy:
Fizjologiczny wychwyt FDG w zakresie szkieletu osiowego.
Wnioski:
W badaniu PET/TK z użyciem FDG stwierdzono aktywny metabolicznie proces rozrostowy w prawej wnęce (meta). Guz nadnercza lewego nieaktywny metabolicznie.

Dziękuję za odpowiedź.

[ Dodano: 2013-03-21, 20:11 ]
Jeśli chodzi o lobektomię chodziło o oczywiście o październik 2012 [zmieniono]
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-21, 22:31  


Z racji wielkości guza max. 5,5 cm mieliśmy pierwotnie do czynienia z minimalnym stadium zaawansowania IIA wg klasyfikacji TNM (T2bN0M0 gdzie T2b = guz większy niż 5 cm, ale nie większy niż 7 cm). Podczas zabiegu wycięto dość małą liczbę węzłów (mam nadzieję, że były to grupy węzłów, nie pojedyncze węzły). Nowotwór cechował się też najwyższym stopniem złośliwości histologicznej (G3). Wszystkie te cechy prowadzą ku wnioskowi, iż po zabiegu powinna być wdrożona chemioterapia pooperacyjna.

No cóż, nie była.

W tej chwili niestety obraz PET wskazuje na wznowę węzłową, czyli przerzuty w węzłach chłonnych.

Przypuszczam, iż z racji wcześniej przebytego leczenia raka tarczycy oraz obecnie istniejącego płynu w opłucnej niemożliwe będzie radykalne naświetlanie zmian, być może więc lekarz wdroży chemioterapię.
Kiedy wizyta u onkologa?
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #5  Wysłany: 2013-03-21, 23:02  


Dziękuję kolejny raz za tak szybką odpowiedź...

Prawdę mówiąc nie wiem, kiedy przyjmie mnie onkolog... Zaprzyjaźniony lekarz obiecał szybką konsultację, co z tego wyniknie- mam na myśli termin spotkania z onkologiem- zobaczymy.

Jakie według Pani, na podstawie przedstawionych przeze mnie wyników, są rokowania choroby?
Najbardziej obawiam się, że mojemu Tacie pozostaje leczenie paliatywne...
Jestem bardzo zmęczona całą sytuacją, stąd moje pytania
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-21, 23:08  


Lejandra napisał/a:
Jakie według Pani, na podstawie przedstawionych przeze mnie wyników, są rokowania choroby?

Wszyscy jesteśmy tu na Ty :)

Tak jak pisałam wyżej, nie wiem jaki dokładnie był obszar naświetlany przy leczeniu raka tarczycy i jak by to wyglądało pod kątem ewent. planowania radykalnego leczenia obecnych zmian węzłowych przy pomocy radioterapii. Z pewnością powinien to skonsultować radioterapeuta. Szansa na leczenie radykalne moim zdaniem jest, natomiast to tylko opinia na bazie wyników - dużo zależy od stanu pacjenta czy ośrodka leczącego.

W jakim ośrodku się leczycie?
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #7  Wysłany: 2013-03-21, 23:29  


Ok- przechodzę na "Ty" ;)

Jesteśmy z Łodzi, leczymy się w Koperniku ;)

Tata czuje się dobrze, myślę, że przemawia za jego dobrym samopoczuciem, dobre nastawienie. Poza dużą stratą wagi ( 50kg w ciągu roku) i doskwierającą bezsennością, czuje się dobrze.

Niestety nie mam przy sobie wyników badań histopatologicznych tarczycy. Wiem jednak z opinii lekarzy, że zarówno USG tuż po zabiegu, jak i ostatnia tomografia nie wykazują nic niepokojącego. Przemawia też za tym PET.
Jutro napiszę szczegółowy opis przebiegu naświetlania.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-03-22, 08:10  


Lejandra napisał/a:
Jesteśmy z Łodzi, leczymy się w Koperniku

A jesteście w stanie przenieść się do innego ośrodka? Wwa? Gliwice?
Bo trochę obawiam się o konsultację radioterapeutyczną w Koperniku.
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #9  Wysłany: 2013-03-22, 13:00  


Przesyłam informację dotyczącą leczenia raka tarczycy z karty informacyjnej napromienieniem.- 07.2012

Radioterapia radykalna techniką SIB, IMRT fotonami 6MV na obszar loży po usuniętej tarczycy do dawki 64,5 Gy/p. ref po 2,15 i na obszar regionalnych węzłów chłonnych szyjnych i śródpiersia górnego do dawki 54,0Gy/p. po 1,8 Gy.

Jeśli chodzi o możliwość leczenie poza Łodzią, znam doskonale mojego Tatę, myślę, że nie podjąłby się terapii w innym mieście...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2013-03-22, 13:32  


Z radioterapią może być kłopot, z racji dużej dawki wcześniej otrzymanych naświetlań (+ płyn w opłucnej). Ale oczywiście wszystko pozostaje w gestii lekarza.
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #11  Wysłany: 2013-03-22, 13:37  


A czy sądzisz, że chemioterapia mogłaby być wskazana?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2013-03-22, 13:38  


Jeśli radioterapia nie byłaby możliwa, to jedyną opcją pozostaje chemioterapia.
_________________
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #13  Wysłany: 2013-03-22, 13:45  


Dzięki za odpowiedź. Wizytę u onkologa mam wstępnie w czwartek..
Mam nadzieję mimo wszystko, że nie będzie przeciwwskazań do radioterapii..
Pozdrawiam
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #14  Wysłany: 2013-04-19, 20:21  


Witam ponownie.

Dziś Tato dostał pierwszy wlew chemii- leki o nazwie DDP 142,52, Navelbine 57,01. Czekają go 4 sesje, a każda z nich ma składać z dwóch iniekcji.
Czy na podstawie tych danych można określić, czy chemia jest słaba, czy silna, oraz jak pacjent może ją znosić? Mam też pytanie, czy n podstawie kombinacji i dawek leków, można określić, czy chemia ma charakter paliatywny, czy radykalny...?

Nie mam bezpośredniego kontaktu z lekarzem ze względu na pracę, Tata jest niepytającym o nic pacjentem, stąd moje pytania.

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2013-04-19, 20:50  


Lejandra napisał/a:
Czy na podstawie tych danych można określić, czy chemia jest słaba, czy silna,

Jest to typowy schemat stosowany w raku płuca - cisplatyna z winorelbiną (schemat PN).
Dawki dostosowane są do masy ciała i wzrostu pacjenta.

Lejandra napisał/a:
jak pacjent może ją znosić?

Na Forum jest bardzo wiele wątków pacjentów leczonych tym schematem - przejrzyj.

Lejandra napisał/a:
Mam też pytanie, czy n podstawie kombinacji i dawek leków, można określić, czy chemia ma charakter paliatywny, czy radykalny...?

Jeśli chemioterapia jest jedynym leczeniem u pacjenta z rakiem płuca, jest to leczenie paliatywne.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group