1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obraz KT przemawia za procesem npl - ognisko meta?
Autor Wiadomość
shi 


Dołączyła: 18 Wrz 2010
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2010-09-18, 13:07  Obraz KT przemawia za procesem npl - ognisko meta?


W ścianie klatki piersiowej po stronie prawej na wysokości pola górnego widoczna nieprawidowa struktura tkankowa z odcinkowym niszczeniem żebra III, wielkość ok. 3,3x1,6cm. Obraz KT przemawia za procesem npl - najprawdopodobniej ognisko meta. Miąższ płucny w granicach normy, bez widocznych zmian ogniskowych. Struktury śródpiersia zmian patologicznych nie wykazują. Obecności powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się.

Pacjent lat 73.

Z góry dziękuję.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-19, 00:21  


Shi!
Witaj na forum. Niestety i Ty do nas dołaczyłaś:(

Napewno niebawem, fachowa Kadra Forum odpowie Ci na Twój post.
NLP to z tego co wiem proces rozrostowy, a meta to sugestia, że ów guz w płucu może być przerzutem z innego miejsca. Pytanie tylko gdzie znajduje się źródło pierwotne?
Jeśli były jeszcze inne badania robione wpisz proszę wyniki oraz informacje jakie dolegliwości zgłasza pacjent - jakie ma objawy.
Guz w płucu nie jest bardzo duży i gdyby było to ognisko pierwotne może byłaby duża szansa na operację, tym bardziej, że według TK węzły chłonne nie są powiększone (a to dobra informacja). W tej sytuacji lekarze muszę zweryfikować czy guz w płucu jest pierwotnym czy przerzutowym.

pozdrawiam cieplutko
_________________
Katarzynka36
 
 
shi 


Dołączyła: 18 Wrz 2010
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2010-09-19, 09:47  


Witam,
wyniki dotyczą mojego dziadka. Nie znam dokładnej przyczyny wykonania TK, a i dziadek nie chce za bardzo rozmawiać na ten temat, więc nie naciskam. W każdym razie wszystko zaczęło się od guza na płucu. Była przeprowadzona operacja, wycięto tego guza, część węzłów chłonnych. Jakiś czas po operacji zaczęły mu doskwierać dość silne bóle w okolicach żeber, podejrzewam, że to miało duży związek z tym, że wykonano TK, choć oczywiście mogę się mylić.
Chcę się dowiedzieć, czy 'proces npl', 'odcinkowe niszczenie żebra' i 'ognisko meta' oznacza definitywnie zmiany nowotworowe, czy konieczna jest jakaś operacja w takich przypadkach, naświetlania? Nie mam zielonego pojęcia jak interpretować te wyniki i czym one skutkują.

Dziękuję za informację.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #4  Wysłany: 2010-09-19, 11:00  


Shi!
A czyli była już operacja tak? To zmienia troche postać rzeczy. Musisz troszkę to usystematyzować. Rozumiem, że była jakis czas temu operacja na płucu, wycięto guz a przedstawione przez Ciebie wyniki TK są robione w jakis czas po operacji, tak?

Musisz koniecznie napisać, kiedy była operacja, jaki był jej zakres: wycięcie płata płuca (lobektomia), czy wycięto całe płuco (pneumonektomia), jaki był wynik histopatologiczny (jaki rodzaj nowotworu stwierdzono), jak wyglądało leczenie po operacji (chemioterapia, radioterapia) i po jakim czasie od operacji było robione obecne TK, ktore wskazuje na wznowę nowotworu.
pozdrawiam
_________________
Katarzynka36
 
 
shi 


Dołączyła: 18 Wrz 2010
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2010-09-19, 11:30  


Witam,

Operacja odbyła się w lutym. Wiem na pewno, że wycięta została tylko część płata płucnego i część węzłów chłonnych. Komórek nowotworowych nie stwierdzono.
W czerwcu były kolejne badania kontrolne, po których tez nie stwierdzono żadnych zmian nowotworowych.
TK odbyło się ok. 2 tygodni temu.
Żebro, którego ból dokucza dziadkowi jest z tej samej strony, z której operowano, zaraz przy operowanym miejscu.

Pozdrawiam.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #6  Wysłany: 2010-09-19, 11:54  


Shi
A nie masz dostępu do wypisu Dziadka ze szpitala, żeby zacytować - mimo wszystko - wynik badania histopatologicznego i diagnozę szpitalną?
_________________
Katarzynka36
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #7  Wysłany: 2010-09-19, 16:00  


shi napisał/a:
Chcę się dowiedzieć, czy 'proces npl', 'odcinkowe niszczenie żebra' i 'ognisko meta' oznacza definitywnie zmiany nowotworowe


Najprawdopodobniej tak.

ale dobrze by było, żebyś faktycznie przepisała tutaj(zeskanowała) karty informacyjne ze szpital Dziadka, lub choć same rozpoznania. Pod opieką jakiego lekarza jest Dziadek?
Czy oprócz TK miał jakieś inne badania?

pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group