witam
poszukuję jakiejkolwiek pomocy, wskazówki co zróbić dalej, kontaktu do onkologów od raka żołądka.
w skrócie: tata miał bóle w klatce piersiowej i puste odpijania, wykonano podstawowe badania, tk, gastroskopię. poszedł na operację wyciecia żołądka, jednak nie wycięto go, ponieważ guzy w żołądku były zbyt duże (mogło dojść do niedrożności)oraz przerzuty do otrzewnej. wykonano przetokę żołądkowoo-jelitową.
proszę o jakiekolwiek informacje o rokowaniu, leczeniu tego raka (wiem, że chemia w takim przypadku jest mało wrażliwa) Może inne leczenie? jakieś nowatorskie leki? co kolwiek proszę
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-05-15, 21:54 ] Post wydzielony do osobnego wątku, zgodnie z Regulaminem Forum.
Aby móc coś powiedzieć o rokowaniach, leczeniu potrzebne jest więcej szczegółów dot. choroby, wyniki badań: TK jamy brzusznej, RTG/TK klatki piersiowej, wynik histopatologiczny.
Masz może wypisy ze szpitala i możesz je tu wkleić? Lub przepisać?
Witam,
czy to prawda, że witamina B17 znajdująca się m.in. w pestkach moreli pomaga na raka żołądka? Czy jest bezpieczna? czy można stosować ją w trakcie chemioterapii? Gdzie można kupić taką witaminę? Proszę o odpwiedź
witam
wczesniej juz pisałam o przypadku taty nieresekcyjny nowotwór złosliwy żołądka,dzisiaj przesyłam wyniki badań
Badanie immunohistochemiczne
miejsce pobrania: j.cienkie, żołądek
marker HER wynik (-)
Tk j.brzusznej i miednicy
W badaniu stwierdza się: wyraźnie wyodrebniła się patologiczna masa w obrębie części przedodzwiernikowej żołądka wykazuje śr. ok4 cm, ulega wzmocnieniu po podaniu kontrastu i całkowicie zamyka światło odźwiernika
W wątrobie po podaniu kontrastu w zakresie segmentu 6 ujawniła się nieco nieregularna hipodensyjna zmiana ogniskowa (poprzednio zmiana ta nie była widoczna), trzon zołądka na wys. 1/3 wysokości na krzywiźnie wiekszej zespolony z pętlą jelita.
Ilość i wielkość węzłów chłonnych przestrzeni wewnątrzotrzewnowej uległa niewielkiej progresji. W zachyłku pęcherzykowo - odbytniczym widoczna jest umiarkowana ilość wolnego płynu (poprzednio okolica ta nie była ujeta w zakresie badania), poza tym nie stwierdza się zasadniczych rożnic, obraz miednicy małej poza w/w płynem bez zmian patologicznych w bad. TK
TK klatki piersiowej
Miąższ płucny i opłucna zmian patologicznych nie wykazują, wolnego płynu w obu jamach opłucnowych nie uwidoczniono, nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu i obu wnękach płucnych, serce niepowiekszone, aorta piersiowa nieposzerzona, o prawidłowym przebiegu, tętnice płucne w normie szerokości, kości badanego zakresu bez wyraxnych zmian poza niewielkimi zwyrodnieniami kręgosłupa piersiowego.
Karta zabiegu operacyjnego Rozp. przed zabiegiem: Ca mucocellulare ventriculi
Rozp. w trakcie zabiegu: jw. Diss.
Rodzaj zabiegu operacyjego: laparotomia awiadowcza. zwolnienie zrostów, zespolenie zoladkowo-jelitowe zapoprzecznicze tylne wyc. do bad. H-P z otrzewnej.
Opis zabiegu: ciecie sr. duze. W jamie otrzewnej zrosty PZ z siecia. obwod cz. zoladka/ cale antrum i dolna cz. trzonu stanowi rure naciekajaca przestrzen zaotrzewnowa, nieruchoma sciana zol. gr. kilku cm z duzym ogranieczeniem swiatła, zwolniono zrosty. Rozsiew npl w jamie otrzewnowej na otrzewnej tylnej /wyc/ na otrzewnej miednicy mniejszej/ na otrzewnej krezki jelit /do bad/ w wiezadle oblym, przypadek nieresekcyjny. Z powodu zagrazajacej pełnej niedrożności wykonano zespolenie najwyzszej petli jelita cczego antyperystaltycznie z tylna sciana zoladka b. wysoko w trzonie / tuz ponizej dnia/ wyc sciany zoladka z miejsca otwarcia do bad HP na obecność npl. Zespolenie w dwoch warstwach szwami ciagłymi Mono-plus 3-0
Wynik badania patomorfologicznego: Rozp. patomorf.:
1.2. fragmenty tkanki tłuszczowej z naciekami nisko zróżnicowanego raka gruczołowego częściowo śluzowo- komórkowego
3. ściana żołądka bez nacieków nowotworowych w błonie śluzowej skąpe przewlekłe nacieki zapalne
Bad tk wykonane jest po operacji, w której nie wycięto żołądka natomiast zrobiono zespolenie żoł-jel., obecnie tata dostosował się do diety jaką zalecono i nie odczuwa dolegliwosci bólowych, nie wymiotuje, nie ma problemu z połykaniem czasami wieczorami ma wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności.
Proszę bardzo o "normalną" interpretację wyników taką którą można zrozumieć i co mówi ten wynik badania z płytek Her co ozacza w takim przypadku wynik -?
jakie są szanse na leczenie, jakie jest rokowanie tego przypadku?
czy pacjent ma prawo samodzielnie zadecydować gdzie chce się leczyć? pytam o to ponieważ wykonywanio te wszystkie badania aby leczyć go w gliwicach, a po otrzymaniu wyniki z płtek odesłali tate na leczenie do opola ponieważ mieszkamy blizej opola a w opolu od nowa każą robić te badania co w gliwicach i automatycznie czas ucieka a tata w dalszym ciągu nie jest leczony?
prosze o odpwiedź , z gory bardzo dziękuję
Czy masz wynik poprzedniego TK jamy brzusznej?
To, które wpisałaś, jest porównywane do poprzedniego, opisywana jest np. "niewielka progresja węzłów chłonnych" - nie wiemy nic o tym jakie węzły były wcześniej etc., przydałby się poprzedni wynik.
I czy w rozpoznaniu patomorfologicznym nie ma oznaczeń czym są cyferki 1,2,3 ? Nie ma tam czegoś wyżej?
W sytuacji nieoperacyjnego raka żołądka, rozsianego do otrzewnej, niestety rokowanie nie jest dobre.
Czy tata został zakwalifikowany do chemioterapii?
Badanie pod kątem receptorów HER było wykonywane, ponieważ czasem rak żołądka posiada te receptory (wówczas mamy HER (+) ) i to sprawia, że pacjent może być leczony herceptyną (trastuzumabem). Jednak u Twojego taty jest HER (-), a więc możliwości włączenia herceptyny nie ma.
Jeśli chodzi o leczenie w innym ośrodku - oczywiście, pacjent ma prawo wyboru ośrodka leczącego.
Być może w Opolu robią badania, bo chcą mieć je zrobione na swoim sprzęcie, ale warto zapytać dlaczego nie chcą uznać badań z Gliwic.
Pozostaje jeszcze kwestia kiedy badania w Gliwicach były robione.
badania w gliwicach były robione w przeciagu ostatnich 2 - 3 tygodni i w piątek miał zgłosić się z wynikami z tych płytek, i miał juz wstepny termin ptrzyjęcia na odzial w gliwicach na 28 czerwiec, a w piątek powiedzieli, że pacjent ma leczyc się w osrodku bliżej zamieszkania.
Na karcie informacyjnej napisali że chemioterapia paliatywna, a w opolu z kolei powiedzieli, że oni nie mogą wykonywać "rozkazów" z gliwic i oni umówili wizyte na 27 czerwiec i wtedy będa pobrana krew na badania i dopiero zadecyduja jakia i kiedy chemia , a przeciez czas ucieka. Nie można czekać.
Tata operację miał 20 kwietnia i od tej pory nic nie bierze żadnych leków. nie rozumię tych gliwic. robili te wszystkie badania aby go leczyc a teraz odsyłają gdzie indziej i tam znowu chcą robić to samo bo nie mogą polegac na tamtych badanich.
chyba w poniedziałek wrócimy do tych gliwic z powrotem skoro pacjent może wybrac sobie miejsce leczenia nawet jeśli nie jest z ich województwa. a i jeszcze jak jeździł do tych gliwic to ciągle powtarzali że kwalifikuje się do leczenia a teraz odsyłają gdzie indziej.
Bad patomorfologiczne:
Pobrane narządy i tkanki:
1 wszczep z krezki jelita cienkiego szary fragment 0,7*0,2,2cm
2wszcep z przestrzemi zaotrzewnowej szary fragment tkankowy śr.0,6cm
3 ściana tylna żołądka fragment sciany zołądka o nieregularnym kształcie 3*1cm
TK jamy brzusznej
Nieznaczne koncentryczne pogrubienie ściany części przedodzwiernikowej żołądka utrzymujace się w poszczególnych fazach badania. Brak jednak cech procesu rozrostowego w tej lokalizacji i szerzenia się na otoczenie. Pozostala część żołądka slabo rozpręzona po części wypelniona doustnym środkiem kontrastu nie do oceny.
Watroba niepowiększona o gladkich ostrych obrysach jednostronna bez zmian ogniskowych. Drogi zółciowe wewnatrzwątrobowe nieposzerzone. Pecherzyk żółciowy średniej wielkości o niepogrubiałych scianach bez złogów w bad tk. PŻW nieposzerzony bez złogów. Nie uwidoczniono wyraznie powiększonych węzłow chłonnych śród i pozaotrzewnowo. Duze naczynia przestrzeni zaotrzewnowej wyraznych zmian nie wykazują wnioski zgodnie z danymi obraz tk zmian z żołądku może odpowiadać wczesnej fazie procesu rozrostowego (choc brak wyraźnych cech w bad.tk)
Tk kl.piersiowej
Miąższ płucny i opłucna zmian patologicznych nie wykazują. Wolnego plynu w obu jamach opłucnowych nie uwidoczniono. Nie uwidoczniono powiekszonych wężłów chlonnych w śródpiersiu i obu wnękach płucnych. Aorta piersiowa nieposzerzona o prawidłowym przebiegu. Tetnice płucne w normie szerokości. Fragmentycznie uwidocznione w badanym zakresie narzady miąrzowe jamy brzusznej bez widocznych zmian.
także to są bad wykonane przed zabiegiem i w momencie otwarcia lekarka byla mocno zdziwiona że tego wszystkiego co zobaczyła nie wykazały powyższe badania.
To, że pacjent może sobie wybrać miejsce leczenie nie oznacza, że dany szpital musi go przyjąć (chyba, że w stanie zagrożenia życia) - w szpitalach też są czasem kłopoty z miejscami i jeśli jakiś mniejszy ośrodek, zwykle mniej "obłożony" pacjentami może przeprowadzić leczenie dokładnie w ten sam sposób, co ośrodek referencyjny (jakim są np. Gliwice), to ośrodek referencyjny może skierować pacjenta do ośrodka bliżej jego miejsca zamieszkania, mniejszego, z zaleceniem takiego czy innego leczenia.
To, że tata jest bez jakiegokolwiek leczenia od końca kwietnia jest faktycznie niepokojące.
I jeszcze taka droba uwaga - naprawdę łatwiej czyta i analizuje się posty, w których piszący stosuje wielkie litery na początku zdania, używa przecinków i kropek, robi akapity...
Witam
Mam kilka pytań odnoście leczenia chemioterapią EOX na nowotwór żołądka nieresekcyjny. Czy istnieje coś takiego i jest konieczne do wykonania tzw."płókanka" po chemioteramii? Czy można ją wykonać np. u lekarza rodzinnego? Po jakim czasie robi się taką płókankę? Czy chemia powinna być osłonięta przed światłem w tarakcie podawania? I czy to prawda, że po chemii nie można spożywać produktów mlecznych: kefir, jogurty, mleko? Nawet jeśli dotychczas w diecie znajdowały się przede wszystkim takie właśnie produkty. Powiedziano nam, że należy wystrzegać się słońca oraz pić dużo wody niegazowanej, czy są jeszcze jakieś cenne wskazówki do których należy się dostosować przy takim leczeniu?
Chemię miał podawaną we wlewie kroplowym dożylnie ponad 2godz, w dziennym oddziale onkologii, w domu musi przyjmować doustnie tabletki Xeloda 500mg.
Dziękuję za odpowiedź
Czy istnieje coś takiego i jest konieczne do wykonania tzw."płókanka" po chemioteramii?
Przypuszczam, że chodzi po prostu o kroplówki, jakie pacjent ma podawanie zazwyczaj łącznie z chemioterapią, np. z soli fizjologicznej czy furosemidu w roztworze.
Jeśli faktycznie o to, to takich "płukanek" nie wykonuje się u lekarza rodzinnego, jest to przeprowadzane na oddziale, przy podawaniu chemioterapii (lub np. następnego dnia po niej).
kkaassiiaa napisał/a:
Czy chemia powinna być osłonięta przed światłem w tarakcie podawania?
Różnie, zależy to od tego czy są w niej składniki wrażliwe na światło.
kkaassiiaa napisał/a:
I czy to prawda, że po chemii nie można spożywać produktów mlecznych: kefir, jogurty, mleko?
Tak, zwykle zalecane jest zrezygnowanie z tego typu produktów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum