1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nadżerka a rak szyjki macicy
Autor Wiadomość
Ewelina88 


Dołączyła: 06 Paź 2010
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2012-05-24, 22:23  Nadżerka a rak szyjki macicy


Witam.

Bylam dzis u ginekologa z nadżerką niestety niedawno krwawiącą, lekarz stwierdził, że ''no jest''.
Ostatnia miesiączka była ok ale przedostatnia bardzo nieciekawa, przedłuzyła sie i obserwowałam duzą ilosc skrzepow.
Oczywiscie zrobilam cytologie, (usg bardzo dobrze), teraz czekam na wynik 2 tyg.
Dodatkowo upławy (zadnego zapalenia nie stwierdzil - chociaz nie wiem czy to ma jakies znaczenie przy nadzerce) i nie tyle pobolewa co ''ciągnie''...

Doktor powiedzial, ze w zaleznosci od wynikow podejmiemy dalsze kroki czyli wymrażanie tudzież rozmowa w razie... zlego wyniku cytologii.
Pytałam czy jest w stanie z doświadczenia ''wizualnie'' cokolwiek na temat tej nadżerki stwierdzić,
ale powiedzial, ze gdyby tak bylo, to niepotrzebna bylaby pomoc histopatologa ;)

Natomiast czytalam troche o nadżerce i widuje przykladowe zdjecia, przenowotworowe... nowotworowe.
Zatem czy naprawde nie mogl udzielic mi odpowiedzi na ile sprawa jest kiepska?
Bo skoro juz krwawiłam poza miesiączką?
Na innym forum pewna kobieta zacytowala swojego doktora ''nie chce pani straszyc ale ma pani krwawiącą..''.
Czy ryzyko nowotworu zależy od wielkosc nadzerki czy jest to sprawa indywidualna??
Wiem, że jest to temat wciąż dyskusyjny, raz czytam, że nadżerka sama w sobie raka nie powoduje,
gdzie indziej, że owszem nieleczona latami zmienia sie w nowotwor, jeszcze gdzie indziej, ze do powstania nowotworu prowadzi jedynie wowczas podczas zakażenia nadżerki wirusem HPV...

Czy ktokolwiek moglby nakreslic sytuację jaśniej niż moj ginekolog? Czy mam się czego obawiać?

Dodam, że mam 24 lata, zadnych chorob tego typu, natomiast mama miała zlosliwego raka piersi.
Mam nadzieje, ze wyczerpałam moj przypadek.

Pozdrawiam i z góry bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi.
 
malaperelka 


Dołączyła: 12 Maj 2012
Posty: 88
Pomogła: 5 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-24, 22:34  


Witaj

Przede wszystkim nie denerwuj się :) . Nadżerka w Twoim wieku rzadko jest procesem nowotworowym. Może powodować krwawienia między miesiączkami oraz obfity śluz i to jest normalne. Wiele zależy od wyniku cytologii. Jeśli będziesz mieć grupę I lub II bez komórek nowotworowych, wtedy nie masz się czym przejmować. Zapewne tak będzie.

Ja miałam niedawno nadżerkę, właściwie nie wiadomo skąd - mam od "stu" lat tego samego partnera, bardzo możliwe, że zrobiła mi się przez tampony. W każdym razie, tak jak ty panikowałam i bałam się wyniku cytologii. Zupełnie niepotrzebnie. Wyszła mi grupa II i delikatny stan zapalny. Lekarz wymroził mi nadżerkę, dał leki dopochwowe i za dwa miesiące przyszłam na kontrolę. Jak to określił - szyjka wygląda przepięknie :) .

Tak więc postaraj się (choć wiem, że to trudne) nie denerwować i czekać na wynik. Nie biegaj też po forach, bo rzeczy, które tam przeczytasz nie mają z Tobą nic wspólnego:).
_________________
Pozdrawiam,
A.
 
Ewelina88 


Dołączyła: 06 Paź 2010
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2012-05-24, 23:39  


Bardzo Ci dziękuję :)
 
siluete 


Dołączyła: 21 Maj 2012
Posty: 45
Pomogła: 6 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-25, 21:53  


Podstawą jest robienie dobrej cytologii. Dobrej, tzn pobieranej szczoteczką a nie pałeczką co często jeszcze w gabinetach ginów jest stosowane. Dlatego zapytaj gina jak pobierał Ci cyto i czy to było z kilku miejsc szyjki.
Na razie się nie denerwuj tylko poczekaj na wynik.
Do tego zrobiłabym na Twoim miejscu test na HPV i jeśli wyszedłby negatywny zaszczepiłabym się silgardem.
Jesteś młoda, na pewno kiedyś będziesz chciała mieć dzieci, warto zabezpieczyć się na przyszłość.
Głowa do góry, jeśli będziesz czegoś potrzebować to pisz na priv.
_________________
32 lata, rak szyjki macicy za mną. Myślałam, że guz trzustki mojego Tatusia mnie zabił. Ale nie, podniosłam się...żyję dla mojego Taty.
 
Ewelina88 


Dołączyła: 06 Paź 2010
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2012-05-29, 21:25  


Rozumiem, dziękuję. Tak też zrobię.

Jednakże bardzo chciałabym aby wypowiedział się tu lekarz ginekolog... jak to faktycznie jest z tymi nadżerkami i nowotworami.

Znajomej.. (35 lat) ..ginekolog powiedział, że aż niewiarygodnym jest, że ma dobry wynik przy tak dużej nadżerce..podobno miała naprawdę dużą... zatem jak to jest z tą oceną ''na oko''?


Dziękuję i pozdrawiam
 
malaperelka 


Dołączyła: 12 Maj 2012
Posty: 88
Pomogła: 5 razy

 #6  Wysłany: 2012-05-29, 22:26  


Witaj, widzę, że nadal martwi Cię ten temat. Zanim wypowie się lekarz, polecam Ci stronę, znajdź w googlu: mamzdrowie nadżerka to jeszcze nie rak.

Dodatkowo napiszę, że jeśli cytologia będzie prawidłowa- a może tak być nawet przy dużej rance (zazwyczaj wychodzi grupa ll, bo to jednak stan zapalny), to ginekolog zapewne zaproponuje Ci wymrażanie. Dostaniesz globulki i po dwóch miesiącach kontrola. Przez ten czas nie możesz współżyć. Jeśli wyjdzie zaś nieprawidłowa lub wątpliwa to zapewne lekarz zleci kolposkopię.

Tak jak pisałam wcześniej, nie powinnaś się obawiać, nadżerka zazwyczaj nie oznacza nic groźnego. Ważne, żeby robić cytologię co najmniej raz w roku.

Będzie dobrze, napisz jak dostaniesz wynik. Możesz też dzwonić do przychodni, czasem jest wczesniej, niż Ci pierwotnie mówili.
_________________
Pozdrawiam,
A.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group