1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz ślinianki
Autor Wiadomość
Phoe 


Dołączyła: 19 Lis 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-11-19, 19:10  Guz ślinianki


Witam,

wykryto u mnie guzek w okolicy podrzuchwowej lewej (tumor mixtus) w drodze badania histopatologicznego.
Byłam u chirurga twarzowo-szczękowego i dał mi skierowanie na usg
(wcześniejsze badanie usg wykryło 3 powiększone "węzły" chłonne - w cudzysłowiu, bo okazało się, że to nowotwór).
Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że usg mam dopiero na styczeń a zaczęły się dziać złe rzeczy.

Pierwsza to ból - a szczególnie przy przełykaniu - lewej strony, czyli po stronie guza.
Ból obecnie jest ostry, wcześniej (od 2 mc) raczej odczuwałam dyskomfort niż prawdziwy ból.
Do tego pojawił mi się nieprzerwany pisk w uchu - zwiększający się już od 4 dni.
Dziś byłam w szpitalu; chirurg popatrzył i powiedział, że "nie powinno mnie boleć" - zostałm odesłana z kwitkiem.
Laryngolog też mnie zbadał i miałam też robione badanie słuchu.
Wyniki wyszły ogólnie dobre, ale mimo to gorsze niż moje wcześniejsze
(mam 100% ubytku w prawym uchu - dość często badam się na moje lewe).
Ani laryngolog ani chirurg nie wykryli stanu zapalnego, choć laryngolog i tak dał mi lek (encorton).
W razie pogorszenia mam się zgłosić do szpitala, bo mogę utracić słuch.
Dodam, że trzy dni temu miałam straszliwy ból głowy, a także wymioty.

Moje pytanie następuje; czy nowotwór ślinianki i problemy ze słuchem mogą być ze sobą związane?
W poradni lekarz powiedział, że tak, ale w szpitalu powiedzieli, że nie.
Czy chirurg dobrze zrobił, każąc mi po prostu "obserwować i czekać na usg?"
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-19, 19:31  


Wiataj,

A mozesz przytoczyc pelen opis obu badan USG?
Byla wykonywana biopsja, ze na jej podstawie przyjeto rozpoznanie - tumor mixus?

Jesli nawet jest to tumor mixus, jest to gruczolak wielopostaciowy, nowotwor lagodny...i glownie zaleca sie wyciecie guza.


Pozdrawiam
Iw
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #3  Wysłany: 2012-11-19, 19:36  


Szumy uszne są dość częstą dolegliwością niezwiązaną z nowotworem, więc przyczyny raczej szukać należy gdzie indziej.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-19, 19:38  


Zmiany może nawet zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym,też mogą dawać takie burzliwe objawy.
 
Phoe 


Dołączyła: 19 Lis 2012
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2012-11-19, 19:56  


Płat prawy o wym 14x15x43 mm
Płat lewy 16x15x45 mm
Cieśń szer 8 mm

Oba płaty prawidłowej wielkości, dolnymi biegunami sięgają powyżej szyjnego wycięcia mostka, o równych obrysach, jednorodnej echogeniczności miąszu, bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne szyjne liczne powiększone o prawidłowej architekturze, a w okolicy poniżej kąta żuchwy po stronie lewej trzy powiększone węzły chłonne owalne o wym. 17x8.7mm, 15x9mm, 14x9 mm.

Jak mi lekarz robiła badanie to te wszystkie trzy tzw. węzły były tuż obok siebie, ściśnięte (miałam ładnie uformowaną kulkę, łatwo wyczuwalną palcami. Lekarz ogólny dał mi skierowanie od razu na badanie histopatologiczne (wycięli mi 3 fragmenty do badań). Lekarz powiedział, że to był nowotwór (wyszedł właśnie tumor mixtus) i skierowano dalej. Chirurg powiedział, że badanie histopatologiczne nieco popsuło sprawę i trzeba jeszcze raz zrobić usg. Nie miałam robionej biobsji, na drugie usg wciąż czekam.

[ Dodano: 2012-11-19, 20:11 ]
Dodam że formalnie było to usg tarczycy, ale pani doktor przeleciała mi urządzeniem przez całą szyję :)

[ Dodano: 2012-11-19, 21:51 ]
W ogóle gdy histopatolog wycinał mi fragmenty mówił jest to głęboko usadowione, był problem z wycięciem (łatwiej było pobrać frament z wierzchu). Nie jestem lekazem, ale czy umiejscowienie nie powinno powodować ucisku, a więc bólu? A skoro uciska to może stąd problemy z uchem? Bo dyskomfort pojawił się w momencie, kiedy zaczęło się to wszystko powiększać. Lekarz mówi, że rośnie to powoli, latami, ale tok temu prawie było niewyczuwalne i nagle gula?
 
lewmarek 


Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 152
Pomógł: 11 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-19, 23:32  


Phoe napisał/a:
Nie jestem lekazem, ale czy umiejscowienie nie powinno powodować ucisku, a więc bólu? A skoro uciska to może stąd problemy z uchem? Bo dyskomfort pojawił się w momencie, kiedy zaczęło się to wszystko powiększać. Lekarz mówi, że rośnie to powoli, latami, ale tok temu prawie było niewyczuwalne i nagle gula?


Nie znalazłem jakiej wielkości jest Twój guz (albo gdzieś mi umknęło, sorry). Z tego co czytałem, przeciętnie pacjenci z mixtusem zgłaszają się do lekarza gdy guz ma 3-4 i więcej cm, i wcale nie dlatego że boli, ale dlatego, że coś im rośnie i zaczynają brzydko wyglądać.

Wszystko zależy jednak od przypadku, być może Twoje umiejscowienie guza coś-tam narusza i stąd ból/problemy ze słuchem. Na dobrą sprawę dopiero jak Cię otworzą i wytną wszystko będzie wiadomo.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group