1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Glejak wielopostaciowy
Autor Wiadomość
Anna. 


Dołączyła: 26 Lut 2016
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2016-02-26, 12:15  Glejak wielopostaciowy


Witam,
gorąco proszę o pomoc. Mój 69 letni Chrzestny w połowie stycznia tego roku zauważył, że ma problemy w nazywaniu przedmiotów i przywoływaniu z pamięci rzadziej używanych słów (afazja amnestyczna). Problem miał charakter dyskretny lecz narastający towarzyszyło mu również mierne spowolnienie psychoruchowe.

Tomografia komputerowa wykazała istnienie niejednorodnego obszaru o średnicy około 40 mm otoczonego strefą obrzęku w okolicy styku tylego lewego. Następnego dnia badanie MR z kontrastem potwierdziło istnienie guza na styku lewych płatów ciemieniowego, potylicznego i skroniowego (pełen wynik rezonans 1 w załączeniu).

Siedem dni później miejsce miała neurochirurgiczna resekcja subtotalna. Podczas operacji doszło do silnego krwawienia i być może dlatego usunięto jedynie ok. 40% masy guza. Pooperacyjnie wystąpiły ubytki neurologiczne: aleksja, agrafia, akalkulia, masywne zaburzenia pamięci długoterminowej i świeżej, zaburzenia koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz nasilona afazja amnestyczna.

Wyniki badania histopatologicznego potwierdziły diagnozę najgorszą z możliwych: glejak wielopostaciowy, WHO G IV (pełen wynik badania histopatologicznego w załączeniu).

Pooperacyjny rezonans potwierdził masę resztkową guza, opis, który załączam (rezonans 2) jest niezwykle lakoniczny, niezależna konsultacja neurochirurgiczna wykazała masywne i niepotrzebne uszkodzenia zdrowej tkanki przy jednoczesnym pozostawieniu możliwej do usunięcia masy nowotworowej. Sugeruje także obecność niewielkiego satelity w kierunku potylicy. Przewidywana długość życia Wujka została oceniona na pomiędzy 3 a 9 miesięcy.

Pod tym linkiem znajdują się zdjęcia z obu rezonansów w pełnej rozdzielczości
https://drive.google.com/folderview?id=0B427zXPhxEzhaEN1eUI4Y1R3eEk&usp=sharing

Od trzech dni Chrzestny poddawany jest intensywnej radioterapii (5x w tygodniu w trybie stacjonarnym, przewidziano 30 sesji) plus leczenie Temodalem. Nie przeprowadzono badania na obecność genu MGMT nie wiemy zatem jakiej odpowiedzi na Temodal się spodziewać jesteśmy jednak świadomi, że nawet przy najlepszym efekcie terapeutycznym zastosowanej kombinacji możemy liczyć jedynie na nieznaczne wydłużenie życia.
Dlatego Wujek i najbliższa jego rodzina zdecydowani są na udział w terapiach eksperymentalnych, badaniach klinicznych, słowem, na wszystko co oferuje nikłą choćby szansę na wyleczenie lub znaczące podwyższenie długości i jakości życia.
Zdobywamy wciąż wiedzę na temat testowanych w tej chwili substancji i metod leczenia glejaka wielopostaciowego. Niestety brak nam wiedzy by ocenić które badania zapowiadają się najbardziej obiecująco, z udziału w których testach Chrzestny mógłby zyskać najwięcej (jesteśmy świadomi procedur badań klinicznych w tym metodologii podwójnie ślepej próby).

Dlatego zwracam się o pomoc do Państwa.
Być może wiecie Państwo o badaniach klinicznych, ich lokalizacja nie ma znaczenia, które dają nadzieję chorym na glejaka wielopostaciowego. Być może jesteście Państwo w stanie ocenić które testy z listy, którą załączam są obiecujące i warto zabiegać o udział w nich.
Będę także głęboko zobowiązana za wszelkie informacje na temat najlepszego leczenia konwencjonalnego i wszelkie refleksje i wskazówki dotyczące stanu zdrowia Wujka.
Pozdrawiam
anna








rezonans 1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3960 raz(y) 167,84 KB

rezonans 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3545 raz(y) 125,08 KB

histopatologia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4042 raz(y) 310,73 KB

badane substancje.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3538 raz(y) 153,66 KB

 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #2  Wysłany: 2016-02-27, 18:23  


Witam,
Proponowałabym konsultacje w Centrum Onkologii w Warszawie, Profesor Wiesław Boniecki lub dr. Jacek Kunicki.
Serdecznie pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
Anna. 


Dołączyła: 26 Lut 2016
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2016-03-02, 17:09  


Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Dostaliśmy odpowiedź od ośrodka badawczego ze Stanów, zalecają wykonanie badania sekwencjonowania nowej generacji (dosłowny cytat "Foundation ! type next generation sequencing"- być może "!" jest pomyłką i chodzi o 1, mail z zapytaniem o to czeka już w skrzynce odbiorcy).
Czy ktoś z Państwa wie co to za badanie (o samym sekwencjonowaniu nowej generacji jako metodzie już czytaliśmy ale niewiele jest materiałów dotyczących jej zastosowania w badaniach nad glejakiem) i gdzie można je wykonać?
Chrzestny został także zaproszeny do udziału w badaniu przeprowadzanym w Polsce, preparat ABT 414 w porównaniu do temodalu. Czy dysponują Państwo wiedzą o skuteczności ABT 414, jego toksyczności i ewentualnych powikłaniach u pacjenta z cukrzycą?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #4  Wysłany: 2016-03-02, 17:37  


Proszę dowiedzieć się w Centrum Neuroterapii przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.
Pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
Anna. 


Dołączyła: 26 Lut 2016
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2016-03-02, 23:52  


Przegrzebawszy Sieć stwierdziliśmy, że najprawdopodobniej chodzi o badanie FoundationOne, czyli badanie pełnego profilu genetycznego guza w celu określenia czynników wzrostu i doboru najskuteczniejszego leczenia.
Czy wiedzą Państwo czy i gdzie można wykonać takie badanie w Polsce?

Powtórzę także pytanie o eksperymentalne leczenie ABT 414.
Jaka jest skuteczność oraz toksyczność tej substancji, czy przewidywane korzyści wdrożenia leczenia u pacjenta z cukrzycą przewyższają możliwe zagrożenia?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group