1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak guzkowaty
Autor Wiadomość
KrisQ 


Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-07-25, 21:56  Czerniak guzkowaty


Witam,

Jestem nowym użytkownikiemi potrzebuję Waszej wiedzy dotyczącej czerniaka. O to moja historia choroby.


1. W kwietniu br. usunięto zmianę skórną grzbietu (guzek szarawy śr. 1 cm).

Wynik badania histopatologicznego:
Melanoma ?

2. Na przełomie maj/czerwiec 2011r. odbyła się konsultacja w CO Gliwice i ponowne badanie.
Wynik

Melan A
( +/-)

Ki 67
reakcja niespecyficzna

HMB –45 Human Melanoma
(+/-)

CK AE1/AE3
( - )

Rozpoznanie: Melanoma Malignum, nodular type

Uwaga zmiana dochodzi do brzegów preparatu w tym dolnego.

3. W dniu 6.07.2011r. na podstawie wyników wykonano radykalizacje miejsca zmiany skórnej grzbietu i badanie węzła wartownika pachy lewej (SNB).


Wynik

Melan A
( +)

HMB –45 Human Melanoma
( - )

Rozpoznanie: Nieliczne komórki barwnikowe w obrębie torebki węzła chłonnego ( Melan A (+)). Obraz sugeruje wczesne przerzuty melanoma.

4. Na podstawie wyniku zlecono usunięcie węzłów chłonnych pachy lewej.
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #2  Wysłany: 2011-07-26, 15:50  


Witaj KrisQ,
Przykro mi bardzo z powodu diagnozy.
KrisQ napisał/a:
Wynik badania histopatologicznego:
Melanoma ?

Czy to jest cały wynik pierwszego badania histopatologicznego?Przyznam,że bardzo oszczędny zatem trudno o jego inpretację.

KrisQ napisał/a:
Wynik

Melan A
( +/-)

Ki 67
reakcja niespecyficzna

HMB -45 Human Melanoma
(+/-)

CK AE1/AE3
( - )

Rozpoznanie: Melanoma Malignum, nodular type


Powyższy wynik dotyczy badań immunhistochemicznych (IHC) w celu określenia ekspresji antygenów charakterystycznych dla komórek nowotworowych czerniaka. Jest to badanie pomocne w identyfikacji nowotworów wówczas ,gdy obraz histologiczny guza widoczny pod mikroskopem nie jest jednoznaczny.
(+-) oznacza ,że reakcja dla danego antygenu nie była zbyt silna, trudna w interpretacji
(-) oznacza brak reakcji
(+) oznacza rekację dodatnią w zależności od intensywności barwienia (ekspresji antygenu na komórkach nowotworowych) oznacza się ją od jednym,dwoma lub trzema plusami.

KrisQ napisał/a:
Uwaga zmiana dochodzi do brzegów preparatu w tym dolnego.

Preparat wykonany ze zmiany to przekrój poprzeczny, tak aby uzyskać poprzeczny porzekrój skóry w celu określenia głębokości nacieku. Na tej podstawie określa się skalę Breslov oraz Clark. Jednak ten opis jest bardzo nie precyzyjny i tak na prawdę trudno odgadnąć co oznacza.

KrisQ napisał/a:
Wynik

Melan A
( +)

HMB -45 Human Melanoma
( - )

Rozpoznanie: Nieliczne komórki barwnikowe w obrębie torebki węzła chłonnego ( Melan A (+)). Obraz sugeruje wczesne przerzuty melanoma.


W węźle chłonnym po badaniu IHC z użyciem przeciwciała Melan A określono, iż występuja mikroprzerzuty w postaci nielicznych komórek czerniaka.
Usunięcie węzłów jest prawidłowym postępowaniem.
KrisQ, Bardzo trudno jest określić dokładnie stadium zaawansowania na podstawie tego co napisałeś. Czy posiadasz jeszcze jakieś wyniki?
Na podstawie tego co napisałeś można jedynie określić,że na ten moment jest to stadium III typ guzkowy czerniaka.
Jakie informacje, chciałabys jeszcze uzyskać?
 
KrisQ 


Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2011-07-26, 16:03  


Witam,

Dziękuje za interpretacje. Innymi wynikami nie dysponuje. Usunięcie węzłów chłonych w lewej pasze mam za miesiąc. Wg mnie jest to za długi okres. Czy mozliwe sa w tym czasie przerzuty?. Nie wiem co robić?
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #4  Wysłany: 2011-07-26, 16:49  


KrisQ napisał/a:
Innymi wynikami nie dysponuje

Muszę przyznać ze smutkiem ,że wyniki jakie otrzymałeś odbiegają znacznie od standardów.
KrisQ napisał/a:
Usunięcie węzłów chłonych w lewej pasze mam za miesiąc. Wg mnie jest to za długi okres. Czy mozliwe sa w tym czasie przerzuty?. Nie wiem co robić?


Faktycznie miesiąc to długi okres. Jednak źródło pierwotne nowotworu w skórze, a także węzeł wartownik zostały usuniete więc jest nadzieja ,że choroba na tym etapie może się zatrzymać. I tej myśli musisz się trzymać.
Jeśli jest możliwość zmiany ośrodka celem przyśpieszenia terminu zabiegu lub ewentualne ponowne przebadanie preparatów celem sporządzenia raportu spełniającego standardy to można spróbować.
Gdzie teraz się leczysz?Czy miałeś zlecane dodatkowe badania obrazowe typu USG watroby, RTG klatki piersiowej lub badaniae PET -CT?
_________________
 
KrisQ 


Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2011-07-26, 21:33  


Witam,

Dzięki za otuchę i tego będę się trzymać. Miałem robione USG jamy brzusznej i RTG Płuc - obydwa wyniki nic nie wykazały, dla PET to nie mogę dostać skierowania od lekarza. Jeżeli chodzi o zmianę ośrodka na zabieg to myślę, że zmiana i ustalenie nowego terminu może nic nie dać w czasie, mamy też okres urlopowy. Dobry pomysł za który dziekuje, aby zlecić ponownie badanie materiału, ale mam tylko bloczki parafinowane. Czy to wystrczy, aby dać do innego laboratorium?
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #6  Wysłany: 2011-07-26, 21:57  


KrisQ napisał/a:
mam tylko bloczki parafinowane. Czy to wystrczy, aby dać do innego laboratorium?

To zależy co zostało na bloczku. Jednak najlepiej dostarczyć wszystko co jest w posiadaniu laboratorium,które wykonywało dotychczasowe badanie,czyli wszystkie preparaty HE(szkiełka).Możesz je wypożyczyć. Jest to Twoja własność i nie mogą odmówić. Preparaty są przechowywane ok. 5 lat nie można ich zniszczyć, wyrzucić więc na pewno są w ów laboratorium.
 
bajda84 



Dołączyła: 03 Lip 2011
Posty: 24
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2011-07-27, 20:29  


witam Cie jakiś czas temu pisałam o czerniaku mialam go na łydce na dzien dzisiejszy jestem półtora misiąca po operacji i zadnego kroku dalej...nie wiem juz do kogo mam sie zwracac...jezdze i szukam mozliwosci dla siebie mianowicie Zielona Gora i dzis Poznan odmowili mi leczenia interferonem a Wrocław gdzie byłam oprowana daje interferon ale jest to zbyt uciazliwa chemia a ja mam 300km do nich kazali poszukac czegosc blizej.I tak szuka i wydzwaniam ale nigdzie mnie nie chcą.Mówia ze interferon zrobi wiecej złego mi w organizmie jak dobrego...i komu ja mam wierzyc jak lekarze maja podzielone zdania?co ja mam zrobic.Do doktora Mackiewicza tworcy szczepionki sie nie kwalifikuje juz tam dzwoniłam.Mam Iv stopien clark 4mm Breslov i wyciete wezły pachwinowe w lewej nodze

[ Dodano: 2011-07-27, 20:30 ]
jezeli biofanka bedziesz miala chwilke proszę o odpowiedz

[ Dodano: 2011-07-27, 20:34 ]
a propos bloczków parafinowych..jezeli moge sie wtrącic...jestem na tym samym etapie...moje są juz do odebrania po ponownym zbadaniu plus ekspertyza lekarska...myslalam ze wyjdzie mnie to 160zł na jak mówili...a tu dzis sie okazało ze 499zł......przeraziłam sie ta kwotą...na życzenie pacjentki tak napisało laboratorium które przesłalo bloczki do ponownego zbadania a oni mnie zagieli taka ceną?Pani w okienku nie potrafiła mi wytłumaczyc skad ta cena...dlatego jezeli bierzesz pod uwagę ponownie to zbadac zapytaj ile za to zapłacisz

[ Komentarz dodany przez Moderatora: poli: 2011-07-28, 20:14 ]
Następne komentarze w wątku bajda84

_________________
"Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group