1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak guzkowaty, Clark III, Breslow 1,2 mm
Autor Wiadomość
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #16  Wysłany: 2010-10-05, 23:14  


Witaj slawek,
czas zwłoki w podjęciu leczenia (bo dokonano jedynie biopsji wycinającej) mnie po prostu poraził. Jednak nie wiem, czy do końca zrozumiałam jak to wszystko przebiegało, bowiem wydają mi się sprzeczne ze sobą następujące wypowiedzi:
slawek napisał/a:
lekarze nie zająknęli się, że może być to nowotwór oraz że warto zrobić jakieś inne badania itp. Jedyne co lekarz powiedział po zabiegu, to to że wszystko jest ok i szew można usunąć w przychodni na miejscu zamieszkania.
oraz :
Cytat:
pamiętam jak Doktor mówił że jak będzie dobrze to szwy mogę zdjąć u siebie w miejscu mojego zamieszkania w przychodni.

Z drugiego cytatu wnioskuję, że jednak uświadomiono mamę, że dopiero ma się okazać "czy jest dobrze" i że opcja usunięcia szwów w pobliskiej przychodni jest warunkowa?

gontcha napisał/a:
Już wtedy sprawę zaniedbano -> zbyt mały margines chirurgiczny i brak oceny histopatologicznej węzła wartowniczego.

Myślę, że jedno i drugie miałoby miejsce gdyby onkolog miał szansę te wyniki zobaczyć.


Teraz PET.
Po pierwsze - bardzo dobrze, że został wykonany.
O obecnych standardach zakresu badań diagnostycznych u pacjentów w III st. zaawansowania czerniaka pisałam niedawno -> tutaj <-
Warto zwrócić tam w Waszym przypadku uwagę na zapis:
Cytat:
Tylko w przypadku wątpliwości należy kwalifikować chorych do dokładnych badań tomografii komputerowej (zwłaszcza miednicy przy podejrzeniu przerzutów do węzłów chłonnych biodrowych lub zasłonowych) i rezonansu magnetycznego.

Pomijam już bowiem sprawę PET (czy należał się Wam czy też nie), ale obecnie są wyraźne wskazania i uzasadnienie dla wykonania następujących badań:

1. MRI głowy (opcjonalnie TK)
2. MRI jamy brzusznej (opcjonalnie TK).

MRI (rezonans magnetyczny) jest w przypadku tkanek miękkich badaniem o wiele dokładniejszym niż TK (tomografia komputerowa). Jeśli więc nie będzie ograniczeń finansowo-organizacyjnych to powinno się wykonać MRI mózgu oraz wątroby.

Tu pragnę zwrócić uwagę na fakt, że w czerniaku oraz niektórych mięsakach obraz PET może wyjść fałszywie negatywny; oznacza to, że zmiany rozrostowe w przypadku tych rodzajów nowotworów złośliwych czasem w PET nie są pobudzone metabolicznie (brak utylizacji glukozy, a więc i pochłaniania radioznacznika), co może sprawiać mylące wrażenie, iż są one natury łagodnej.
Przy takim wywiadzie jak u Was - obraz nieregularnej, o średnicy powyżej 3 cm, zmiany ogniskowej w wątrobie bezwzględnie powinien skłonić do poszerzenia diagnostyki.

W kwestii dalszej diagnostyki dot. zmiany ogniskowej w OUN (ośrodkowym układzie nerwowym, tj. mózgu) jak sądzę nikt nie będzie specjalnie dyskutował - taka sugestia jest bowiem wyrażona pisemnie przez radiologa w samym opisie PET.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
slawek 


Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 8
Pomógł: 1 raz

 #17  Wysłany: 2010-11-19, 10:53  


Witam po czasie,

dziękuje sedecznie za rady i opinie

po kolei
1. TK głowy - nie wykazało żadnych zmian,
2. jama brzuszna - wcześniejsze badania USG wykazały występowanie torbieli wilekości 30x28 mm.

następnie mama została skierowana na -
limfadenektomia pachowa lewostronna, wycięcie blizny,

jesteśmy już po wynikach badania histopatologicznego wycinka i materiału pooperacyjnego,

Rozpocznanie:
I - fragment tkankowy o wymairach 6x2x2cm ze skórą 6x2 cm z blizną - utkanai nowotworowego nie stwierdza sie ,
II - dwa drobne węzły chłonne wolne od przerzutów nowotworowych
III - w 10 węzłach chłonnych pachy lewej przerzutów nowotworowych nie stwierdza się
IV - węzeł chłonny szczytu pachy bez przerzutów nowotworowych,

tak więc wyniki bardzo dobre,

W obecnej chwili lekarze jescze nie zaproponowali konkretnego leczenia jakim
może byc objęta mama - proszę o poradę, co Państwo by polecali, (chemia, szczepionki , może coś innego) - nie mamy żadnego roznania, być może jest możliwość zakupienia jakiegoś leku za pieniądze, sprowadzenie z zagranicy itp.

Mamy umówioną wizyte u onkologa na początek grudnia, i wtedy lekarz postawnowi co
dalej,

pozdrawiam i z góry dziękuję za rady
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #18  Wysłany: 2010-11-20, 00:36  


Cytat:
tak więc wyniki bardzo dobre

I to bardzo cieszy :)

slawek napisał/a:
Mamy umówioną wizyte u onkologa na początek grudnia, i wtedy lekarz postawnowi co
dalej

Poczekajmy zatem na propozycje/sugestie lekarzy.

Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group