1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
brak śliny
Autor Wiadomość
Danuta 


Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 3
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2009-02-10, 21:20  brak śliny


Mój brat ma nowotwora nerki z przerzutami na węzły chłonne i nadnercza (nerkę z guzem usunięto ponad rok temu). Jest leczony avastinem i interferonem, no i skutki uboczne są straszne, szczególnie brak śliny. Budzi się w nocy co chwilę z powodu suchości w ustach, pęka mu język, odczuwa pieczenie i słoność w ustach, w gardle ... Nie można patrzeć jak się męczy, a jest to tylko jeden aspekt jego cierpień. Używał już "sztucznej śliny", różnych tabletek do ssania, glasolu. Lekarz prowadzący nic już nie doradza na pytanie o lek na suchość w ustach. Strasznie cierpi mój braciszek, a ma dopiero 39lat.
Bardzo proszę o radę, może ktoś zna sposób na te skutki uboczne prowadzonej kuracji?
_________________
siostra
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2009-02-10, 21:50  


Danuta

przede wszystkim, dowiedz się jakie leki przyjmuje Twój brat (wszystkie) - czy otrzymuje sterydy? Wypisz je proszę.
Po drugie: wskazane byłoby wykonanie wymazu z jamy ustnej i przekazania go do badania mikrobiologicznego. Jeśli jeszcze nie wykonaliście takiego badania - warto, bowiem suchość jamy ustnej może mieć przyczynę w przyjmowanych lekach, a może się na to nakładać (często tak bywa) zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe.

Czekam na info, tymczasem spróbuj poratować brata kostkami lodu (do ssania).
Można też sięgnąć po pilokarpinę (info TUTAJ).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Danuta 


Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 3
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2009-02-18, 21:16  


Oprócz wcześniej wymienionych leków mój brat używa plastry przeciwbólowe natrifen 25,na wymioty - metoclopramidum,na bóle kręgosłupa - profenid. Drapie ciągle genitalia i odbyt. Ma z tym udać się do urologa, ale jest tak zmęczony tymi kolejkami do lekarzy,że dotąd nie pojechał. Bardzo cierpi, najgorsze, że a ja starsza siostra nic nie mogę na to poradzić. W październiku 2007roku usunięto mu nerkę z ogromnym guzem, nikt go nie skierował pod opiekę onkologa. Potem zrobiono mu ekg no i lekarze twierdzili, że jest super. Dopiero w wakacje po wizycie u pani profesor (urolog)zrobiono mu tomografię, ale już przerzuty były na nadnerczach i na węzłach chłonnych. Wtedy koleżanka ze Stanów alarmowała, że tylko sutent mu może pomóc, ale żaden lekarz nie chciał mu wypisać, nie wiedzieliśmy jak zdobyć ten lek. W sierpniu zakwalifikował się do programu testującego nowy lek, ale tylko 2,5 miesiąca był w tym programie. Lek przestał działać. Wtedy właśnie od 29.12.08r przyjmuje interferon i avastin. Jest w strasznym stanie, ostatnio sam powiedział, że wygląda jak zombi. Mój brat zawsze był dowcipny.
_________________
siostra
 
ana


Dołączył: 24 Lut 2009
Posty: 8

 #4  Wysłany: 2009-02-25, 21:55  


Dosyć często suchość, pękanie języka, dziąseł przy okazji leczenia przeciwnowotworowego jest spowodowana stanem zapalnym- lekarz musi zbadać brata, w zależności od wymazu- może należy wziąć antybiotyk i będzie po sprawie.
Mojemu tacie przynosiło ulgę płukanie rozcieńczoną wodą utlenioną..:) Preparatów różnych jest dużo, pewnie je dobrze znasz. Pastylki Isla do ssania niektórym pomagają. Siemię lnianę do picia. To chyba najskuteczniejsze według mojej orientacji. Trzeba też pamiętać o piciu dużych ilości wody. Pozdrawiam.
 
zufe
[konto usunięte]



Posty: 0

 #5  Wysłany: 2009-03-27, 19:33  


A próbowaliście tzw.sztuczną ślinę?
 
Danuta 


Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 3
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2009-07-04, 01:04  


26 maja w Dzień Matki zmarł mój wspaniały, kochany brat. Starał się nikomu nie sprawiać kłopotu, nawet w ostatnim tygodniu nie jęczał, chociaż go bolało, twarzą tylko wyrażał swój ból i tego nie zapomnę do końca swego życia. Zmarł miesiąc po skończeniu 41 lat. Na razie czuję ulgę, że nie cierpi i jeszcze do mnie nie dotarło, że cudowny, przystojny Wojtuś nie żyje, nie przyjedzie do mnie już nigdy. Kiedyś to dotrze, więc staram się znaleźć sobie zajęcie żeby żyć. Zapisałam się na prawo jazdy, choć jestem 9 lat starsza od niego, więc to trochę późno. Czytam książkę de Mello "Wezwanie do miłości", "Myśli Jana Twardowskiego na każdy dzień", "Anielskie opowieści dla duszy". Moich dwóch wspaniałych braci, najdroższych mi ludzi na świecie jest po tamtej stronie życia. Tęsknię za nimi bardzo. Wierzę, że są ze mną w jakiś nieokreślony sposób. Wiem to, bo tuż przed pochowaniem Wojtka dostaliśmy anonim, kto zabił naszego brata 5 lat temu. To Wojtek nam "go przysłał", bo obiecał mi to. Teraz tam czekają na mnie moi kochani chłopcy - jak kiedyś tam pójdę nie będę sama.
Przepraszam, jeśli komuś mój tekst wydaje się dziwny, ale każdy rozpacza inaczej. Po każdej śmierci najbliższej osoby musimy jakby od nowa zaczynać życie, ja to robię już drugi raz w ciągu pięciu lat.
_________________
siostra
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #7  Wysłany: 2009-07-04, 23:01  


Danutko,przyjmij moje szczere kondolencje.
Bardzo mi przykro...
Ps.mi Twój tekst nie wydaje się dziwny.
 
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #8  Wysłany: 2009-07-06, 09:48  


Przykro mi i dużo siły życzę
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #9  Wysłany: 2009-07-06, 12:24  


Danuta, przyjmij wyrazy współczucia <uscisk> .
Z Twojego postu widać, jak bardzo kochającą rodziną byliście.
 
gosiac 


Dołączyła: 16 Lut 2009
Posty: 91
Pomogła: 10 razy

 #10  Wysłany: 2009-07-06, 23:33  


zycze duuuzo sil!
jest mi przykro :-(
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group