1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 7
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-09-15, 17:26   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
@Iwa,
Zabieg kwadrantektomii jaki przeszłaś należy do oszczędzających, zatem radioterapia przed Tobą. Faktycznie masz powody do radości , bo wyniki jakie podajesz w poście jw. (i wcześniejszym również) należą do najlepszych jakich można oczekiwać w tej sytuacji. Oby wynik badania węzła wartowniczego był równie pomyślny.

Iwa napisał/a:
Dzisiaj się ucieszyłam, bo otrzymałam wyniki dodatnie na obecność receptorów dla hormonów steroidowych (obydwóch) oraz minus dla receptora HER 2. Piszę z pamięci, ponieważ wynik przekazał mi lekarz gdy byłam na punkcji w zabiegowym w moim mieście, gdzie jest oddział CO.


Podkreślenia w tekście jw. moje.

Co się dzieje ? Czy jest coś o czym nie piszesz ?
Pozdrowienia
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-09-14, 18:04   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
Iwa,

Nic nie piszesz na temat radioterapii. Czy zapadły jakieś decyzje w tym temacie ?

Pozdrawiam
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-28, 15:02   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
gaba58 napisał/a:
A obecnie procedura węzła wartowniczego to reguła, a nie wyjątek

Niestety to nie reguła, proszę wysłuchać apelu prof. J. Jassema wygłoszonego w trakcie wykładu o raku piersi (ok. 9 min ) na konferencji PO ASCO 2010 - http://www.poasco.pl/vide...PIERSI_J_Jassem .
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-27, 15:43   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
@Iwa, Richelieu

Odpowiedź na pytanie „ Kiedy, jaka biopsja w BIRADS 5 ” w poniższym cytacie:


Cytat:
Zmiany złośliwe (BIRADS 5)
W przypadku zmian typowych dla raka (guzki spikularne, polimorficzne mikrozwapnienia)
jednoznaczne, przedoperacyjne rozpoznanie mikroskopowe raka piersi ułatwia omówienie
z chorą dalszego postępowania leczniczego. Ujemny wynik badania mikroskopowego nie wy−
klucza złośliwego charakteru zmiany i nie zwalnia z konieczności wykonania zabiegu operacyj−
nego. Jeśli przewiduje się zastosowanie systemowego leczenia indukcyjnego, konieczne jest
uzyskanie rozpoznania histopatologicznego na podstawie wyniku badania histopatologiczne−
go materiału pochodzącego z biopsji gruboigłowej, mammotomicznej lub otwartej. Umożliwia
to określenie cech morfologicznych nowotworu decydujących o wyborze metody leczenia (sto−
pień zróżnicowania, obecność receptorów steroidowych i HER2).
W procesie diagnostycznym dąży się do uzyskania jak najwyższego odsetka rozpoznań
przedoperacyjnych za pomocą mniej inwazyjnych technik (biopsje przezskórne). Jednak
w przypadku części stwierdzanych mammograficznie zmian subklinicznych (np. struktura promie−
nista, radial scar) diagnostyczna biopsja chirurgiczna pozostaje postępowaniem z wyboru.


Źródło: http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-26, 23:31   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
Iwa napisał/a:
Najlepsze jest to, że mój lekarz skierował mnie na mammotomię mając wynik usg BIRADS4c.
Skierowanie było do centrum Onkologii w Bydgoszczy. Czekałam 2 miesiące. To tam już w gabinecie zabiegowym lekarz podjął decyzję o rezygnacji i odesłał do poradni w Centrum do zupełnie przypadkowego lekarza, który powiedział, że po konsultacji z anastezjologiem (za 2 tyg) mam przyjść do dowolnego lekarza w poradni, gdzie będzie najmniejsza kolejka, w celu ustalenia terminu operacji. Chyba słusznie Centrum cieszy się bardzo dobrą opinią.


Birads 4 oznacza zmianę podejrzaną, którą weryfikuje się w biopsji. Biopsja mammotomiczna nadaje się do tego doskonale. Tu zaznaczam, że biopsja to nie wycinanie guza , to pobranie tylko fragmentu guza do badania hist. –pat.
Polskie Towarzystwo Ultrasonagfaficzne, poczynając od roku 2009 w swoich standardach zaleca stosowanie klasyfikacji BIRADS w badaniach USG piersi, jednak w zaleceniach Polskiej Unii Onkologii czytam tylko o kwalifikacji zmian w tym systemie na podstawie zdjęć mammograficznych.
Na jakiej podstawie tj. mammografii czy USG lekarz z Bydgoszczy dokonał przekwalifikowania na BIRADS 5 ?
To dobrze, ze trafiłaś do dużego ośrodka, choćby dlatego że lekarze mają większe doświadczenie, bo dostępna są nowe technologie, bo można być leczonym kompleksowo, itp.
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-26, 17:12   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
gaba58 napisał/a:
a jak okaże się że to na darmo (guzek łagodny) to będziesz szczęśliwa.

a jak się okaże że to rak to również będziesz szczęśliwa bo będziesz leczona wg europejskich standardów, bo takie właśnie postępowanie zaproponował Twój lekarz. Niestety nie wszyscy mają szansę na takie leczenie.

Odnośnie mammotomu – to dobry sprzęt, ale do biopsji.
  Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
urania

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 51256

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2010-07-25, 14:03   Temat: Rak piersi przewodowy inwazyjny
Tak jak napisały wyżej Gaba58 i 1966Małgorzata , „harpunem” znaczy się zmiany niewyczuwalne dotykiem. Aby umożliwić chirurgowi usunięcie tych zmian, trzeba je zaznaczyć i w tym celu wbija się w pierś cienki drut pod kontrolą badania mammograficznego lub ultrasonograficznego.

[ Dodano: 2010-07-25, 19:10 ]
Natomiast rozumiem, że wymieniona na na karcie kwalifikacyjnej "intra" znaczy badanie mikroskopowe materiału pobranego z wyciętego guza w trakcie operacji.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group