1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
tymek.2013

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4228

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-08-26, 01:04   Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
jesteśmy po badaniach w COZL.Wynik CgA: 1125 (tysiąc 125) przy normie coś ok 94.
Wynik KT z dn. Ś13-07-2018:
Miąższ płucny rozedmowym guzkowe zgrubienia opłucnej na poziomie seg. 6L 10L. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Znacznie powiększony, guzkowo przebudowany gruczoł tarczycowy (płat lewy schodzi do poziomu niemal rozdwojenia tchawicy) przemieszczający i uciskający tchawicę i przełyk.
Powyżj pepka, widoczne zatarcie struktur przedniej ściany jamy brzusznej z obecnością przekrwienia i niejednorodnego wzmożenia tkanki tłuszczowej.
Wątroba niepowiekszona z obecnoscią kilku torbielek do 10 mm, w seg. VII widoczna jest zmiana ogniskowa (22mm) o silnym wzmocnieniu kontrastowym utrzymujacym się w fazie póżnej. Ponadto w obu płatach widocznych jest kilka dorobnych (do 10mm) ognisk silnego wzmocnienia w fazie tętniczej po podaniu kontrastu, nie widocznych w pozostałych fazach badania (zmiany naczyniowe?)
Pęcherzyk żółciowy usuniety, zaznaczone drogi żółciowe wew. wątrobowe, drenaż PŻW.
Śledziona miernie powiekszona, 127mm w osi długiej, jednorodna.
Trzustka w zakresie trzonu i ogona zanikowa, wąska. Głowa trzustki nieregularnie poszerzona (46x38). w jej otoczeniu i we wnęce wątroby jest widocznych kilka niejednorodnych węzłów chłonnych wielkości do 21mm.
Nadnercze prawe niepowiększone bez zmian ogniskowych. Nadnercze lewe guzkowo poszerzone do 12mm., o jednorodnych gęstosciach(przerost łagodny?)
Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzeniowej, bez zastoju i kamicy. W nerce prawej na obrysie tylnym widoczna jest zmiana ogniskowa 13 mm o gęstościach i i wzmocnienu kontrastowym dyskretnie niższych niż kora gesta torbiel?. podobna zmiana 10mm w biegunie nerki lewej.
Pęcherz moczowy o gładkich obrysach.
Gruczoł krokowy niejednorodny, ze zwapnieniami o wym. 53x37, przerost płata środkowego.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Rozrzedzenia struktury kostnej w obrębie kości lrzyżowej i talerzy biodrowych- osteoporotyczne?

[ Dodano: 2018-08-26, 01:27 ]
W międzyczasie zrobiono w COZL protezowanie dróg żółciowych, dzieki czemu jakość życia zwiększyła się wielokrotnie bez drenażu zewnetrznego.
Następnie wynik scyntografii receptorów somatostatynowych.:
Substancja Tekrotyd 99m Tc
3h po iniekcji
W obrębie klatki piersiowej uwidoczniło się duże wole zamostkowe, którego lewym płatem schodzi do poziomu rozwidlenia tchawicyz obecnością licznych zmian guzkowych wykazujące nierónomiernie gromadzenia radioznacznika.
W obrębie jamy brzusznej uwidoczniły się obszary zwiększonego radioznaczniaka:
- paracentralnie po prawej stroniew sąsiedztwie dwunastnicy słabo wyodrębniający się obszar tkankowy o wym. 44x18 mm od poziomuL1 do L2 - głowa trzustki.
- paracentralnie po stronie prawej nieco powyżej na poziomie Th12/L1 obszar tkankowy o wym. 20mm- węzeł chłonny;
paracentralnie po stronie lewej na poziomie Th12L1 obszar tkankowy o wym. 16mm - węzeł chłonny.
Ponadto zwraca uwagę niejednorodne rozmieszczenia radioznacznika w całym miąszższu wątroby z obszarami zwiększonego gromadzenia w seg. VII i VIII o śr, ok 26mm.
W obrębie miednicy uwidocznił się obszar zwiększonego gromadzenia radioznacznika w tylnej części gruczołu krokowego o wym. 22x17mm nie wyodrębniajacy się w CT bez kontrastu.

Wniosek:
Opisywane zmiany wykazujące zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych w trzustce, węzłach chlonnych, wątrobie najprawdopodobniej o charakterze npl. Zmiana w obrębie gruczołu krokowego wykazującae zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych wymaga dalszej weryfikacji, nie można wykluczyć również procesu npl.

[ Dodano: 2018-08-26, 01:33 ]
Mamy skierowanie na leczenia analogami samostatyny. Czytałem o lepszym wyniku leczenia przy leczeniu radiologicznym samostatynowym wraz z analogami, ale nie iwem czy jest to dostępne w polsce ani jakie kryteria trzeba spełniać. Czy same analogi samostatyny w naszym przypadku z przerzutami moga byc skuteczne???
  Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
tymek.2013

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4228

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-06-25, 00:57   Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
Od miesiąca pacjent źle się czuł bolał go brzuch i miał biegunki, więc zrobił badanie krwi i moczu, wyszła mu bilirubina przekroczona kilkukrotnie i lekarz zdiagnozował żółtaczkę i dał skierowanie do szpitala. Tam zdecydowali o konieczności operacji i wycieli woreczek żólciowy, wyrostek oraz pobrali wycinki z podejrzanych guzków na wątrobie. Niestety nie zrobili obejścia dróg żółciowych z powodu braku na wyposażeniu szpitala i pacjentowi wyprowadzili worek zewnętrzny. W pobranych wycinkach stwierdzono przerzuty raka neuroendokrynnego najprawdopodobniej z układu pokarmowego. Jakie badania trzeba wykonać aby zdiagnozwać ognisko pierwotne? Z tego co wyczytałem w internetach to nie jest łatwe i wymaga ten rodzaj raka innych ścieżek diagnostycznych nią przyjęte dla innych nowotworów? Podobno zwykły PET tego może nie wychwycić, potrzeba innego radioznacznika i nie jest on dostępny we wszystkich centrach onkologii np na ścianie wschodniej. Podobno wychwytuje to jakaś scyntografia z odpowiednimi znacznikami, ale czy to badanie jest porównywalne z PET? Nadmienię jeszcze, co może być ważne że pacjent 3 lata temu miał zdiagnozowanego guza trzustki, odbyła się operecja w celu jego wycięcia ale z powodu niemożliwości wycięcia w całości guz pobrano tylko wycinki do badań, które wykazały tylko stan zapalny. Poniżej wyniki badań i pozostałe załączniki w chronologicznym czasie.

[ Dodano: 2018-06-25, 01:05 ]
załączniik 2















 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group