1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 17
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
tymek.2013

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4207

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-08-26, 01:04   Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
jesteśmy po badaniach w COZL.Wynik CgA: 1125 (tysiąc 125) przy normie coś ok 94.
Wynik KT z dn. Ś13-07-2018:
Miąższ płucny rozedmowym guzkowe zgrubienia opłucnej na poziomie seg. 6L 10L. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Znacznie powiększony, guzkowo przebudowany gruczoł tarczycowy (płat lewy schodzi do poziomu niemal rozdwojenia tchawicy) przemieszczający i uciskający tchawicę i przełyk.
Powyżj pepka, widoczne zatarcie struktur przedniej ściany jamy brzusznej z obecnością przekrwienia i niejednorodnego wzmożenia tkanki tłuszczowej.
Wątroba niepowiekszona z obecnoscią kilku torbielek do 10 mm, w seg. VII widoczna jest zmiana ogniskowa (22mm) o silnym wzmocnieniu kontrastowym utrzymujacym się w fazie póżnej. Ponadto w obu płatach widocznych jest kilka dorobnych (do 10mm) ognisk silnego wzmocnienia w fazie tętniczej po podaniu kontrastu, nie widocznych w pozostałych fazach badania (zmiany naczyniowe?)
Pęcherzyk żółciowy usuniety, zaznaczone drogi żółciowe wew. wątrobowe, drenaż PŻW.
Śledziona miernie powiekszona, 127mm w osi długiej, jednorodna.
Trzustka w zakresie trzonu i ogona zanikowa, wąska. Głowa trzustki nieregularnie poszerzona (46x38). w jej otoczeniu i we wnęce wątroby jest widocznych kilka niejednorodnych węzłów chłonnych wielkości do 21mm.
Nadnercze prawe niepowiększone bez zmian ogniskowych. Nadnercze lewe guzkowo poszerzone do 12mm., o jednorodnych gęstosciach(przerost łagodny?)
Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzeniowej, bez zastoju i kamicy. W nerce prawej na obrysie tylnym widoczna jest zmiana ogniskowa 13 mm o gęstościach i i wzmocnienu kontrastowym dyskretnie niższych niż kora gesta torbiel?. podobna zmiana 10mm w biegunie nerki lewej.
Pęcherz moczowy o gładkich obrysach.
Gruczoł krokowy niejednorodny, ze zwapnieniami o wym. 53x37, przerost płata środkowego.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Rozrzedzenia struktury kostnej w obrębie kości lrzyżowej i talerzy biodrowych- osteoporotyczne?

[ Dodano: 2018-08-26, 01:27 ]
W międzyczasie zrobiono w COZL protezowanie dróg żółciowych, dzieki czemu jakość życia zwiększyła się wielokrotnie bez drenażu zewnetrznego.
Następnie wynik scyntografii receptorów somatostatynowych.:
Substancja Tekrotyd 99m Tc
3h po iniekcji
W obrębie klatki piersiowej uwidoczniło się duże wole zamostkowe, którego lewym płatem schodzi do poziomu rozwidlenia tchawicyz obecnością licznych zmian guzkowych wykazujące nierónomiernie gromadzenia radioznacznika.
W obrębie jamy brzusznej uwidoczniły się obszary zwiększonego radioznaczniaka:
- paracentralnie po prawej stroniew sąsiedztwie dwunastnicy słabo wyodrębniający się obszar tkankowy o wym. 44x18 mm od poziomuL1 do L2 - głowa trzustki.
- paracentralnie po stronie prawej nieco powyżej na poziomie Th12/L1 obszar tkankowy o wym. 20mm- węzeł chłonny;
paracentralnie po stronie lewej na poziomie Th12L1 obszar tkankowy o wym. 16mm - węzeł chłonny.
Ponadto zwraca uwagę niejednorodne rozmieszczenia radioznacznika w całym miąszższu wątroby z obszarami zwiększonego gromadzenia w seg. VII i VIII o śr, ok 26mm.
W obrębie miednicy uwidocznił się obszar zwiększonego gromadzenia radioznacznika w tylnej części gruczołu krokowego o wym. 22x17mm nie wyodrębniajacy się w CT bez kontrastu.

Wniosek:
Opisywane zmiany wykazujące zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych w trzustce, węzłach chlonnych, wątrobie najprawdopodobniej o charakterze npl. Zmiana w obrębie gruczołu krokowego wykazującae zwiększoną ekspresję receptorów somatostatynowych wymaga dalszej weryfikacji, nie można wykluczyć również procesu npl.

[ Dodano: 2018-08-26, 01:33 ]
Mamy skierowanie na leczenia analogami samostatyny. Czytałem o lepszym wyniku leczenia przy leczeniu radiologicznym samostatynowym wraz z analogami, ale nie iwem czy jest to dostępne w polsce ani jakie kryteria trzeba spełniać. Czy same analogi samostatyny w naszym przypadku z przerzutami moga byc skuteczne???
  Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
tymek.2013

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4207

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2018-06-25, 00:57   Temat: Jak zdiagnozować ognisko pierwotne?
Od miesiąca pacjent źle się czuł bolał go brzuch i miał biegunki, więc zrobił badanie krwi i moczu, wyszła mu bilirubina przekroczona kilkukrotnie i lekarz zdiagnozował żółtaczkę i dał skierowanie do szpitala. Tam zdecydowali o konieczności operacji i wycieli woreczek żólciowy, wyrostek oraz pobrali wycinki z podejrzanych guzków na wątrobie. Niestety nie zrobili obejścia dróg żółciowych z powodu braku na wyposażeniu szpitala i pacjentowi wyprowadzili worek zewnętrzny. W pobranych wycinkach stwierdzono przerzuty raka neuroendokrynnego najprawdopodobniej z układu pokarmowego. Jakie badania trzeba wykonać aby zdiagnozwać ognisko pierwotne? Z tego co wyczytałem w internetach to nie jest łatwe i wymaga ten rodzaj raka innych ścieżek diagnostycznych nią przyjęte dla innych nowotworów? Podobno zwykły PET tego może nie wychwycić, potrzeba innego radioznacznika i nie jest on dostępny we wszystkich centrach onkologii np na ścianie wschodniej. Podobno wychwytuje to jakaś scyntografia z odpowiednimi znacznikami, ale czy to badanie jest porównywalne z PET? Nadmienię jeszcze, co może być ważne że pacjent 3 lata temu miał zdiagnozowanego guza trzustki, odbyła się operecja w celu jego wycięcia ale z powodu niemożliwości wycięcia w całości guz pobrano tylko wycinki do badań, które wykazały tylko stan zapalny. Poniżej wyniki badań i pozostałe załączniki w chronologicznym czasie.

[ Dodano: 2018-06-25, 01:05 ]
załączniik 2















  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-04-07, 01:00   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Onkolog z CO dał skierowanie do chirurga w CO i on ma zdecydować co dalej z tym węzłem robić. Termin wizyty ustalony na po świętach.

Pozdrawiam wszystkich. :)
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-04-02, 01:13   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam po ponad roku. Nic się nie działo do tej pory. Dopiero jakieś dwa tygodnie temu pojawił się powiększony węzeł chłonny na boku szyi. poniżej opis z usg:

Pojedynczy węzeł chłonny o grupy 5A po str. prawej. Węzeł niebolesny o grubości 4mm i długości 12mm z prawidłową wnęką tłuszczową, bez wzmożonego unaczynienia. Nie stwierdzam powiększonych ww. chłonnych szyi. Bez zmian patologicznych w niepowiększonych śliniankach podżuchwowych i przyusznych. Tarczyca niepowiększona, niejednorodna, bez zmian o cechach złośliwości.

Tyle usg, trzeba ten węzeł dalej diagnozować? Jeśli tak to w jaki sposób?

Pozdrawiam wszystkich i liczę na pomoc.
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-04, 00:09   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam po długiej nieobecności. Napiszę w skrócie co się działo przez ten czas. Kilka wizyt w CO, tomografia ok, stan stabilny, nic niepokojącego się nie dzieje. Bóle pooperacyjne coraz rzadsze, Ciocia tak na co dzień funkcjonuje bez tabletek p.bólowych, czasem weźmie jakiś apap. Ostatnio ma czasem jakieś dziwne napady wzrostu temperatury bez żadnej przyczyny. Jednego dnia jest normalna, następnego wzrasta do 39,5, a na następny dzień jest osłabienie np 35,8. Potem znowu jest normalnie. Sezon grypowy, ale jeśli to by była grypa to raczej by tak szybo nie przeszło. Nie ma kataru, kaszlu ani innych objawów, tylko ta goraczka. Następna wizyta w CO 16 lutego. Ma zapytać czy to może mieć jakiś związek z wyciętym guzem.

[ Dodano: 2016-02-04, 00:10 ]
Pozdrawiam Wszystkich :)
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-08-29, 00:32   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Podobno guz jest złośliwy ale mało agresywny - tak powiedziano Cioci na wizycie u lekarza onkologa.
Sezon urlopowy, więc wszystko dzieje się z opóźnieniem. Ma zebrać się konsylium i zdecydować co dalej. Lekarze zastanawiają się czy potrzebne jest dalsze leczenie. Na razie wykonano TK KLP i brzucha, podobno nie wyszło nic niepokojącego, wyniku nie mam. może za kilka dni będę miał.
Mam pytanie, Czy badanie krwi w kierunku markerów dało by jakąś pomocną odpowiedź? Jeśli tak to jakich? Czy są jakieś markery specyficzne dla tego nowotworu? Może zrobić je prywatnie jeśli lekarze nie zlecą? jaki jest koszt takiego badania?

Pozdrawiam wszystkich.
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-08-05, 01:19   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam.
Ciocia jest po resekcji klinowej wykonanej 1 lipca 2015. Generalnie czuje się dobrze, wraca do sił, już nawet uparła się i jeździ rowerem. Dokucza jeszcze trochę jej ból, ale zwykły apap pomaga, więc nie jest najgorzej.
Dzisiaj odebrała wyniki his-pat z wyciętego kawałka płuca: (Nie wiem dlaczego są dwa. może ten drugi jest z bloczków?)

W związku z tym mam pytania:
1- czy guz wycięto z odpowiednim marginesem?
2- co to jest za nowotwór?,
3- czy jest złośliwy?,
4- czy to jest koniec leczenia? czy też będzie jeszcze wdrożona chemioterapia/radioterapia?

Pozdrawiam wszystkich.







  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-05-08, 01:22   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Jutro wizyta u torakochirurga i może będzie wiadomo jakie będzie dalsze leczenie/diagnostyka ...

Pozdrawiam wszystkich.
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2015-05-04, 00:21   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam po przerwie.
W zasadzie nic nowego się nie działo, dopiero w kwietniu zrobiono kontrolne TK. Wynik przepisałem poniżej:

TK klp – 14.04.2015
Dane ze skierowania: Obserwacja płuca lewego w kierunku tu. Guzek piersi prawej wykluczony w mammografii, badaniu synograficznym oraz badaniu klinicznych.
Do oceny przesłano badania porównawcze pacjenta: CT, OT – TK –KLP z dn 2014-08-01; CT,OT – TK-KLP z dnia 2014-01-28.
Opis badania:
W segmencie VI płuca lewego, jak w badaniach poprzednich widoczny gładkokonturowany guzek, w badaniu aktualnym wielkości ok 13 mm, objętości ok 951 mm3, w najstarszym badaniu porównawczym dostarczonym z 26.07.2013 wielkości ok 10,5 mm objętości 616 mm3. Czas podwojenia wg pomiaru 2 lata 271 dni. Guzek nie spełnia kryteriów czasu podwojenia dla zmiany złośliwej, jednak wykazuje powolny wzrost w porównaniu z badaniami poprzednimi i po dożylnym podaniu środka kontrastowego ulega wzmocnieniu z ok 20 do 100 j.H. Do rozważenia weryfikacja zmiany w biopsji pod kontrolą TK.
Poza tym tkanka płucna bez zmian ogniskowych.
W obrębie śródpiersia nie uwidoczniono patologicznie powiększonych węzłów chłonnych.
Aorta w odcinku piersiowym nieposzerzona, jednorodnie zakontrastowana. Tętnice płucne prawidłowo zakontrastowane. Serce niepowiększone.
Tchawica i oskrzela główne bez cech patologii. Wątroba w uwidocznionym zakresie bez zmian ogniskowych. Duży pęcherzyk żółciowy, wielkości ok 9x4,4 cm.
W obrębie trzonu trzustki widoczna zmiana płynowa wielkości ok 5 mm.
Nadnercza prawidłowej wielkości i kształtu. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Drobna śledziona dodatkowa. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze bocznych krawędzi trzonów kręgów. Zagęszczenie struktury kostnej w obrębie trzonu kręgu Th6, prawdopodobnie wyspa kostna.
Wnioski:
Guzek płata górnego płuca lewego ulegający wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastowego, w porównaniu z badaniem z 26.07.2013 widoczny powolny wzrost objętości guzka jednak nie spełniający kryteriów czasu podwojenia zmiany złośliwej, do rozważenia biopsja pod kontrolą TK celem postawienia ostatecznego rozpoznania.
Poza tym jak w opisie.
Podpisy.
Ciocia dostała skierowanie do poradni torakochirurgicznej w celu oceny możliwości wykonania biopsji.

Czy waszym zdaniem jest możliwe wykonanie biopsji, czy chirurg każe czekać aż guzek bardziej urośnie i będzie "łatwiej" trafić?
Co sądzicie o jego złośliwości w związku z jego powolnym wzrostem. Chociaż w badaniu z sierpnia 2014 roku miał również 10 mm, więc nie urósł w ponad dwa lata tylko w pół roku?
Niepokoi nas również ta zmiana płynowa w trzonie trzustki, czy to może być coś podejrzanego?

Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedzi...
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-03, 01:11   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Dziękuje wszystkim za wypowiedzi, podniosły mnie one trochę na duchu. Jednakże bardziej mnie martwią te bóle głowy i kręgosłupa. Czy wynik badanie encefalograficznego lub TK, w którym jest różnicowanie pomiędzy zwyrodnieniem a meta do kręgu Th6 mogą być niepokojące?
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-08-31, 01:57   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam po dość długiej przerwie.
Niby nic strasznego się nie dzieje ale są pojedyncze sygnały które połączone w całość dają dość niepokojący dla mnie obraz, albo jak zwykle przesadzam. W czerwcu Ciocię zaczęła boleć głowa i dość ostro. Dostała skierowanie do neurologa i ten mając historię choroby zlecił badanie encefalograficzne. Wynik w załączeniu.
W lipcu zaczął bolec ją kręgosłup i stopa. W sierpniu poszła na badania do szpitala i w karcie informacyjnej pojawiły się jakieś zmiany w prawej piersi i kręgosłupie które wcześniej nie były opisywane. Guzek tak jakby nieznacznie urósł ale być może to mieści się w granicach tolerancji pomiaru. Ciocia po wyjściu ze szpitala zrobiła USG piersi i mammografię, które nie wykazały żadnych zmian.
Czy TK jest w tym przypadku dokładniejsze czy bardziej można wierzyć mammografii?
Co dalej robić? Czekać? Czy trzeba zrobić jakieś kolejne badania, które mogły by wykluczyć możliwość przerzutów? Jeśli tak to jakie?
Wyniki są niejednoznaczne ale wygląda to chyba na postęp choroby?

[ Dodano: 2014-08-31, 02:03 ]
Załączniki lepiej czytać w kolejności od tyłu, coś mi się poprzestawiało...

[ Dodano: 2014-08-31, 02:52 ]
Cytat z wątku: Monika_Maria_Marika:
"U Tatusia wykryto przerzuty mnogi rozsiane w mózgu, największa zmiana 1,2 cm.
Źródło prawdopodobnie płuca - tam od lat siedzi sobie niezidentyfikowany guzek, maleństwo nie rosnące, wielkości 1 cm. Niestety w takim miejscu, że aby się do niego dostać trzeba by wyciąć całe płuco."
- Obawiam się że może być to bardzo podobny przypadek..











  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-18, 01:46   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam ponownie.
Ciocia jest po TK 28.01.2014

TK Klatki piersiowej
Dane ze skierowania: guzek w segmencie 6PL - do obserwacji.
Do oceny przesłano badania porównawcze pacjenta.
TK - KLP z dnia 2013-07-24. W porównaniu z badaniem poprzednim obraz TK bez dynamiki.
Drobne zwłóknienia w szczytach płucnych.
Guzek 10x7mm w seg. 6PL
Poza tym miąższ płucny prawidłowo powietrzny bez zagęszczeń ogniskowych
Serce i duże naczynia w normie.
Jamy opłucnowe wolne.
Kości bez ognisk patologicznych. Osteofity brzeżne.
Wn. Stabilizacja.

Co o tym sądzić? Chyba na razie trzeba się cieszyć i kontrolować. W jakim terminie należy wykonać ponownie TK?
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-02, 17:11   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Witam,
Zgodnie z zaleceniem Ciocia poszła do przychodni w celu wykonania kontrolnego TK po trzech miesiącach. Niestety skończyły się limity na TK w tym roku. ::mur:: . Obiecali Cioci badanie TK na styczeń. Lekarka uspokajająco powiedziała, że skoro rosło kilka lat to można zaczekać do stycznia. Ciocia chce czekać. Czy może namówić ją aby zrobiła TK prywatnie? Czy czekanie do stycznia jest obarczone zbyt duży ryzykiem, czy nie można sobie pozwolić na takie opóźnienie. Lekarka mówiła że może jeszcze w grudniu zaproponować kontrolne RTG, ale dodała że to dodatkowa dawka promieniowania a TK i tak trzeba będzie zrobić.
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-02, 17:45   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Absenteeism masz oczywiście racjonalne podejście do tematu, czego mi brakuje. Wiem, że trzeba czekać, ale jestem pełen niepokoju co się wydarzy. A wydarzyć się może wszystko. I życie by było bez sensu gdyby człowiek nie miał nadziei. Więc ta nadzieja zawsze jest, ale są chwile w których się wątpi. I to forum pozwala mi tą nadzieję mieć. Jak piszesz "Nie powiedziałabym, że prawdopodobieństwo jest aż tak duże, choć oczywiście istnieje" to mogę mieć nadzieję, na podstawie Twojego doświadczenia, że będzie dobrze.
Ola, również wiem że masz rację. Chyba byłem troszkę podłamany pisząc ostatniego posta. Wszystkim nam obecnym na forum nie jest łatwo. Czytałem Olu o Waszej walce. Wiem że Wam też nie jest łatwo. I dobrze że możemy się tu na forum wspierać nawzajem. Pozdrawiam Was również.
Będzie dobrze!!!
  Temat: Cień okrągły w płucu lewym
tymek.2013

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 28561

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-01, 01:01   Temat: Cień okrągły w płucu lewym
Łatwo mówić żeby poczekać. To czekanie na bombie. Jeśli przez 3 m-ce urośnie lub da przerzuty do węzłów chłonnych to po ptakach. i po leczeniu. zostanie tylko leczenie paliatywne. :uuu:
Niestety ale z wątków forumowych wiem, że bez operacji nie ma szans nawet na roczne przeżycie.
Wszyscy się na forum nawzajem pocieszają ale prawda jest okrutna.
Więc jeśli jest duże prawdopodobieństwo że to zmiana złośliwa to dlaczego tego nie operować już teraz? Nie rozumiem tego. Jeśli tego nie było w poprzednim RTG i w obecnym CT się wzmacnia to chyba to rośnie? A jeśli to drobnokomórkowiec to w listopadzie może być już wszędzie...
Jestem pełen strachu, chyba bardziej niż Ciocia (moja Matka Chrzestna) Tylko Ona mi już została wśród żywych...
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group