1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak. Czy może przez lata nie dawać objawów?
tina69

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 9442

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2016-07-31, 22:54   Temat: Czerniak. Czy może przez lata nie dawać objawów?
W marcu 2008 roku mojemu obecnie 75-letniemu tacie usunięto znamię z pleców i okazało się,że to czerniak.
Rozpoznanie hp Melanoma malignum e naevo dysplastico.Clark III Breslow~ 1,4mm(II).

Zmiana wyglądała jak naklejony na plecach plasterek czarnej jak smoła plasteliny wielkości ok. piędziesięciogroszówki. Tato ma szczególnie na plecach bardzo dużo znamion o przeróżnym kształcie ,wielkości i kolorach.

Po rozpoznaniu zgłosiliśmy się do CO Gliwice. Nie zrobiono oznaczenia węzła wartowniczego, bo właśnie wtedy wystąpiły kłopoty z pozyskaniem radioizotopu. Ale jak powiedział lekarz i jak wyczytałam w literaturze, oznaczenie węzła wartowniczego nie wpływa na medianę przeżycia. Oczywiście była docinka brzegów.
Tato jest cały czas pod opieką Gliwic i jestem pod wrażeniem opieki w tym ośrodku. Najdrobniejsze zmiany (pojawił się tacie naczyniak na wątrobie i jakaś zmiana podskórna na plecach) skutkują szybką dalszą diagnostyką.
Na wiosnę 2015 roku u taty pojawiło się na głowie (na czubku) znamię i zmusiłam go do jego usunięcia, choć nie było łatwo bo wciąż przekładano termin.
Wynik: Melanoma in situ. Tym razem zdążyliśmy na czas.
U taty czerniak pojawia się na znamionach dysplastycznych/zmianach soczewicowatych.
Ponieważ tato ma bardzo dużo znamion różnistych - szukałam dermatologa, który by obserwował i potrafił zorientować się, gdy zacznie się coś dziać...Nikt nie chciał się podjąć, a wycinanie podejrzanych naszym zdaniem znamion jest niemożliwe ze względu na ich liczbę.
Trafiłam z tatą wreszcie do Szpitala Uniwersyteckiego na Kopernika w Krakowie. Pacjenci z dopiskiem pilne są przyjmowani bardzo szybko. Tato w przeciągu roku miał kilka videodermatoskopii (w CO w Gliwicach nikt znamion nie oglądał- oferowali jedynie wycinkę) i innych badań. Miał także wymrażane plamy soczewicowate. Jest tam pod doskonałą fachową i niezwykle miłą opieką. Zawsze jest badany bardzo, bardzo dokładnie.
Polecam ten ośrodek.
Należy być dobrej myśli czego przykładem (odpukać w niemalowane) jest mój tato.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-08-01, 06:19 ]
Tina proszę nie pisać historii Waszej choroby w cudzym wątku, bo to myli czytających. Można pomóc, doradzić ale nie opisywać jak było/jest u Was. W takich wypadkach jak chcesz dać przykład Waszej walki wstaw po prostu link do Waszej historii.

 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group