1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
tati
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 12772
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2010-04-28, 19:44 Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
Ok, ok. Jeżeli, rzeczywiście sytuacja wygląda tak jak piszesz, a oceniasz ją tak obiektywnie jak możesz, to zalecam:
1. Rzucić palenie. Albo się przejmujecie potencjalną chorobą albo nie. Jeżeli mama nie może spać z powodu kaszlu, to w pierwszej kolejności niech rzuci palenie. 12 milimetrowa zmiana położona w przypodstawnie może powodować kaszel, jednak skutek wielu lat palenia tytoniu, dla ogólnej kondycji płuc jest na pewno dużo bardziej dewastujący.
2. Wizyty u pulmonologów mogą mieć sens, ale zazwyczaj niewielki, ze względu na poradnie oblężone przez palaczy, którzy chcą, żeby ich leczyć tak, żeby płuca pozwalały im palić coraz więcej papierosów. Wniosek - monstrualne kolejki.
3. Czy mama miała krwioplucie. Każda ilość krwi w plwocinie to krwioplucie. Jest to wskazanie do pilnej diagnostyki.
4. Sugeruję wizytę w oddziale pneuomonologicznym, ze skierowaniem od lekarz POZ. Dobra diagnostyka robiona jest na oddziałach. Lekarz przyjmujący do szpitala w izbie przyjęć raczej na pewno nie przyjmie z marszu. Mam nadzieję, że wyznaczy względnie rozsądny termin. Wizyta u pulmonologa ma sens, ale wtedy gdy pracuje ona/on na oddziale szpitalnym.
5. Oczywiście, możesz również wykonać badanie tomokomputerowe we własnym zakresie . Opór systemu jest czasami niepojęty. Powinnaś uzupełnić je o badanie spirometryczne, USG brzucha. W przypadku chorób współistniejących konsultacje odpowiednich specjalistów np. kardiolog, endokrynolog.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
W odpowiedzi na posty opisujące złą kondycję diagnostyki, nie w kontekście Twojej Mamy.
Chciałbym tylko zaznaczyć, że diagnostyka to też leczenie. Wykonanie TK prywatnie to też element diagnostyki czyli leczenia. Być może zalecając choremu obranie jakiejś ścieżki diagnostyki np. radiologicznej, na podstawie lakonicznego, pełnego nieścisłości i niejednonaczności opisu członka rodziny pacjenta możemy skierować go na błędne tory. W życiu zdarzają się różne niespodzianki. Trafiają wielce przejęci mężczyźni z guzkiem płuca, którzy nie zauważyli, że ich jądro ma wielkość grejpfruta, albo kobiety, u których czerniak powoduje owrzodzenie dłoni sięgające kości, pomstujące na lekarzy rodzinnych, którzy nie zrobili zdjęcia płuc. A więc zalecając diagnostykę na podstawie dwóch 3 wersowych postów możemy czasami błądzić.
Drugi aspekt. Być może wskutek zaleconej przez nas diagnostyki chory dozna uszczerbku, np. wykonane TK skończy się zgonem wskutek ostrej niewydolności nerek, reakcji anafilaktycznej na kontrast, przełomu hipermetabolicznego we współistniejącej niejawnej nadczynności tarczycy. Nie widzieliśmy badania rtg, a widziało je dwóch lekarzy - Lekarz POZ i Pneumonolog. Oczywiście to mogą być idioci działający w nie najprostszych warunkach polskiej ochrony zdrowia . Ale może mają rację. Widzieli rtg i pacjentkę.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nie jestem wrogiem samodiagnozujących się pacjentów. Część naszych pacjentów, przychodzi do resekcji we wczesnym stadium, które sami dzięki własnemu uporowi złapali co pozwoliło ich wyleczyć, ale 95% zabiegów wykonujemy u chorych, którzy ukończyli diagnostykę w Oddziałach Pneumonologicznych.
Życzę Wam, żebyście trafiły na rozsądnego lekarza, który podejmie właściwą decyzję dotyczącą diagnostyki. Mam nadzieję, że wszystko ułoży się jak najlepiej i nie będziecie musiały przeprowadzać trudnej diagnostyki we własnym zakresie . |
Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
tati
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 12772
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2010-04-26, 19:57 Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
agakata napisał/a: | wyszedł cień okrągły ok 1,5cm - następnie skierowanie do pulmonologa - ten natychmiast dał skierowanie na TK. To był maj zeszłego roku. Termin TK był na listopad...poszliśmy prywatnie -i na początku października Mama była już po operacji - usunięto płat płuca |
Idiotyczna, częsta sytuacja!!! 5 miesięcy od rtg do operacji to niestety codzienność, ale WSTYD dla nas zajmujących się zawodowo diagnostyką i leczeniem!!!
Jeżeli ktoś proponuje tak durny termin jak 5 miesięcy oczekiwania na diagnostykę guza płuca polecam następujące, dobrze zorganizowane i rzetelnie pracujące oddziały chorób płuc:
- Szpital Specjalistyczny w Wejherowie,
- Szpital im. PCK w Gdyni Redłowie,
- Szpital Specjalistyczny w Prabutach.
Województwo pomorskie. Lepiej czekać 1-3 tygodnie na przyjęcie nawet poza swoim województwem niż 5 miesięcy w oddziale pod domem.
Zdecydowanie polecam diagnostykę na oddziałach pulmonologicznych. |
Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
tati
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 12772
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2010-04-22, 19:37 Temat: Proszę o rozszyfrowanie wyniku |
Olkaa napisał/a: | Guzkowe zacienienie w polu nadprzeponowym płuca prawego, wielkośc ok. 1,2 cm. |
To niepokojące.
Olkaa napisał/a: | jutro ma wizyte u lekarza. |
Uważam, że najlepszą diagnostykę tego typu zmian wykonują oddziały chorób płuc - pneumonologiczne - pulmonologiczne. Będzie tam miała pełną diagnostykę, ukierunkowaną na potwierdzenie/wykluczenie nowotworu, nie zapominając o innych nienowotworowzch chorobach płuc. Zazwyczaj diagnostyka w tych oddziałach jest bardzo dobrze zorganizowana i trwa nie dłużej niż tydzień.
madziorek napisał/a: | Mama na pewno dostanie skierowanie na TK klatki piersiowej. Może być tak, że termin badania będzie odległy, jeśli możecie nie czekajcie, szukajcie od razu ośrodka w którym robią to badanie prywatnie koszt ok.500 zł, a im szybszy wynik tym szybsze leczenie. |
Odradzam wykonywanie szeregu badań w trybie ambulatoryjnym. Nie leczymy badania TK, ale chorobę. TK to jeden z wielu etapów diagnostyki. Rozpoznanie można postawić na podstawie biopsji, bronchoskopii, wycinków z węzłów chłonnych i na wiele innych sposobów, z których większość to droga szpitalna. Droga ambulatoryjna jest dużo dłuższa, bo na kolejne badania zapisujesz się osobno, czekasz na wyniki, zastanawiasz się jaki kolejny ruch itp. Oddaj sprawę specjalistom, którzy rozpoznając nowotwory zarabiają na życie - pulmonologom. |
|
|