1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak anaplastyczny-drobnokomórkowy
tati

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 66493

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-07, 19:35   Temat: Rak anaplastyczny-drobnokomórkowy
ela1 napisał/a:
Dużo czytałam artykułów na temat : mówić czy nie, i zdania są podzielone.


Różne szkoły - jak szybko i dosadnie informować pacjenta. Czy musi paść słowo rak. Takie dyskusje można podejmować. Ale nie można odchodzić od prawdy, mówić, że to takie zwłóknienia, to minie, to nic takiego, jeszcze nie wiadomo.

Zastanów się co mu powiesz jeśli spyta cię, co ty o tym myślisz, gdy spyta na co jest chory. Bądź przygotowana. Może nie spyta. Może nie chce wiedzieć, ale jeśli on jasno postawi pytanie powinien się możliwie delikatnie, może nie do końca, ale powinien się dowiedzieć.

W rozmowie warto stopniować informacje i obserwować reakcję po każdej porcji. Mąż może w pewnym momencie mieć dość i rozmowę należy wtedy wyciszyć, wesprzeć. Zacząć np. "choroba jest ciężka", potem "jest to guz", potem "obecny jest też poza płucem", potem "to jest nowotwór", "nowotwór złośliwy", "jest to rak płuca, z przerzutami". Po przerwaniu rozmowy na którymś etapie, trzeba powiedzieć o leczeniu, nadziei, przedłużeniu życia.
  Temat: Rak anaplastyczny-drobnokomórkowy
tati

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 66493

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-03, 21:00   Temat: prawda
Nie każdy musi wiedzieć jak skutecznym zabójcą jest jego rak. Dam ci tylko radę, bo zarabiam na życie, codziennie mówiąc ludziom, że mają raka. Jeśli się spyta, musisz powiedzieć mu prawdę. Możesz ją mówić stopniowo, ale jeśli się spyta musi się dowiedzieć, nie wolno Go okłamać.
  Temat: Rak anaplastyczny-drobnokomórkowy
tati

Odpowiedzi: 146
Wyświetleń: 66493

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-04-02, 21:24   Temat: głowa
Zgadzam się z oceną sytuacji przedstawioną przez DSS. Proszę przeczytaj jeszcze raz akapit z ostatniego posta napisanego przez DSS dotyczący przerzutów do głowy i ich leczenia.

Nie chcę być brutalny, choć pewnie tak to odbierzesz. Nie wiem czy to dobrze, że twój mąż myśli, że po chemii wyzdrowieje. Czy ktoś z onkologów powiedział mu, że go wyleczy? Myślę, że powinien mieć nadzieję na wyzdrowienie/przedłużenie życia, ale będzie to bardzo ciężkie leczenie bardzo ciężkiej choroby. Czy on zdaje sobie sprawę ze swojego bardzo poważnego położenia?

Trzymajcie się ciepło przez Święta.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group