1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
radomatu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 7840

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-14, 15:22   Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
Naturalnie,rozumiem, że chory obserwujac swoja skore dostrzega/nie dostrzega zmian w niej zachodzacych, jednak mi bardziej chodzi o to, czy dana zmiana ( w tym wypadku czerniak guzkowy ) daje podstawy do stwierdzenia takiej zmiany. Sprowadze to do prostego przykladu: w czerniakach "szerzacych się powierzchniowo" zmiany sa dosc wyrazne. Przegladajac mnostwo fotografii w internecie mozna zauwazyc,że wzrost czerniaka guzkowego na szerokosc jest mniej widoczny,ale jednak, mocno upraszczajac, gdyby ktos mierzyl swoja zmiane linijka np raz w miesiacu, to moglby stwierdzic,że guzek nieco się powiekszyl?
I druga kwestia. Czy twierdzac, że czerniak pokonuje bariere naskorka mozna rozumiec pokonanie naskorka i wypietrzanie "ponad" czy pokonanie naskorka,gdzie jest zmiana pierwotna i rozpoczecie ekspansji w dol?
Przepraszam za tak lopatologiczne pytania,ale jak widac opracowania internetowe pozostawiaja nieco niedomowien.
W zwiazku z tym,czy sa jakies opracowania ksiazkowe godne polecenia w tej tematyce?
Wreszcie,taka niesmiala sugestia z mojej strony - swego czasu przegladalem kilka for internetowych, m.in dotyczacych ziarnicy. Powstal tam watek - pt: "czy mam ziarnice?" W ktorym zebrano najistotniejsze informacje o symtomach, badaniach itp. Naturalnie watek stanowi zbior odpowiedzi na najczesciej padajace pytania,tak aby kazdy kto podejrzewa u siebie choroba, szybko znalazl odpowiedz, bez koniecznosci szukania w poszczegolnych historiach pacjentow. Moze warto byloby pomyslec nad podobnym rozwiazaniem na tym forum? Ale jak podkreslam, to tylko niesmiala sugestia:)
Milego dnia wszystkim zycze:)
  Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
radomatu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 7840

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-14, 06:46   Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Niemniej jednak poproszę o małe doprecyzowanie, jeśli to nie problem:)
Chodzi mi wyłącznie o czerniaka guzkowego - stąd moje pytanie, czy guzek widoczny na powierzchni skóry może rosnąć wertykalnie, nie powiększając się jednocześnie w płaszczyźnie poziomej. W opracowaniach, które Pani poleciła jest tylko stwierdzenie, że czerniak guzkowy jest typem "bardzo szybko się powiększającym". Skoro więc od początku charakteryzuje się wzrostem wertykalnym, czego zapewne nie można dostrzec gołym okiem, czy zauważalne jest powiększenie guzka horyzontalne? Innymi słowy czy chory jest w stanie dostrzec "rozwój", wzrost takiego guzka w jakiś sposób?
  Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
radomatu

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 7840

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-13, 17:54   Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
Witajcie. Przeczytałem wiele, jeśli nie wszystkie posty z forum, dotyczące czerniaka guzkowego, jednak nurtuje mnie jedno pytanie. Czy istnieje jakakolwiek zależność między rozmiarem guzka horyzontalnym, a głębokością nacieku? Np, gdy guzek ma szerokość 5 mm jaką może mieć "grubość" i odwrotnie, czy guzek o szerokości np 1,5 cm może mieć niewielką wartość wertykalną?

Po drugie, czy rozrost takiego guzka w poziomie jest widoczny? W wielu, niestety obcojęzycznych opracowaniach, znalazłem sprzeczne informacje, od takich, że guzek rośnie szybko, po takie , że rozrost poziomy jest niewidoczny.

Po trzecie, czy rozrost wertykalny polega również na "wypiętrzaniu" guzka ponad skórę /naskórek? czy jedynie na wnikaniu wgłąb tkanki?

Po czwarte - jak długo przebiega rozrost? Tu po raz kolejny informacje są sprzeczne, od takich, że rozrost trwa od kilku miesięcy do roku, inne źródła podają, że do 2 lat.


Jeśli pytania, które zadaję mają już swoje odpowiedzi na forum - wybaczcie, widocznie nie szukałem zbyt dobrze i poszukam raz jeszcze.

Pozdrawiam serdecznie!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group