1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
mral

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 16723

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-06-12, 20:09   Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
Witaj Maiami,
maiami napisał/a:

Lekarz wydał dalsze skierowanie na kolejną punkcję, tym razem gruboigłową. Poszłam na nią wczoraj, czekając w gabinecie zapadła decyzja o zmianie badania. Nie zrozumiałam właściwie dlaczego znów zdecydowali się na cienkoigłową. Wytłumaczyli mi to tak, iż obawiają się zbyt bliskiego położenia "tego co tam znaleźli" od klatki piersiowej...
Znów został mi pobrany materiał do badań. Wtedy zostały wzięte 2 próbki. Teraz zrobili mi chyba z 7 wkłuć.


Nie rozumiem dlaczego biopsja cienkoigłowa jest bezpieczniejsza od gruboigłowej, nie znalazłam na ten temat żadnej informacji– proszę napisz jeśli wiesz coś więcej na ten temat.
Natomiast natrafiłam na informacje n/temat biopsji mammotomicznej stereotaktycznej, która wydaje się być idealną w sytuacji położenia zmiany blisko klatki piersiowej.

Cytat:
Biopsja mammotomiczna stereotaktyczna

Odpowiednio dobrana wielkość otworu w blacie stołu diagnostyczne, "pływający" blat stołu oraz ruch ramienia C z lampą RTG, kamerą CCD i przystawką biopsyjną, umożliwia dostęp do badanego obszaru pod kątem 360 stopni bez konieczności zmiany ułożenia pacjentki.
Naprowadzanie igły odbywa się poprzez podanie współrzędnych polowych docelowego punktu biopsyjnego. Oznacza to, że system odczytuje odległość docelowego punktu biopsyjnego od środka układu współrzędnych oraz kąt pomiędzy płaszczyzną XY i prostą przecinającą ten punkt oraz początek układu współrzędnych. Umożliwia to wykonywanie biopsji praktycznie dowolnego punktu piersi, nawet z obszaru położonego w pobliżu klatki piersiowej i węzłów chłonnych.

Źródło: http://www.4wsk.pl/pl/radiologia/mammotomia.html

maiami napisał/a:

Do ręki nie dostałam żadnych wyników, ponieważ na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznej diagnozy.

Generalnie , wynik badania powinnaś otrzymać niezależnie od jego zawartości.

maiami napisał/a:

Czy to możliwe aby USG czy mammografia nie dała jasnego obrazu co się tam dzieje??

Na podstawie obrazu mammograficznego/USG doświadczony radiolog może mówić o prawdopodobieństwie charakteru zmiany, ale w celu potwierdzenia lub wykluczenia zawsze potrzebna jest dalsza diagnostyka tj. badanie hist. –pat. materiału pobranego ze zmiany.
  Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
mral

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 16723

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-05-02, 19:14   Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
DSS, Soja, Maiami - proszę przeczytajcie na temat wznowy miejscowej tutaj http://www.puo.pl/pdf/rak_piersi.pdf str. 132, 133 i może dalsze.
W przypadku wznowy, jednego byłabym pewna - mastektomii, jeśli zaś chodzi o pozostały zakres leczenia , to odnoszę wrażenie, że powinien być ustalony dopiero po zakończeniu diagnostyki i na podstawie bardzo szczegółowej analizy przypadku.
  Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
mral

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 16723

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2009-05-02, 15:06   Temat: Rak piersi, potrójnie ujemny - wznowa ?
maiami - Też jestem po operacji oszczędzającej i zetknęłam się z podejrzeniem wznowy, które na szczęście okazało się zmianą innego rodzaju. Na ten temat możesz poczytać tutaj http://www.forum-onkologi...ostyka-vt61.htm Znajdziesz tam również komentarze na temat biopsji (BAC, gruboigłowej, mammotomicznej).
Wracając do Twego zapytania, to wg informacji jakie uzyskałam od lekarza, drążąc swój problem, kolejna operacja oszczędzająca nie wchodzi w rachubę, również kolejna radioterapia tego obszaru nie powinna być wykonana. To samo powiedział mi radioterapeuta – dogrywki nie będą możliwe.
Moje obserwacje i doświadczenia mówią jednak , że odstępstwa od reguły bywają możliwe, ale nie jestem pewna czy warto z nich korzystać, a już na pewno nie każdy i nie zawsze powinien z nich korzystać.

Przeczytaj ten wątek: http://www.forum-onkologi...?highlight=#845

Na szczęście dzisiaj pacjentki po mastektomii mogą wykonać operacje odtwórcze, są możliwe trzy warianty: z użyciem tylko endoprotezy, z użyciem endoprotezy i tkanek własnych, z użyciem tkanek tylko własnych. No, ale na razie ten problem Ciebie nie dotyczy, a z drugiej strony informacji nigdy za wiele.
Życzę powodzenia

Soja – zgodnie z tym co pisałam w innym wątku, moja wiedza jest niewielka z zakresu onkologii , dlatego proszę wyjaśnij dlaczego uważasz za wskazane wykonanie PET ? Na marginesie dodam , że do dzisiaj nikt mi takiego badania nie zaproponował .
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group