1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-05-05, 19:15   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1,

Wszystko jest ujęte we WNIOSKACH - brak zmian podejrzanych.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-05-05, 08:40   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Inga,

Wklej albo przepisz, proszę, wynik. Jeśli wolisz wkleić to zrób tak:
Cytat:
Musisz napisać kolejny post ( może być 1 znak graficzny), nie dodajesz go tylko klikasz Podgląd, następnie przewijasz w dół i klikasz Kliknij aby dodać zdjęcie do wiadomości. I dodajesz zdjęcie wyniku.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-02-07, 16:13   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Wszystko zależy od tego czym jest zmiana w piersi. Można teraz zrobić usg tej piersi i węzłów chłonnych pachowych, to też jest istotne badanie. Nerki też można zbadać poprzez usg.
O sposobie ewentualnego leczenia można jednak mówić po ustaleniu rodzaju zmiany. Obecna chemioterapia nie wyklucza leczenia innej jednostki chorobowej. Jednak trudno teraz cokolwiek pisać ponieważ sytuacja nie jest jasna, nie wiadomo co się dokładnie dzieje w klatce piersiowej i w kościach.
W tym kontekście PET może coś rozjaśnić.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-02-06, 22:55   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
No tak, wylewy po wkłuciach to częsty problem. Rutinoscorbin może, choć nie musi pomóc. Doraźnie można smarować siniaki maścią z heparyną.

Co do biopsji to zakładam, że lekarz przewiduje jednak pewne wahnięcia w morfologii i nie chce wykonywać inwazyjnej procedury bo mogłoby to spowodować jakieś komplikacje ( miejscowa infekcja, krwawienie).

Nie całkiem rozumiem pomysł z PET bo jakkolwiek można wykonać takie badanie w trakcie chemii to jednak trzeba mieć wcześniejszą PET do porównania. W trakcie chemii można przy pomocy PET sprawdzić skuteczność aktualnego leczenia tylko poprzez zestawienie z badaniem wykonanym przed rozpoczeciem leczenia. Ale może nie wiem wszystkiego na ten temat, postaram się wkrótce dowiedzieć u fachowców.

Pozdrawiam, m.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-02-04, 19:06   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Inga,

Siniaki, wybroczyny mogą się pojawiać podczas chemioterapii, jaki wynik uszkodzenia szpiku. Masz może wyniki aktualnej morfologii?

Pani dr musiała widzieć te wyniki jeśli chemia jest kontynuowana.
Dlaczego chcesz podawać wit.C? Jeśli problemem jest szpik/niski poziom płytek krwi to witamina nic tu nie zmieni.

Napisz, proszę, na jakim etapie jest leczenie, ile cykli chemii podano. I co ze sprawdzaniem zmiany w piersi?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-01-14, 13:30   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1,

Badanie TK bez kontrastu jest zdecydowanie mniej dokładne dlatego nie wiadomo na 100% czy opisywane zmiany w płucach, węzłach chłonnych i kościach to przerzuty czy nie.

Na pewno trzeba sprawdzić zmianę w piersi bo może to być odrębna jednostka chorobowa.

Co do podejrzanych innych zmian to ich dalsze diagnozowanie nie jest takie oczywiste - bo jeżeli są to przerzuty to i tak jedynym postępowaniem jest podawanie chemioterapii, nie operacja. A chemia właśnie się rozpoczęła więc za jakiś czas będzie można zrobić badanie kontrolne. Nawet bez kontrastu ewentualne różnice w wielkości lub ilości będą zauważalne.
Oczywiście zawsze lekarz może rozważyć np.rezonans lub scyntygrafię.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-21, 13:17   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Ok, scaliłam wątki ponieważ dotyczą jednej historii choroby.

Jeżeli czekacie aktualnie na wynik TK ( czego? - miednicy, jamy brzusznej, płuc?) oraz na rozpoczęcie chemioterapii to znaczy, że leczenie zaraz się zacznie.

Nie ma teraz ( czyli w oparciu o wynik pooperacyjny) wskazań do wykonywania badań obrazowych.
Zawsze jednak można i warto skonsultować się dodatkowo - np.w kwestii radioterapii uzupełniającej - nie trzeba jechać do innego ośrodka, opcja na odległość też jest możliwa. Polecałam już na forum porady telemedyczne z zakresu onkologii w ECZ ( Europejskie Centrum Zdrowia, Otwock), to bardzo dobry ośrodek.

https://ecz-otwock.pl/606/konsultacja-telemedyczna

Oczywiście to nie musi być to miejsce, możecie sprawdzic inne ośrodki.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-20, 11:25   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Inga,

Badania obrazowe ( tomografia, rezonans, PET) robi się przed operacją aby określić stan wyjściowy i zaawansowanie. Bezpośrednio po operacji nie wykonuje się takich badań okolicy operowanej bo zmiany anatomiczne wywołane ingerencją chirurgiczną fałszują obraz, nie są miarodajne.

Postępowanie w przypadku raka trzonu macicy jest tak opisane z Zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego:

Cytat:
Rozpoznanie patomorfologiczne jest stawiane na podstawie materiału uzyskanego w trakcie biopsji endometrium, biopsji celowanej przeprowadzonej w trakcie histeroskopii lub klasycznego diagnostycznego łyżeczkowania jamy macicy poprzedzonego oceną USG macicy z pomiarem grubości błony śluzowej.
Po potwierdzeniu histopatologicznym nowotworu trzonu macicy należy przeprowadzić:
— pełne badanie lekarskie (podmiotowe i przedmiotowe);
— badanie ginekologiczne (per vaginam i per rectum) z wziernikowaniem;
— RTG klatki piersiowej;
— USG przezpochwowe i USG jamy brzusznej;
— podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu.
W przypadku podejrzenia nowotworu przekraczającego granicę trzonu macicy dodatkowych informacji może dostarczyć badanie KT lub MR jamy brzusznej i miednicy (ocena naciekania w obrębie miednicy) oraz PET-KT (ocena obecności przerzutów w odległych narządach).

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.286-287

To jest oczywiście postępowanie przedoperacyjne. Czy dobrze rozumiem, że u Ciebie/u Was nie wykonano żadnego badania przed operacją? Nic? Nawet rtg klatki piersiowej i usg jamy brzusznej? Operacja była tak „na ślepo”?


Wynik histopatologiczny pooperacyjny podaje dokładne informacje na temat lokalnego zaawansowania raka ( wielkość pierwotnego guza macicy, ewentualne naciekanie sąsiednich tkanek, przerzuty lub ich brak w węzłach chłonnych itd.).

Napisz coś więcej, jaka operacja została wykonana i dlaczego teraz uważasz, że konieczne jest jakieś badanie całego ciała. Bo nie ma w ogóle takich wytycznych, takich zaleceń aby wykonywać badanie sprawdzające efekt operacji, tak się nie robi.

Czy masz może już inny wątek na forum dot.raka trzonu macicy, pod innym nick’iem?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-19, 12:04   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Cytat:
W świetle danych potwierdzających skuteczność RCTH uzasadnione wydaje się ograniczenie wykorzystania pooperacyjnej CTH do chorych na wczesnego raka trzonu z czynnikami ryzyka rozsiewu do narządów odległych (stopień IB, G1/2 — grupa wysokiego ryzyka nawrotu) oraz chorych w stopniu III bez przerzutów w węzłach chłonnych i w stopniu IV po optymalnej cytoredukcji.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.292

Paklitaksel i karboplatyna to standardowe, sprawdzone cytostatyki stosowane w leczeniu min.raka trzonu macicy z czynnikami ryzyka. Ten schemat jest zalecany przez ESMO:

https://www.esmo.org/guid...ncer-algorithms

W tych algorytmach przewiń na sam dół do Advanced/recurrent disease treatment algorithm, w małej niebieskiej tabelce jest napisane, że

Standard of care 1st line ChT is six cycles of TC
TC to własnie paklitaksel i karboplatyna.

Na rokowania wpływ ma zarówno stopień zaawansowania jak i typ nowotworu i jego stopień złośliwości. Węzły chłonne nie były zajęte, to zawsze dobra wiadomość. Ale w raporcie patomorfologicznym jest informacja o naciekaniu przestrzeni naczyniowo-limfatycznych - w takim przypadku wskazana jest uzupełniająca RTH.
Niestety ogniska raka płaskonabłonkowego oraz jasnokomórkowego są niekorzystnymi czynnikami i trzeba mieć nadzieję, że uzupełniająca chemioterapia będzie skuteczna.

Cytat:
Jedynie chore z grupy wysokiego ryzyka (stopień zaawansowania > IB, G3 oraz rak płaskonabłonkowy, jasnokomórkowy, surowiczy i brodawczakowaty lub mięsak, stan po RTH) wymagają ścisłej kontroli po radykalnym leczeniu chirurgicznym. W razie podejrzenia nawrotu należy wykonać pełną diagnostykę pozwalającą na ustalenie planu dalszego leczenia.
Kontrole w tej grupie powinny być przeprowadzane co 4 miesiące przez 2 lata po leczeniu, następnie co 6 miesięcy do 5 lat. Badania obrazowe i laboratoryjne powinny być wykonywane w przypadku zaistnienia określonych wskazań.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.293

[ Dodano: 2021-12-20, 11:51 ]
Agatowa1,
Jeszcze dopytam o TK - czego to badanie dotyczyło?

Bo gaba ma oczywiście rację w kwestii robienia TK wyjściowej i kontrolnej po 3 cyklach, ale to w przypadku obecności ewidentnych zmian nowotworowych, przerzutowych albo przetrwałych po operacji. Wtedy TK się faktycznie porównuje, żeby sprawdzić skuteczność leczenia.
U Was ma być chemioterapia uzupełniająca po leczeniu chirurgicznym czyli taka zapobiegająca tworzeniu się ewentualnych przerzutów - generalnie chodzi o inną sytuację kliniczną.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 8467

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-12, 21:12   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1,

Rozpoznanie histopatologiczne ( czyli po dokładnym obejrzeniu materiału pod mikroskopem) jest podstawą diagnozy. Lekarz w trakcie operacji widzi wszystko, ale nie ma mikroskopu w oczach. W przypadku zaawansowanego nowotworu ginekologicznego trudno czasem na oko ocenić czy guz pierwotny to duża zmiana na jajniku czy ta w macicy.

U Was ewidentnie stwierdzony został zaawansowany miejscowo rak trzonu macicy. Guzy endometrioidalne to najczęstszy rodzaj raka trzonu macicy - w rozpoznaniu napisano także o ogniskach raka jasnokomórkowego i metaplazji płaskonabłonkowej. To także odmiany raka trzonu macicy, oznaczające wyższy stopień zlośliwości raka.
Pozytywnym faktem jest stwierdzenie braku przerzutów raka w węzłach chłonnych. Jednak niepokojący jest zapis o naciekaniu naczyń ( zapewne limfatycznych).

Według opisu hist-pat jest to III st.zaawansowania raka trzonu macicy. Leczenie pooperacyjne powinno oznaczać radioterapię i być może także chemioterapię ze względu na czynniki ryzyka: naciekanie naczyń oraz ogniska dodatkowych niekorzystnych typów histologicznych ( płasko- i jasnokomórkowy).

Czy macie już umówioną wizytę u onkologa?


Pozdtawiam serdecznie, missy.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group