1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6148

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-17, 12:49   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
Program lekowy z pembrolizumabem:

https://www.gov.pl/attach...6a-6bb3318c519a

Punkt 4, podpunkt b.

Następnie punkt 4.3. :

Cytat:
b) odsetek komórek nowotworowych z ekspresją PD-L1 poniżej 50% -kryterium kwalifikacji do stosowania pembrolizumabu w skojarzeniu:
i. w raku niepłaskonabłonkowym – w schemacie: pembrolizumab w skojarzeniu z pemetreksedem i pochodną platyny (karboplatyną albo cisplatyną) w leczeniu indukcyjnym (4 podania co 3 tygodnie), a następnie pembrolizumab z pemetreksedem w leczeniu podtrzymującym;


Co do badania porównawczego to na początku opisu TK z NIO jest adnotacja o braku poprzednich badań.
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6148

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2022-01-16, 19:31   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
Magxx,

Szkoda, że radiolog opisujący badanie z grudnia nie miał badania poprzedniego do porównania bo to byłaby najdokładniejsza ocena.

Niemniej można odczytać z badań, że sytuacja jest na pograniczu stabilizacji i małej progresji - chodzi mi o pojawienie się płynu w opłucnej, ślad płynu w osierdziu oraz guzkowo pogrubiały trzon nadnercza. Oczywiście nie wiemy czy to nieprawidłowo zmienione nadnercze to coś nowego bo wcześniejsze TK nie obejmowało chyba nadbrzusza.
Czy radioterapia paliatywna to jedynym możliwe do zastosowania leczenie? Nie było mowy ani o leczeniu celowanym ani o immunoterapii - czy macie już wyniki badań w kierunku ROS1 i PDL1?
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6148

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-11-15, 15:04   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
urania, masz rację, to jest opis badania.
Mi chodziło o wynik po broncho czyli wynik histpat, nie napisałam tego jasno. W pierwszym poście jest załączona nieczytelna miniaturka, myślałam, ze może to jest jeszcze jakaś brakująca strona.
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6148

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-11-13, 15:57   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
Wyniki









[ Dodano: 2021-11-13, 17:56 ]
Magxx,
Nie widzę wyniku bronchofiberoskopii, możesz to dosłać?

Ogólnie sytuacja wygląda tak - guz jest faktycznie zaawansowany, nieoperacyjny. Zapis T4N2M1a nie zgadza się jednak z opisem tomografii bo M1a oznacza przerzuty ( albo w drugim płucu albo pod postacią kom.nowotworowych w płynie opłucnowym lub osierdziowym). Guzek podejrzany o meta ( przerzut) jest obecny w tym samym, lewym płucu więc to nie on „podnosi” zaawansowanie. Chyba, że są jeszcze jakieś wyniki badań potwierdzające powyższe podejrzenie?

Opis TK wskazuje na stopień zaawansowanie IIIB ( czyli T4N2M0) co jest faktycznie stadium nieoperacyjnym. Można leczyć samą RTH lub jednoczesną CRTH - wszystko zależy od oceny stanu ogólnego pacjenta dokonanej przez lekarza. Trudno mi powiedzieć czy sam wiek wg onkologa jest przeszkodą w zastosowaniu CRTH czy może jednak rozległość procesu nowotworowego.
Wiesz może ( czy lekarz w ogóle wspominał)jak długie mają być naświetlania, ile tygodni miałyby trwać?

Podejrzewam, że lekarz przede wszystkim chce zadziałać miejscowo na sam guz i dodatkowo, nie wprowadzając chemioterapii, zostawia możliwość do rozpoczęcia leczenia tzw.celowanego.
Tutaj jest całościowe zestawienie wszystkich refundowanych obecnie programow lekowych:
https://www.gov.pl/attach...6a-6bb3318c519a

Postępowanie przedstawione przez lekarza wygląda bardzo sensownie bo daje szansę na miejscowe opanowanie choroby i następnie ewentualne wprowadzenie jednego z wyżej wymienionych programów lekowych ( zamiast standardowej chemioterapii).

Leczenie celowane ( w pierwszej linii) wykluczające wcześniejsze lecz.systemowe oznacza, w skrócie, brak wcześniejszej chemioterapii. Konieczne jest jednak wykonanie określonych badań genetycznych guza o ile pobrany podczas biopsji materiał jest wystarczający do przeprowadzenia takich badań.

Tyle jestem obecnie w stanie wywnioskować z Twoich informacji oraz tych wyników, które przesłałaś.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6148

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-11-12, 21:01   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
Witaj na forum Magxx,
Jeśli możesz to spróbuj dodać wyniki jako obrazek/zdjęcie do posta ( nie w minimalnym formacie) - niestety standardowe dodawanie załączników nie działa.

Gdybyś miała jednak problemy to wyślij wyniki na mój mail forumowy ( jest w moim profilu) a je je wkleję do Twojego wątku.
Przyda się wynik bronchoskopii i wypis ze szpitala dokumentujacy rozpoznanie i zaawansowanie - chcę to spokojnie sprawdzić ponieważ zapis T4N2M1a nie jest równoważny ze stopniem IIIA.

Czy oprócz TK klatki piersiowej wykonywano inne badania obrazowe? Usg jamy brzusznej?

Pozdrawiam i czekam na informacje.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group