1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak trzustki
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3736

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2021-11-09, 14:25   Temat: Rak trzustki
Sloneczna_222,
Współczuję Ci z całego serca.

Wiem, że będziesz jeszcze wielokrotnie rozpamiętywać i analizować każdą chwilę. To nieuniknione, tak się zawsze dzieje gdy jesteśmy niezwykle mocno emocjonalnie związani z konkretną sytuacją. I tego myślenia nie da się odpędzić.

Ale odpędzają, proszę, poczucie winy. Zorganizowałaś pomoc, fachową pomoc. Byłaś przy tacie. Opanowywanie duszności jest bardzo trudne, bo w zależności od przyczyny leczenie/łagodzenie będzie zupełnie różne. Sama nie mogłaś zrobić nic, inhalacje absolutnie nie przyniosłyby ulgi bo powodem była najwyraźniej zmniejszona objętość płuc. I zapewne inne jeszcze komplikacje ( np.kardiologiczne) - tutaj tylko lekarz byłby w stanie stwierdzić co można podać, żeby zmniejszyć nie same nawet duszności, ale uczucie dusznosci.
Jednak nie zawsze daje się przewidzieć i zabezpieczyć każdą ewentualność więc nie ma mowy o żadnej Twojej winie.

Przesyłam serdeczne myśli, trzymajcie się.
  Temat: Rak trzustki
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3736

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2021-11-03, 22:36   Temat: Rak trzustki
Sloneczna_222,
Myślę, że wiesz wszystko co powinnaś teraz wiedzieć. I działasz bardzo skutecznie, co jest niezwykle trudne gdy serce pęka.
Myślę i pozdrawiam, missy.
  Temat: Rak trzustki
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3736

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2021-11-02, 19:34   Temat: Rak trzustki
Sloneczna_222,
Jeżeli bóle są silne to oczywiscie odpowiednie plastry są dobrym pomysłem, ale zanim pierwszy plaster zadziała czyli lek w nim zawarty wchłonie się, trafi do organizmu - trzeba podawać coś innego, żeby ból nie wymęczył taty.

Zawsze warto „naciskać” na hospicjum aby ze względu na silne dolegliwości bólowe przyspieszyli wizytę.

Co do braku apetytu to jest to jeden z bardziej typowych objawów postępującej choroby - niejedzenie powoduje oczywiście osłabienie, z kolei osłabiony czlowiek nie ma ochoty za dużo jeść bo i tak zużywa mało energii leżąc a nie chodząc. I tak jedno wpływa na drugie…
  Temat: Rak trzustki
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3736

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2021-11-02, 18:28   Temat: Rak trzustki
Witaj na Sloneczna_222,

Bardzo mi przykro z powodu choroby Twojego taty.
Opieka hospicjum to odpowiednie postępowanie w tak zaawansowanym stanie - czy w Waszej okolicy dziala tylko jedno hospuicjum domowe? Pamiętaj, że nie obowiązuje żadna rejonizacja i macie prawo wybrać to hospicjum, które Wam najbardziej odpowiada - także w kwestii czasu oczekiwania.

Czy oprócz osłabienia tata ma inne dolegliwości? Bóle? Jeźeli absolutnie nie macie szans na szybszą wizytę hospicjum to zawsze można poprosić o domową wizytę lekarza rodzinnego i z nim ustalić odpowiednie postępowanie do czasu objęcia taty opieką HD.
Lekarz rodzinny może zadecydować o podawaniu odpowiednich kroplówek po zbadaniu chorego i ocenieniu jego stanu - jeśli bowiem to gwałtowne osłabienie i brak apetytu pogłębia się to może oznaczać, że choroba galopująco przyspiesza i organizm stopniowo wyłącza swoje funkcje. W takiej sytuacji nie można karmić na siłę, nic to nie zmieni. Ważne jest zapewnienie spokoju, podawanie płynów lub zwilżanie ust jeśli picie też ustanie.

Z calą pewnością jednak trzeba oprzeć się na wnioskach lekarza - czyli albo próbujcie przypieszyć pierwszą wizytę HD albo poproście lek.rodzinnego.

Pozdrawiam najserdeczniej, missy.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group